?>

Kundalini Kriyas Nedir? 5

15 Temmuz 2020

Önceki bölüm için tıklayınız

Kriya, uyanmış kundalini’nin dışa dönük fiziksel ifadesidir ve spontan yoga duruşlarına benzemektedir. Uzun zaman önce, kriyas sık sık meditasyon yapan insanlara geldi ve bu yoga benzeri pozlar modern yoganın kökeni olarak kabul edildi. Kriyas kendiliğinden (spontan) hareketlerdir, çünkü gönüllü olarak bu şekilde hareket etmeye karar vermezsiniz. Bir kriya beklenmedik bir şekilde olur. Kriyas, hareketi düzenleyen yüksek benlik nedeniyle olur. Yüksek benlik düşünceyi kullanmadığı için, kendiliğinden olur gibi görünüyor.

Diğer kundalini semptomları gibi, kriyas da hayatımızın herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir. Herkes geceleri yatakta dönüp durmayı ve sabahları karışık bir yatak örtüsü görmeyi deneyimledi. Bu karmaşa, geceleri kendiliğinden hareket ettiğimize dair tek ipucumuzdur. Sabah uyandığımızda yine kendiliğinden gerinmelere de aşinayızdır. Böyle gerinmeye karar vermedik, oldu. İşte Kriya böyle hissediliyor.

Kriyas’ın, kasları ve iskelet pozisyonlarını kullanarak enerji bloklarını vücuttan çıkarma amacına sahip olduğunu hissediyorum. Kriya’nın spontan hareketi vücudun daha geniş alanlarını açar. Birçok kriyas yaşadıktan sonra, kriyas’ın omurgayı, kranial kemikleri ve omurgaya bağlı tüm eklemleri ayırmak için çalıştığı sonucuna varıyorum. Aynı zamanda, iskeletin en derin tabakasında tutulan enerji olan kişiliğin temelini serbest bırakırlar. Omurga vücudun temel taşıdır ve tamamen serbest bırakılmalı ve yeniden yapılmalıdır. Kundalini dönüşümü sırasında, kriyas daha sık hale gelir ve vücudun daha büyük kısımlarını içerir. O kadar güçleniyorlar ki, uyanıkken bizi yoga pozlarına taşıyabiliyorlar. Sonunda kriyas, yeni ışık bedeninde yüksek benlik hakim hale geldikçe sürekli, akıcı ve sarsıntılı bir hale gelir.

Kriya Gerinme

Kriyas enerji blokları tutan vücut bölgelerinde kasların eşleştirilmiş gruplarının inşa edilmesi esnasında oluşur. Belli bir vücut alanının kasları şarj edildikten sonra, gerinme refleksine sebep olan büzülmelerdir.. Streç kuvveti vücudun o alanını açar ve enerji verir, nöromüsküler kavşakları güçlendirir ve enerjiyi dönüştürür. Bu süreç aktif veya pasif olabilir. Aktif bir esneme vücudun hareketini içerir. Pasif bir esneme ile vücut hareket etmez, pasif gerginliği, vücutta lokalize olarak hissedersiniz, bu bölgede güçlü bir gerginlik vardır.

Kriya gerinmeye, yeni bir egzersiz rutini ile çalışmak veya hareket etmeye alışkın olmadığınız bir şekilde hareket etmek gibi ağrı eşlik eder. Bu ağrı, vücudun alanını açan, tutulan enerjiyi serbest bırakan ve dokuyu iyileştiren enerji dönüşümünün bir belirtisidir. Aktif veya pasif kriya gerginliği, vücuttaki bu gerginliği serbest bırakana kadar devam edecektir. Gerginlik serbest bırakıldığında, harika hisseder ve bunu karıncalanma, titreme, enerji dolguları, uzamalar veya şişlikler gibi sinir sistemi iyileşme reaksiyonları takip eder .

Kriyas bir bebeğin ilk adımları gibidir

Bölünmüş beyinli insanlar olarak, nasıl hareket edeceğimize karar vererek vücudumuzu gönüllü olarak hareket ettiririz. Bu işlem, gerçek zamanlı olarak ortaya çıkan dış olaylara yanıtın gecikmesine neden olur.  Bu, merkezi sinir sisteminin şu anda duyusal ve motor yolları ile nasıl organize edildiğidir. Gelişen yeni insan türü, beynin bölünmüş beyin organizasyonunu emekli ediyor ve onu uyaranlara gerçek zamanlı olarak anında yanıt veren birleşik bir beyin organizasyonu ile değiştiriyor. Tabii ki, yeni tasarım daha iyidir, ancak kendini gerçekleştirmemiz yeterince yüksek olana kadar onu yaratamayız.

Zihnimizin ve bedenimizin kontrolünü yüksek benliğe teslim ettiğimizde bir bütün oluruz. Böyle olduğumuzda, zihin yansıması atlanır ve kriyas bilinçli bir karar olmadan doğrudan gerçekleşir.  Dönüşüm devam ettikçe, kişiliğimizle daha az özdeşleşiyoruz. Kriyas ilk başladığında, irademe karşı hareket ettiğimi ve mağdur bir tavır aldığımı hissettim. Sonunda kişiliğim yeterince çözüldü ve ben doğrudan gerçeği gördüm. Gerçek şu ki, kriyas bir bebeğin ilk adımları gibidir; onlar, canlı olmanın ve ette yaşayan olmak için uzanmanın bir işaretidir.

Sadece zihnimizin ve bedenimizin kullanımını yüksek benliğe (aumakua) teslim ederek, kişiliğin enerjisi ortadan kaldırılabilir fakat eğer onu kullanmakla meşgul isek bunu ortadan kaldıramayız. Zihnimizi sakinleştirdiğimizde (iç konuşmayı durdurmak), yüksek benlik ortaya çıkar, dönüşüm ve iyileşme olur. Bu güzel bir tasarım, dönüşüm bu şekilde gerçekleşir ve mükemmel bir anlam ifade eder.

Kriya İlerlemesi

Kundalini dönüşümü ilerledikçe, merkezi sinir sistemi vücudun daha büyük kaslarını güçlü bir şekilde şarj etme ve hareket ettirme kabiliyetine sahip olur. Zihnimiz sessiz olduğunda, vücudumuz kendiliğinden hareket eder. Kriyas zamanla artar. İlk kriyas küçük, saçmasapan spazmlar gibidir ve tipik olarak vücudun küçük bir bölümünü veya birkaç yoga benzeri pozu içerir. Kundalini’nin tam teşekküllü dönüşümü ile meydana gelen sinir sisteminin yeniden programlanmasından sonra, vücudun kontrolünü  yüksek benliğe teslim etme yeteneği artar.

Dönüşüm devam ettikçe ve sinir sistemi genişledikçe, kriya hareketi daha akıcı ve yoga benzeri hale gelir. kriyalar dans gibi zarif ve zevkli değildir, çünkü vücuttaki dokuları açmak için yapılır ve yoğun bir fizik tedavi gibi hissedilir. Sonunda kriyas meditatif bir durumda iken vücudu devralacak. Bazen vücut hızlı hareket eder ve epileptik bir nöbet gibi görülebilir. Bu kriyas sırasında, kemiklerin ve bağların koptuğunu ve patladığını duymak yaygındır. Kriya streç benim odak noktam oldu, çünkü yüksek benliğin vücut kontrolünü ele geçirmesine izin vermek, dönüşümü yapmanın en etkili yoluydu.

Gerçek Kriya Nedir?

Kriyas ve kendini gerçekleştirmenin bazı özellikleri vardır, bu da sahte olamaz. Pek çok insan ne arayacağını bilmiyor ve bu nedenle gerçek kriya veya kendini gerçekleştirme için geçerli bir değerlendirme yapamıyor.

Uyanıksanız, başka bir kişinin uyanık olup olmadığını ve meditatif olup olmadığını görebilirsiniz. Kundalini kriyas’ı deneyimlediyseniz, o zaman gerçek kriya’nın neye benzediğini biliyorsunuz. Neye benzediklerini açıklamak, hala taklit eden kişilik oyununda olanlara, kundalini’nin uyandığına dair onay alabilmeleri ve deseni taklit etmeleri için bir davettir.  Kriya hareketleri ile, saat yönünün tersine bir vücut hareketi paterni vardır. Vücudun içindeki enerji bir girdap olarak saat yönünde hareket eder ve vücudun dışındaki hareket başka bir girdapta saat yönünün tersine hareket eder. Fiziksel beden, kaslardaki bu enerjiye karşı saat yönünün tersine gerilir. Bunlar vücudun iki enerjik kutbudur.

Kundalini Dönüşümünde Tüm İnsanlarda Kriyas Var Mı?

Bazı insanlar kriyasın sadece kaldırılması gereken blokajları olanlar tarafından deneyimlendiğini söylüyorlar. Kısmen katılıyorum, çünkü kriyas’ın enerjik blokları kaldırma amacına sahip olduğunu düşünüyorum. Eğer bir kişi bedeninde kişilik yapısına sahipse, programlanmış enerji, vücudunun duruşundan, animasyonundan ve mimiklerinden görülebilir. Anladığım kadarıyla, kundalini dönüşümündeki tüm insanların sonunda kriyas yaşayacağına inanıyorum, çünkü bu, tutulan enerjiyi serbest bırakmak için dokuları açmanın en etkili yoludur.

Dönüşümüm ilerledikçe, kriya hareketleri daha güçlü, daha akıllı ve akıcı hale geliyor ve hiç şüphem yok ki, yüksek benliğim vücudumda bir yer oluşturarak ve onu ışıkla doldurarak hayata geçiyor. Gördüğümüz gibi, tüm vücut binlerce küçük bloktan (enerji paternleri) oluşan büyük bir enerji bloğu ile doludur, bu yüzden herkesin çıkarması gereken blokajları vardır. Daha fazla kusurunuz varsa daha sık ve daha güçlü kriyasların yaşandığından şüpheleniyorum. Kafatasının kemikleri dikişler arasında çok az hareket aralığına sahip olduğundan ve yüz kemiklerine kilitlenmiş bir ton enerji olduğundan, kimsenin kriyas’tan kaçacağını zannetmiyorum. Bu enerjiyi serbest bırakmak için kemiklerin açılması gerekir ve kriyas bunu verimli bir şekilde yapar.

MARY E. (BETSY) RABYOR’un Işık bedenimiz isimli kitabından özet tercümeler, kaynak belirtmeden kopyalamadığınız için teşekkürler (sa)

Devam edecek (gelecek konu; kundalini uyanış belirtileri)

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.