Laniakea İsmi Nereden Geliyor?

The Laniakea Supercluster (Hawaiian: Laniakea “immeasurable heaven”; lani for heaven + akea for immeasurable or spacious) is the galaxy supercluster that is home to the Milky Way, the Solar System and theEarth. It consists of three regions, which were previously designated as separate superclusters:

cc_Laniakea_ölçülemeyen cennetThe name Laniakea was suggested by Nawa‘a Napoleon, an associate professor of Hawaiian Language and chair of the Department of Languages, Linguistics, and Literature at Kapiolani Community College, a part of the University of Hawaii system. … The name honors Polynesian navigators who used knowledge of the heavens to voyage across the immensity of the Pacific Ocean.

https://en.wikiquote.org/wiki/Laniakea_Supercluster

Uluslararası bir araştırma grubu, Samanyolu’nun da bir parçası olduğu süperkümenin haritasını çıkardı. Süperkümeye Laniakea adı verildi. Hawaii Üniversitesi’nde çalışan ve Hawaii dili uzmanı olan Nawa’a Napoleon tarafından önerilen bu isim, Hawaii dilinde “cennet” anlamına gelen “lani” ve “sonsuz” anlamına gelen “akea” kelimelerinden türetilmiş. Doç. Dr. Napoleon, bu ismi önerirken, astronomi bilgilerini kullanarak Büyük Okyanus’ta seyahat eden Polinezyalılardan esinlenmiş. Yaklaşık 100.000 gökada içeren Laniakea’nın çapının 500 milyon ışık yılı (ışığın beş yüz milyon yılda katettiği mesafe) kadar olduğu ve içerdiği kütlenin ise Güneş’in kütlesinin yaklaşık 1017 (yüz milyon kere milyar) katı olduğu belirtiliyor. Araştırmanın sonuçları Nature’da yayımlandı. – See more at: http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/dunyanin-yeni-adresi-laniakea#sthash.xnFsKW1D.dpuf

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir