Sibo diye bir hastalık! İnce bağırsak savaşları

Öncelikle sibo Hastalığı kısaca neymiş onu söyleyeyim, sonra kendi sibo günlüğüme geçeceğim.

SİBO hastalığı olarak da bilinen bağırsaklarda zararlı bakterinin çoğunluğa geçmesi sonucu ortaya çıkan bir durum. Peki bu neden olur? Genellikle karbonhidrat ağırlıklı beslenen, işlenmiş gıdalar ve uzun süre antiasit ilacı kullanmış olanlarda görülür. Burada hemen çoğu hastalığın temelinde yatan (gizlenmişimsi) glutenin de bulunduğunu sanıyorum. Bu arada glutenin ingilizce yapıştırıcı kelimesinden (glue) türediğini ve tahılların içine de bu maksatla eklendiğini sanırım biliyorsunuzdur. Neyse konudan uzaklaşmayayım. Konudan ilk kez şu video ile haberdar olmuştum, tıklayınız, Çünkü yaklaşık on yıldır artarak devam eden önceleri FMF (doğuştan gelen genetik bir hastalık) sebebiyle sandığım fakat giderek bunda başka bir iş var dediğim belirtileri webte aratmış ve ismini ilk kez duyduğum, gittiğim hiç bir doktorun sözünü etmediği sibo kelimesini duymuş oldum.  Belirtilerini kısaca özetleyecek olursam: en belirginleri Sürekli gaz üretimi ve hamile gibi karın şişkinliği, karın ağrısı zaman zaman kabızlık ya da ishal. Bulantı, vitamin ve mineral eksikliği,yorgunluk, kas ve eklem ağrıları, halsizlik, moral bozukluğu gibi bezdirici şeyler. Bu arada sağlık sektöründe değilim, sadece damdan düşenim!

Sibo Günlüğüm:

Silbo tedavisi 25 Kasım’da öğleden sonra ilaçlara başlandı. Antibiyotiğini tam doz almaya cesaret edemedim. İyi bir günümdeydim.

26 Kasım: sabah karnım tamamiyle şiş kalktım, Hafif ateşim varmış gibi ama yok. Dışkı son beş gündür normaldi . Bir hafta önce gluten ve laktoz Free beslenmeye başlamıştım.

27 Kasım, Bağırsak antibiyotiğine henüz başlayamadım, çünkü altı kutu almamışım.  On yıldır her gün 30 mg aldığım Lansoru bıraktım ve yeni doktorumun reçetesiyle gaviscona başladım, şimdilik iyi geliyor. Yine yutkunma güçlüğü çekiyorum. Halsiz ve hastayım. Tansiyonum hala yüksek. Sonuç olarak ortalama bir atak günü oldu.

28 Kasım, yine değişmedi halsiz yorgun, şiş tam gaz, atak devam ediyor.

5 aralık, Son üç gündür oldukça iyiyim. Antibiyotiği 2 gün önce satın aldım yedeğe koydum çünkü bu beslenme tarzıyla iyi gidiyor gibiyim belki başlamam. Birkaç gün daha durumu test edeceğim.

6 aralık, Karın Şişliği indi, Sancı yok ancak arasıra mideden boğaza reflü atağı oluyor Bu da benim kronik Faranjiti tetikledi, sızlama ve yutkunma zorluğu nüksetti.

8 Aralık, hafif şişlik ve kramp var sancı değil basınç, sanki doğuracakmışım gibi ıkınma hali. Dışkıda katılaşma başladı. Tansiyonum tedaviye rağmen 15 civarında. İki gündür yutma güçlüğü var yine

18 aralık, on gündür sadece bir kez orta şiddette atak oldu onun dışında iyiydi. Bugün doktor kontrolüne gittim. Tansiyonum 12.8 idi hayli sevindim. Şimdilik antibiyotiğe başlamadık.

19 aralık, fmf atağı geçirdim tüm gün mide bölgesinde ağrı, biraz da şişlik. Mideden boğazıma iki kez asit attı bundan hoşlanmadım.

20 aralık iyi kalktım düzelmişim. Yarın kardiyo rutin kontrolüne gideceğim. Bugün damdan düşenlerin önerdiği bir ek tedaviye başladım; sabah aç karnına bir yemek kaşığı tahin yuttum, bir haftada mide reflüsünü geçirdiği söyleniyor. Tüm bu işler on senedir kullandığım lansor denen ilacın başıma getirdikleri. Neden? Normalde midede elimine olması gereken bazı  bakteriler asit azlığı sebebiyle ince bağırsağa geçip, yıllar içinde orada iyi bakterilerle savaşıp onları yenecek konuma gelmişler! (kalp krizi sonrasında verilen ilaçlar arasındaydı maalesef)

26 aralık, Çok erken kalktım, bir ara hafif bir sibo atağı geçirdim ama çabuk geçti sadece çok uykum var nedense. Yeniden başladı orta şiddette, baş ağrısı, mide bulantısı tüm beden de ağrı halsizlik. Barsaklardan aşağı basınç! dışkı normal. Ne kadarı fmf bimiyorum. Tam bir ay olmuş, tekrar mı?

27 aralık pazartesi bi tatsızlık var nihayet akşam üstüne doğru feci şekilde üşüme başladı öyle böyle değil FMF ateşinin geldiğini anladım iyice örtünüp ATEŞİN çıkmasını bekledim fakat bu sefer tam 3,5 saat sürdü titreme ve gerçekten çok şiddetli kasılmalar ve titreme nöbetleri ile neticede saat 12:00’ye geldiğinde ateşim çıktı, 40 derece! Buna şaşırdım çünkü uzun zamandır yüksek ateş çıkmıyordu . bu çocukken ve gençken tabii ki oldukça sık olurdu hatta 41 42 dereceyi bulduğunu da gayet iyi hatırlıyoruz. Neyse belki bir yenileme yapıyordur diye düşündüm iyiye yordum bunu.Sabah kalktığımda derece 38 buçuğa düşmüştü. Tüm gün 38 civarında dolaştı, ben de sürekli yattığım yerde uyudum yani dalıp gittim daha doğrusu. Eski ile kıyasladığında bu pek normal değil. İkinci günün ateşi olmamalıydı. Salı gecesi uyudum çarşamba sabah kalktığımda ateşim yoktu. Bu kez feci bir ishal başladı ki Bu da normaldir yüksek ateşlerin ardından her zaman ishal gelirdi hayatım boyunca. Fakat çok uzun sürdü öğleden sonra üç sıralarında durdu, Bu arada hiç yemek yiyemedim üçüncü günü hiç bir yemek yiyemedim, iki minik patates, çay ve bol su içtim. Midem bulandı ama hiç kusmadım, kusma ben de nadir olur. 3 saat sonra tekrar çok şiddetli ishal başladı yani şöyle diyelim 30 saat içinde ertesi sabahı da katarak söylüyorum 50 kez çok şiddetli ishalle çıktım. Vücudum çok Güçsüz kaldı dinlensem normalleşecektim fakat İshal izin vermediği için daha da çok yoruldum. Aynı gün yani perşembe günü doktora gittik yani vücut çok su kaybetti için çok feci bitkindim belki kalple ilgili bir sorun çıkarabilir dedim.daha önceden sorun olduğu için. Fakat çok kalabalık olduğu için 2 saat bekledik doktorla buluşamadık. Tansiyonum  ve ateşim normaldi. İshali durdu o akşam boyunca yine sürekli uyudum. Bugün sabah kalktığımdan itibaren üç kez ishale çıktım biraz daha dinlenmiş gibi vücudum yani dayanma gücüm biraz artmış gibi ama bu arada tabi ilaçlarımı alamadım bir şey yemediğim için sibo ile ilgili kurduğum düzen hayli bozuldu. Eski yılı bu şekilde kapatacağız. Yarın yeni bir başlangıç olur umarım.

4 ocak, Normale dönmüştüm ki bugün karnım şiş hemde eskisi kadar midemde ağrı var gerçi ağrı şekli fmf e benziyor. Tekrara mı giriyoruz?

Bugün 9 Ocak, 4 Ocak’tan beri iyiydim bugün yine orta düzey bir atak var Sibo olabilir bir şekilde yine basınç var Bağırsaklara doğru, karnım şiş midem bulanıyor, Başım ağrıyor,tansiyon normal ateşim yok. Fodmap diyetini sıkı şekilde uyuyorum. Maalesef ne kadarının FMM olduğunu anlayamıyorum.

Bugün 11 Ocak baş ağrısıyla kalktım üç saattir de devam ediyor tansiyonum hafifçe yüksek karın şişliği olmamasına rağmen o basınç hareketi var gövdenin ortasından aşağı doğru, yani her zamanki gibi.

17 ocak, geceden başlayan bi ağrı var. Sabah kalktığımda iyiydim, öğleden sonraya kadar sıkı çalıştım ve yine midem şişti karnımda da hafifçe şişlik var, yine önceki söyledigim o basınç atağı var. Bu basınçtan daha önce okuduğum sibo şikayetlerinde hiç görmedim sanırım. Bu durumda Belki de farklı bir şey, sadece Fmf olduğunu da düşünemiyorum. Ateş ve tansiyon normal. Fakat üşüyorum evin içi 24°

19 ocak yine atak var, üşüyorum ve bu basınç dediğim şeyi, aynen doğum için aşağı bir itiş gibi düşünün, ağrısı yok sadece spazma benzer bir itme. Bu olduğunda tansiyon biraz yükseliyor. Midede sürekli fmf ağrısı! Bu üşümeye ateş çıkacak mı bilmiyorum.

24 ocak, başlayalı tam iki ay oldu. Bir haftadır aralıksız devam eden orta düzey bir atak geçiriyorum fakat bunun büyük bir kısmının yine fmf olduğunu tahmin ediyorum ateş yok tansiyon normal. Az önce doktor beyle görüştüm daha önce kullanmadığım bu mide antibiyotiğine başlamaya karar verdik. Bunu da deneyip sibo olup olmadığıma karar vereceğiz. altı kutuyu bitirdikten sonra doktorumla tekrar görüşeceğiz. Böylece Fodmap diyetinin de iki ayini tamamlamış oluyorum. Şu andan itibaren yine  sadece glutensiz ve laktozsuz beslenmeye geçiyorum.

31 ocak, üç gündür yine yutma zorluğu yaşadım. Günde 20 ilaç kullanmanın bir etkisi mi?

Yine sekiz ay önce olduğu gibi üst solunum efektleri var, alerji mi?

4 Şubat şükür antibiyotik bitti, ilaç yutmakta zorlanma var. Bugün karın şişliği yok. Tansiyon normal. İlacın süreğen bir etkisi olacak mı göreceğiz. Ara ara gelen ıkınma tepkileri hala var fakat sancı yok.

15 şubat, bugün doktor beyle konuştuk, sibo tedavisi tamamlandı. Faydası da oldu. Glutensiz laktozsuz ve sağlıklı beslenme de yararlı, tansiyonum cidden iyi.

Diğer konular; midede FMF ağrısı ve arada yoklayan sebepsiz basınç ve ıkınma hali huzursuz bağırsak sendromuna bağlı biçimde askıda kaldı. Organlarım açısından bir sorun görünmüyor. Zaten her türlü tahlil ve uygulama defalarca yapıldı.

Şimdilik budur .

Tüm Hasta hissedenlere sağlık, ve rahatlık diliyorum. Nereniz ağrısa canınız orada olur. Yaşamayan bilmez. Hayat güzel, şu an gözüme güneş giriyor ve yapmam gereken işleri hatırlatıyor. Sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir