?>

Yalan konusu abartılıyor mu?

10 Aralık 2022

Hep görürdüm de sanki şu aralar çok sıklaştı ya da beni bıktırdı😉 sosyal medyanın her bi köşesinde #yalan #yalancı vs #kahır dolu ayıplayan paylaşımlar var.
Ben de görüş bildiriyorum o halde ve bir alıntıyla başlıyorum😂

Dinleyici sorusu: Sürekli bana yalan söylenen bir ilişki içersindeydim. Bu insan artık hayatımda yok ancak yalan söylenmesi neden bu kadar acı veriyor? Hala toparlanma sürecindeyim.
Eckhart Tolle: Acı veriyor çünkü bunu kendi üzerine alındın ve şu anda acı veren şey senin egon. Egon sana: “Bana yalan söyledi” diyor. Egon karşındakinin farkındalık seviyesine göre davrandığını anlamıyor ve bu kişi şu anda da muhtemelen bir başkasına yalan söylüyor. Yani sen o kişi tarafından “bu kıza yalan söyleyeceğim” şeklinde belirlenmiş değilsin. Ancak tabii egonun tercümesi: bana yalan söyledi, bana! (Nasıl yani bana ha!?!!) Şeklinde olacaktır. Senin kendini konu dışına çekmen lazım. 4 anlaşmadan 1 tanesi “hiçbir şeyi kendi üzerine alınma” dır ki harika bir öneridir. Yani karşındakinin şu anki bilinç seviyesi yalan söyletmektedir, belki bunun farkında bile değildir belki de kendi yalanlarına inanmaktadır.
Durumun ağırlığı her bireyin kendi bilinç seviyesine göre davrandığını ve sizinle bir ilgisi olmadığını düşündüğünüz zaman değişir.

*


Aslında kendine yalan söylenen kişinin yapacağı iki şey var:

1. İnsan şu soruyu kendisine samimiyetle sormalı: Acaba bu kişi üzerinde, bana bu yalanı söylemesini gerektirecek bilinçli ya da bilinçsiz bir baskı uyguluyor muyum? Ona hiç söylememiş olsam da hayallerimde düşüncelerimde onu yargılıyor, komplo teorileri kuruyor muyum?

2. Cevabım hayır ise konu kendisiyle ilgilidir. Kişisel olarak yapabileceğim bir şey yok. ona şefkat duyarım çünkü yüzleşmek istemediği şeyi sadece ertelemektedir, üstelik yalan bi çok yavru bırakan fare gibidir, bunları ve onların yavrularını hayatının sonuna kadar besleyecektir. Enerjisi artık sadece fare bakımına harcanır! Açıkçası ben kendi adıma bedeli neyse onu öder ve fare bakımı işine girmem. Daha doğrusu girmedim, büyük konuşmayayım. Hepimiz insanız.
Son tahlilde her şey birbiriyle bağlantılıdır, o kişi (yalancı) benim pasif enkarnasyonumdur ve biliyoruz ki ayrılık faydalı yanılsamadır. Fakat onun yalanları ile ilgili bağlantı ve sebepleri görebilecek durumda değilsem bari bunu egosal çarpıtmaya dönüştürmeden geçip gidebilecek seyyallikte olmalıyım.
Yalancının mumu yatsıya kadar yanar

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.