Kahramanın sonsuz Yolculuğu-2

21 Ağustos 2011

İlk kısım için: Bakınız

Ruhsal enerjinin dünyada sürekli çevrimi için kaçınılmaz olan ve uzun inzivanın topluluk açısından aklanması olan dönüş ve toplumla yeniden kaynaşmayı kahramanın kendisi hepsinden de güç bir zorunluluk olarak görebilir.

Çünkü eğer başardıysa, örneklerini ilerde detaylı olarak inceleyeceğimiz üç farklı şekilde dönüş yaşayacaktır:

1.  Eğer kahraman Buddha gibi tam bir aydınlanmanın derin huzuruna ulaştıysa, bu deneyimin mutluluğunun, dünyanın acıları karşısında umuda ya da ilgi kaybına yol açma tehlikesi vardır. Ya da ekonomik,duygusal sorunlara gömülmüş insanlara aydınlanma yolunu bildirmek çözümsüz bir sorun gibi görünebilir.

2. Eğer kahraman bütün başlangıç sınavlarına girmeden Prometheus gibihedefine (şiddet, el çabukluğu ya da şans yoluyla) kolayca ulaşıp dünya için istediği lütfu elde ettiyse, o zaman dengesini bozduğu güçler onu içten ve dıştan parçalayacak kadar sertçe geri tepebilir. Promethus gibi kendi zarar görmüş bilinçdışının kayasına zincirlenebilir.

3. Ya da üçüncü bir biçimde, eğer kahraman güvenli ve istekli bir dönüş yaparsa, yardıma geldikleri tarafından öylesine boş bir yanlış anlaşılmayla ve ilgisizlikle karşılanabilir ki, yaptıkları hiç bir anlam taşımayabilir.

Halk masalları kahramanca eylemi fiziksel olarak gösterir (somut), dinler ise yapılan işi ahlaksal olarak (soyut) sunar. Yine de maceranın morfolojisinde, katılan karakterlerde, elde edilen zaferlerde şaşırtıcı benzerlikler vardır; çünkü arketipseldir. Yöntemi sezdirmedir.

Kahramanın yolculuğu, minicik farklarla tarihin bilinen tüm zamanlarında, şaşırtıcı bir tutarlılıkla sunulup durmakta, keşif değil yeniden keşif çabası sürüp gitmektedir. Aranan ve tehlikeli biçimde elde edilen tanrısal güçlerin (tezahür ettirme)daha en başından beri kahramanın kalbinde olduğu ortaya çıkar. O kim olduğunu öğrenen ve gücünün uygulamasına geçen “Tanrının oğludur”.

Bu bakış açısıyla kahraman, hepimizin içinde saklı duran, yalnızca bilinmeyi ve yaşama katılmayı bekleyen tanrısal yaratıcı ve kurtarıcı imgenin simgesidir.

devamı için: Bakınız

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir