Sarkaç etkisi

08 Haziran 2012

Sütten dili yanan ayranı üfleyerek içermiş!
İşte fizikteki sarkaç etkisini apaçık anlatan bi atasözü.
Hayatınıza bakın, bu mekanizmanın işleyişi ile tıka basa dolu olduğunu görürsünüz.
Bunu anlayabiliyoruz. Evet. Peki bundan sonra yeniden doğanlara yine aynen geçerli olacak mı? Yoksa farklı ivmelerimiz mi var?

 • YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Ayran gaz yapabilir,çok tuzlu ya da tuzsuz da olabilir.Yoğunluğu da farklı olabilir..kıvamı tutturuncaya dek farklı ivmelerimiz olacak, derim ben.
 • YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Öğrenilmiş çaresizliğe işaret eden bir atasözü aslında.Eskiden öğrenilmiş bir bilgi bile yeniden ,yeni bakış açısı ya da yeni paradigma ile gözden geçirildiğinde çok farklı açılımlara neden olabileceği için çaresizlik de ortadan kalkıyor gibi.

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü ben çaresizlik olarak düşünmedim açıkcası.Adım adım gitmek çağrışımı yaptı ben de.Sanırım ‘vah zavallı ben’ yapay duygusuna takılmadığım için.

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Benim tam olarak oturtamadığım şu: Sarkaç modeli fizik kanunu olarak illa ki işler. O halde salınırken çok uçlara gitmemek karşıtını da düşüren bi edim olur, yani ortalarda salınmak ki buna tanrılık konumlanma diyebiliriz. Velakin bi edim coşkun taşkın kişiliklere uygun değil gibi görünüyor? Halbuki coşkun-taşkın kişiler bu hayatın da tadı tuzu, heyecanılar değil mi? Galiba herkes kendi evresini yaşamaya devam ediyor böylece çeşitlilik korunuyor. Neysem o’yum harikayım durumuna varıyoruz sonuçta:)
 • YENİ’den DOĞAnlar Kulubü fizik kanunlarını yaşadığımız dünya ya göre ele alırsak ‘ortada olmak tanrılık ‘konumu olur.Yerçekimi kanunları da fizik kurallarıdır,ya bizde ki gibi yoğun olmayan evrenlerde ki kanunlar? Bildiğimiz kurallarla çıkarsadıklarımız…ya henüz bilmediklerimiz? 🙂
 • YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Dualitenin sıfırlandığı yerlerde oyun olmaz; çünkü hareket olmaz, bizim bildiğimiz cinsten hareket. Sanırım yeniden doğanlar için eskiden olan mekanizmalar yine işler ama kalıcı değil, sabitlik yerini salınıma bırakıyor.
 • YENİ’den DOĞAnlar Kulubü ‎’bizim bidiğimiz cinsten hareket olmaz’ tamamen katılıyorum,bilmediklerimizden kastettşğm de buydu.Kişisel deneyinlerimle;çok kısa anlarda olsa farklı gerçeklikleri görüyorum.Şimdilik- belki- uçup gidiyor.Belki beynimin geniş görüşü ayarlanıyor bilmiyorum..yaşayıp bakacağız:)
 • YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Sarkaca bir koala rahatlığı ve rehaveti içinde tutundum . Bir andan bir ana , sarkaçla salınırken anın fotoğrafını çekiyorum . Saniye saniye bir kare . Rüzgar tüylerimi okşuyor , hava haziran havası sıcak ve nemli ,şimdiki gibi . mutluyum . Kendiliğinden .. Uykumda var sanki 🙂 An eskisindan daha da geniş bir kavram benim için ..

2 Yorum

 • Sibel 01 Eylül 2014, 17:45

  Bu konu hakkinda oyle cok yazmisimdir ki simdi hatirlayamiyorum, kelimeleri site ici arama ile denerseniz belki beklentinize uygun yazilar bulabilirsiniz.

 • Can 29 Ağustos 2014, 05:29

  Sibel Hanım merhaba,tam da bu konu ile ilgili.Dualite,an ve sarkaç etkisi ile ilgili,önerebileceğiniz herhangi bir kaynak var mı?Teşekkür ederim:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir