Castaneda: Efsane, İnsan, ve Şükran / Victor Sanchez – Röportaj (5. ve Son Bölüm)

11 Temmuz 2011

Jordan Gruber’in 17 Eylül 1998 tarihinde Hilton Oteli lobisinde Victor Sanchez ile yaptığı röportaj.  (Beşinci ve son Kısım)

Enerji, Bağlantı & Özgürlük

Sanchez : Bu bilgelikteki diğer büyük fark ise, özgürlüğü tek başına elde edemediğindir. Bazen kendimizi özgürleştirmeyi, kişisel gelişmemizi artırmayı, düşündüğümüz bir noktaya geliriz, bu tür gelişmeler insani boyutta hissediliyor. Psikoloji bile, bireye ve zekaya fazlasıyla odaklanmıştır. Dağlarda olan ise tam tersidir. Her şey tüm Güçlerin katıldığı bir süreçtir.
Sana her ne oluyorsa onlarla bağlantılıdır, diğer insanlarla bir bağlantısı vardır. Onlar birbirlerini selamlarken, “Sen benim diğer yarımsın.” derler. Kısaca, sana olan her şey ve paylaştığın deneyimler benim sürecimin bir parçasıdır. Sen kendini geliştirmeye çalışabilirsin ve aslında bunu yaparsın da, fakat çok az kişi tüm evrenin yaptıklarına katıldığı bir seviyeye ulaşır.
Bu senin işini yapmaya benzer. Sen işini para için, veya topluma hizmet için yaparsın, ki bu daha iyidir. Fakat sen işini yapabilirsin, ve güçleri ona katılabilirsin, çünkü sen güneşe bir şey sundun. Veya, belki de yalnızca babana yadım ediyorsun, güneşe, her türlü karanlıktan geçerken ona biraz ışık katıyorsun. Böylece yaptıkların tüm bu inanılmaz olgularla bağlantılıdır. Buna benzer bir deneyim tamamen farklıdır. Bu çeşit bir deneyimde sen soyutlanmış değilsin ve yaptıkların yalnızca kendinden olmuyor. Her şey önemlidir, her şey birbiri ile bağlantılıdır, ve sen bu şekilde yaşıyorsun.

JG : Yani, güneş bilinçli mi? Güneş farkında mı, bizim olduğumuzdan daha fazla mı farkında?

Sanchez : (Gülüyor) Bu cevaplanması zor bir soru. Daha farkında olduğunu söyleyemem. O, Güneşin farkında olması gerektiği şekilde farkında. Ama kesinlikle canlı.

JG : Ve rüzgar da, rüzgarın farkında olması gerektiği şekilde mi farkında?

Sanchez : Biliyor musun … Yerli birinin bir kez beni çağırdığını hatırlıyorum. “Bulutların canlı olduğunu, havanın canlı olduğunu düşündüğümden benim deli olduğumu sandığını biliyorum. Ama eğer bize hayat veriyorlarsa nasıl canlı olmayabilirler? Canlı olmadan nasıl hayat verebiliyorlar?” O, su, doğa için konuşuyordu.

JG : Bununla ilgili bir sorunum yok. Castaneda, kişinin yaşamındaki enerji kalitesi, hamile kalınan anda ebeveynlerinin aşk durumuna kısmen bağlıdır, dediğini hatırla. Tüp bebek olarak doğan çocuklarda durum ne olur? Çünkü aslında gebe kalma anı test tüplerinde başlıyor. Tutkulu bir aşk esnasında başlayan bir hamileliğe karşın tüp bebek olarak doğan birinin enerji seviyesi ne olur?

Sanchez : Bir bilgim yok. Uzun vadedeki sonuçlara göre tanıklık edebileceğiz hatta ölçümleyebileceğiz. Bu yolla doğan kuşaktakiler ve belki de bu deneyim bize cevabını verecek, fakat şu anda bir fikrim yok.

JG : Özgürlüğü isteğine ve enerjiyi tasarruflu kullanmak için son sözleriniz?

Sanchez : Enerjiyi tasarruflu kullanmak için iki şey var. Enerji tasarrufu için yapabileceğin en iyi şey kendini önemsemeden uzaklaşmak için yollar bulmaktır. Mütevazi olmayı öğrenmene ihtiyaç var. Mütevazi olmanın anlamı kendi boktan durumunun vizyonunu kaybetmemektir. Bir yazar veya herhangi bir şey olabilirsin, yaptığın her neyse onda kaybolabilirsin, kendini önemsediğinde, o zaman izini kaybedersin, ve aradığın her neyse onu da kaybedersin.
Geçekten devam edebilmek için tek yol, kendi boktan durumunun görüşünü korumaktır, çünkü ancak o zaman hepimizin karşısında durabilir ve karşında duran insanın aynısı olduğunun fakına varabilirsin. Ondan büyük değilsin, büyük birini oynamaya çalışmak yerine kendi boktan durumunu hatırlayabilir ve bunun için rahat olursun, bu tür farkındalıkta çokça enerji vardır.
Gerçeği söylemek gerekirse aynı zamanda çok enerji tasarrufu da yaparsın. Yalancı olmak daha çok enerji harcamana sebep olur.

JG : Gerçeği söyle, alçak gönüllü ol, ölümü danışman olarak kullan …

Sanchez : Evet. Toltek savaşçısının ilk ve nihai hedefi özgürlüktür, ve bu nedenle de Toltek savaşçısı bir disiplin değildir, bu nedenle Toltek savaşçısı bir usta değildir, çünkü o özgürlüğe aşıktır.
Özgürlük, özel bir anda, çok özel bir şey olmalıdır. Soyut bir yolla özgürlüğü arar ve, bunun ne olduğu hakkında en küçük bir bilgin olmadan,“Ben toptan özgürlük istiyorum” dersen, o zaman hiçbir yere varamazsın. Ama biraz ağlayana kadar, eğer görebilir ve iletişim kurmakta altından kalkamadığın bir problemin olduğunun farkına varırsan, ve bu hayatını zorlaştırıyorsa, ve insani yolla biri ile iletişim sağlayabileceğini gerçekten istediğini hissedersen, bu o andaki senin özgürlüğündür.
Özel bir anda yaşam için ihtiyacın olan bir şeyi yapma özgürlüğünün olması. Senin görevin bu olacak. Herhangi bir sınırlama olabilir, bu yalnızca bir örnektir, senin başarman gereken hayatını zorlaştıran herhangi bir şeydir: aradığın özgürlük budur. Oraya vardığında, özgürlük başka bir şey olacak. Özgürlüğün yeni yüzüne bakacaksın, ve onu kucaklayacaksın, yürüdüğümüz, nasıl hareket ettiğimiz tarz işte budur. Özgürlüğün peşinden koşmak, ve özgürlük her zaman gözlerimizin önünde şekil değiştirmektedir.

JG : Hayatı ilginç yapmaktadır.

Sanchez : Evet. Yalnızca soyut özgürlük anlatımının yerine, bu çalışabileceğin bir şeydir, bu dünyada yaşarken özgürlüğü aramak için nereye gideceksin? Neden? Bu dünya ile sorunun ne?

JG : Oldukça iyi.

Sanchez : Evet, burada yapılacak çok şey var. Sorun insanların özgürlük, bilgelik, ve benzer şeyler konusunda, hakkında hiçbir şey bilmeden peşinden koştukları bu tür soyut düşüncelere bağlandıklarında, hiçbir yere varamadıklarıdır. Herhangi bir şey yapmadan yalnızca üstünde düşünemeye saplanıp kalıyorlar. Demek ki, gelin dünyaya geri dönelim ve yaşamla olduğu gibi yüzleşelim.

JG : Verdiğiniz bilgiler ve ayırdığınız zaman için çok teşekkür ederim.

Sanchez : Rica ederim.

Çeviri : Aki

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.