YalAN İnsAN

27 Nisan 2012

” Yalan olduğunu bilsen dahi inanacaksın insan oğluna, yani dinleyeceksin onu, niçin yalan söylediğini anlamaya çalışacaksın. Bazen yalan, insanın özünü gerçeklerden daha çok açığa vurur!…” Maksim Gorki

 • Elvan E Kişiliği kuvvetli anne babaların evlâtlarında gözlemeye başladım yalan söyleme halini.. belki de çocuk yetiştirirken en önemli şey onların kişiliğine basmamak,özgün olabilmeleri için onlara oksijen sağlamak…belki o zaman yalanların arkasına bakmaya dahi gerek olmaz..

  Sibel Atasoy Çocukken yalanlar çoğu kez gerçekliğin onlarda oturmaması (henüz mutabakat rüyasına sıkıca bağlanmamış olma) sebebiyle olabilir ancak büyüdükçe bu halin devamını evdeki şartlarda aramak lazım. Benim gözlemlerim bu yönde

  Elvan E Ne güzel söylediniz, henüz mutabakat rüyasına bağlanmamış olma hali… çocukların en güzel ,saf halleri :))

  Sibel Atasoy Yalana bakışımda üç tür gözlemlemişimdir; birincisi (çok az olan), oyun olsun diye, eğlenmek için yalan söyleyenler. İkincisi (en çoğu), yalanı, yalan olduğunu bilerek söyleyenler (Kişilerin kendilerini de çok bunlatır bu iş-onları yalan söylemeye iten sebepler üzerinde durmalı), üçüncüsü söylediklerinin gerçek olduğuna kendini inandırmışların yalanı, ki bu oldukça ilginç bir gurup.
 • Elvan E Anneleri onlara hiç Pinokyo masalını anlatmamış :)) Yoksa biz mi çok saf idik masallardan feyz aldık bilmem..

  Sibel Atasoy o hem masalı sunma şekline hem de sunulana göre değişir sanırım.

Bir yorum

 • Turan 29 Nisan 2012, 00:12

  Ben bilimsel bakış ile “inanç” arasında ayırt etmek istiyorum. Birinci bakis açısı yalanı bir detektif gibi araştırır. Ikincisi araştırmakta bir neden görmez, kendi kişiliği ile karşısındaki kişinin güvenirliği arasında bir değerlendirme yapar, ona göre de doğruyu yanlısı “bulur”. Kendini küçük gören kanmaya cok yatkın olacaktir, kendini güçlü gören ise yalan söylemeye cok mehillidir. Yalan buna göre fayda ile alakalıdır. Kendini küçük gören yalanin yalan olduğunu bilse bile susacaktir. Güçlü de yalan söylese bilse bile yakalanmayacagi güvencesi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir