Eterik beden nedir? İnsan Kalıbı mı? Ruh mu?

Eterik Beden, insan enerji sisteminden gelen ana enerji kütlelerinden biridir. Diğer ana bedenler Astral ve Nedensel Vücut’tır. Bu bedenlerin her biri giderek daha ince bir enerjiden oluşur.

Eterik beden fiziksel vücudun tam bir kopyasıdır. Ana işlevi güneşten gelen ışığı ve ısıyı emmek ve bunları fiziksel vücudun tüm bölgelerine iletmektir. Eterik gövde, daha yoğun fiziksel gövdenin üzerine inşa edilen arketip olan fiziksel vücudun kalıbıdır. Çoğu insan için eterik beden görünmezdir, görebilenler onu fiziksel bedenin çevresinde yaklaşık 5 cm genişliğinde mavi-gri buzluymuş gibi olduğunu, dakikada 15-20 kez titreştiğini tarif ediyorlar. Eterik beden genellikle ana oluşturucu veya fiziksel gövdenin matrisi olarak adlandırılır.

Burada bence en önemli husus; onun fiziksel bedenimizin organlarına eşdeğer biçimde bağlanmış oluşudur. Fiziksel bedenden bir organ çıkarılırsa, eterik organ hala vardır. Ve ilk zaman duyduğumda çok şaşırdığımı hatırladığım, örneğin fiziksel olarak artık olmayan bir kolun hala ağrımakta olduğunun söylendiği olaylar, işte o organın eterik bedende halen orjinal olarak bulunuşudur.

Bir diğer çok önemli husus da duyularımızın; Eterik, astral ve fiziksel bedenler arasında bir bağlantı aracı olmasıdır. Beş duyunun çalışmasına nedeni Eterik bedenimizdir ve bu sayede madde dünyasını deneyimleriz. Eterik vücut aynı zamanda daha ince dünyaları deneyimlememiz için de bir kanal sağlar.

Beni en çok şaşırtan ise Eterik bedenin, kişinin ego benliği tarafından şekillendirildiği olmuştur. Bir insan ruhsal bir yoldayken eterik beden ruh enerjisinin vericisi olur. Düşüncemiz madde dünyasına odaklıyken fiziksel bedene canlılık, sağlık, yaşam verir. Yani enerjileri yüksek bedenlerden fiziksel bedene indiriyor diyebiliriz. Eterik yapımız, sinir sistemi, kan akımı ve endokrin sistem aracılığıyla fiziksel bedene ileten yaşam gücünün alıcısıdır.

Ezoterik ustalar ve şamanlar Eterik bedenin fiziksel vücuttan ayrılabildiğini, ancak ondan çok uzağa gidemediğini söylüyorlar. Eterik vücudun fiziksel vücuttan herhangi bir şekilde ayrılması genellikle enerjide önemli bir azalmaya neden olur. İşte tam bu noktada ben “buldum buldummm!” moduna geldim. Hatırlar mısınız bilmem, yıllarca kitabını okumanızı önerdiğim, sonra her nasılsa mucize olarak dizisinin yapıldığı, Philip Pullman’ın His dark Materials üçlemesindeki ana konu ve sahneleri hatırladım. Konuyu dağıtmamak için aşağıya bir not ve video ekledim.

Astral ile eterik beden arasında bir ‘eterik ağ‘ bulunur. Şifacı ve yazar Simon Heather, bu ağın, özel bir enerji türü (prana) ile nüfuz eden tek bir atom katmanından oluştuğunu söyler. Bu kanallar psişiklere, dışa doğru yayılan ve enerjiyi hareket ettiren parlak telli saçlar olarak görünür. Eterik çakralar çift işleve sahiptir. Birincisi, pranayı fiziksel vücuda geçtiği yerden eterik vücuda emmek ve dağıtmak ve böylece canlı tutmaktır; ve ikincisi, fiziksel bilince daha yüksek bilgelik getirmek.

Eterik bedenin kendine ait bir hayatı yoktur. Fiziksel bedenin ölümüyle eterik vücut çözülür ve enerjisi genel eterik alana geri döner.  Yine Heather’ın söylediğine göre hamilelik esnasında, elementel bir varlık tarafından eterik enerjiden bir fetüs prototipi oluşur. Doğumda annenin psişik varlığı bebeğe uzanır. Bebeğe elektrik vücudunun bir kısmını verir.  Bu temel varlık, anne karnında gelişmeye başladığımız andan ölene kadar bizimledir. Fetüsün büyümesi, enkarnasyon yapan kişinin karması ile kontrol edilir. Yeni vücut büyüdükçe, eterik madde vücudunu inşa etmek için anneden alınır. Bu noktada akla Carlos Castaneda’nın öğrettiklerini hatırlamış olmalısınız (eğer konuya vakıfsanız):

Çocuğu olan insanların Karın bölgesinde oluşan kara delik. Bu bir enerji azlığı ve kişinin bu dünyaya gelme sebebini gerçekleştirme konusunda artık bir zorluk(imkansızdır demeye dilim varmıyor!) ortaya çıkarır.

Ayrıca Eterik bedenin fiziksel oluşum için oluşturduğu prototip ne kadar da “insan kalıbı” tanımlamasını andırıyor! Castaneda serisinde bunun için söylenenler şöyledir:

“İnsanın kalıbı, organik yaşamın büyük bandı içinde, sadece insanın kozasında görülebilen devasa bir yayılımlar demetidir. Ayrıca görücülerin kendileri için bir tehlike olmadan görebildiği Kartal yayılımları parçasıdır.insan kalıbının bir yaratıcı olmayıp, aklımızın almayacağı çeşitli insansı sıfattan oluşmuş, düşünebildiğimiz bir örnektir. Kalıp bizi hiçbir şeyden yarattığı için, kendi imge ve benzerliğiyle yaptığından değil biz onun bizi damgaladığı şey olduğumuzdan tanrımız sanılırmış. Görücüler onun erki olmayan statik bir insanlık prototipi  olduğunu gördüklerini söyledi. İnsan kalıbı hiçbir şartta bizim adımıza müdahale edip bize yardımcı olmaz bizi cezalandıramaz yada ödüllendiremezmiş. Biz basitçe onun mührünün ürünü ve onun imgesiymişiz. İnsan dediğimiz belirgin lifçik türü unsuru bir araya toplayan bir “Dökme kalıbıymış.” tıklayınız.

Rudolph Steiner eterik bedene yaşam bedeni diyor.  Ölü bir organizmada  eksik olan şey, yaşamın kendisidir. Steiner diyor ki “Fiziksel yasalar sanki dünyadan dışarıya akıyormuş gibi çalışır, eterik yasalar her taraftan yeryüzüne akarsa işe yarar.Eterik vücut aşağı yukarı aydınlık ve akışkandır. Organlar yerine, farklı renklerde akımlar vardır, kalp gerçek bir kuvvetler girdabı ve akış akımlarıdır. Eterik gövde,maddi gövdenin ‘eterik çifti’dir.” Steiner, çocuğun gelişiminde eterik vücudun 7-14 yaşları arasında geliştiğini söylüyor.Cambridge eğitimli, kuantum fizikçisi John E. Best (PhD), “ölü” nişanlısı Marjorie ile bir ortam aracılığıyla iletişim kurar; Marjorie aynı zamanda fizikçiydi. Ona içinde yaşadığı Astral Dünyanın doğasını açıklıyor. Ruhun (astral beden!) özel bir müdahaleci sinir sistemi olan elektriksel vücut (eterik vücut) aracılığıyla çalıştığını söylemiş.  Fiziksel sinir sistemi ve astral bedeni birleştiren eterik bedendir. Buu bir elektrik akış sistemidir.  Manyetik alanlar, stratejik sinir liflerini bir eldiven gibi birbirine takarak çevreler. Anladığım kadarıyla enerjiyi Astral beden yaratıyor ve enerji rezervleri uyku sırasında birikir ve uyanıklık sırasında tükenir. Hastalık elektriksel vücudun hareketliliğini azaltır. MS ile sinir dokusu elektriksel vücudun kontrolüne daha az verimli olur.

Barbara Brennan ‘Işığın Elleri’ adlı kitabında eterik vücudun web benzeri yapısının sürekli hareket halinde olduğunu söylüyor. Kâhinler, tüm fiziksel beden boyunca enerji hatları boyunca hareket eden mavimsi-beyaz ışık kıvılcımları görürler. Eğer loş ışıkta birinin omzuna beyaz, siyah veya koyu mavi bir arka plana bakarsak, eterik vücutlarının titreşimlerini görebileceğimizi söylüyor. Nabız omuzdan yükselir ve sonra bir dalga gibi koldan aşağı iner. Daha yakından bakarsanız, omuz ve mavi puslu ışık arasında boş bir boşluk var gibi görünüyor; daha sonra vücuttan uzanırken yavaşça solan daha parlak mavi bir pus tabakası vardır.

Bir kişi iyi değilse eterik vücudu tükenir ve fiziksel vücudunun etrafında çok ince bir eterik tabakaya sahip olur. Eterik vücutlarında delikler bile olabilir. Şamanlar, eterik vücut zayıfladıktan sonra negatif enerjilerin (izinsiz girişler) fiziksel vücuda girebileceğine inanırlar. Eterik vücuttaki herhangi bir iyilik veya tıkanıklık hemen fiziksel vücuda yansıyacaktır. İyi sağlık, eterik ve fiziksel bedenler arasındaki serbest ve engelsiz enerji akışını gerektirir. İyileşme, akupunktur, ses iyileşmesi veya Reiki aldığımızda, birincil etkisi eterik vücut üzerinde olacaktır. İyileştirme tedavileri eterik vücudun daha etkili çalışmasına yardımcı olur. Dualar ve niyet, eterik vücudun sağlığını ve canlılığını da olumlu yönde etkiler. Eterik vücut enerji aracıdır (prana) ve iyileşme sırasında enerji sağlıklı kişiden hasta olana aktarılacaktır. Hasta kişinin eterik vücudu ne kadar çok enerji emebilirse iyileşmesi o kadar hızlı olur. Diyor şifacı Heather.

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Anatomi Profesörü ve biyo-elektrik araştırmacı Dr. Burr, tüm canlıların, bitkilerin, hayvanların ve insanların voltmetrelerle ölçülebilen elektro-dinamik alanlarla kontrol edildiğini keşfetti. Bu ‘yaşam alanları’ veya ‘L alanları’ (onun deyimiyle) bu gezegendeki tüm yaşamın temel planlarıdır. İnsan enerji alanı, artık çeşitli cihazlarla ölçülebilen elektro manyetik ve biyo-dinamik radyasyonlardan oluşur. Sonuç Eterik cisim, fiziksel vücudun etrafında oluştuğu kesin bir kuvvet çizgisi yapısından oluşur. Fiziksel vücut sadece etrafındaki yaşamsal enerji alanı nedeniyle var olur.

Çeşitli mitler ve Sümer tabletleri dahil eski medeniyetlerin yazılı kaynaklarında, Dünyada henüz insan formu oluşmadan önce Eterik bedenlerin hayvan formlarına enkarne olduğu akıl almaz zamanlar olduğunu söylüyorlar. Hatta mitsel bir kaynakta kendileri için oluşturulan insan formlarına enkarne olmakta nazlandıkları ve bu geçişin 200.000 yıl kadar sürdüğünü okudum. Hatta hala dünyamızda bazı hayvanlarda enkarne olmaya devam edildiğini düşünenler var. Belki bütün hayvanlar bu bedene sahiptir çünkü, eterik bedenin  katkısı olmadan herhangi bir fiziksel beden olamayacağını düşünüyorum bu bilgilerden sonra. Sanırım şamanlar onları görebiliyor. Zaman içinde; orman ruhları, periler, elfler ve şimdi aklıma gelmeyen değişik isimlerle anılmışlar.

Not 1: Tanrı’nın varlığını ve dinlerin gerekliliğini sorgulamaya başlayarak kafasındaki tüm soru işaretlerini, düşüncelerini ve karmaşasını fantastik bir esere döküp ortaya çıkardığı ve başta kilise olmak üzere tutucu hristiyan kitlelerce boykot edilen karanlık cevher serisinden bbc one tarafından uyarlanan dizidir. tıklayınız

not:2 Diğer bedenlere ait bilgilerimi de  güncelleyip bu yazıya devam yazıları ekleyeceğim. Yeni şeyler hatırlamayı umuyorum. Bu yazıyı da gerek oldukça revize edeceğim. Önerilerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir