?>

İnsanın kaç bedeni var?

14 Mart 2022

Fiziksel ve eterik bedeni biliyoruz. Özellikle Eterik bedenin bilmediğimiz ve hayati özelliklerini öğrenmek için tıklayınız.

Astral Beden, fiziksel bedenin tam bir kopyasıdır, ancak daha ince astral maddeden oluşur.Uykuda ve beden dışı deneyimlerde Astral Bedende seyahat ediyoruz. Astral Bedenimiz tutkuları, duyguları ve istekleri barındırır ve bunlar fiziksel bedene iletilir.

Astral Beden, uyku sırasında veya ilaçların ve anesteziklerin etkisi veya beraberinde getirdiği kazalar sonucu fiziksel bedenden ayrıldığında  Ağrı ya da diğer duyguları hissetme kapasitesine sahiptir.

Astral Beden, duygu ve arzunun yeridir. Olumsuz duygu ve düşünceler astral Bedende daha koyu renkler üretir. örneğin öfke Astralde kirli kırmızı bir renk yaratır, daha yüksek duygu ve düşünceler pastel renkler olarak görünür. Bu renkler ruh halimize bağlı olarak sürekli renk değiştirir. (bunu gözleriyle görebilenler var. Ben sadece hissedebiliyorum)

Astral Beden fiziksel maddeden değil astral enerjiden oluşur. Astral Beden, bir insanın duygusal doğasını yansıtır. Daha kaba, daha karanlık düşünceler ve duygular astral Bedenin titreşimini azaltır. Olumlu, sevecen duygu ve düşünceler astral Bedenin titreşimini yükseltir.

Ölümden sonra kişinin Astral Bedeninde yaşadığı ve birçok Astral bedeninden birine çekildiği söylenir.

Astral bilinç öncelikle arzunun uyarılmasıyla uyanır. Bu Beden, arzulara, duygulara, hayal gücüne ve psişik yeteneklere sahip olmamızı sağlar. O düşüncelerimize güç verir, etkili eylem ve belirme için gereklidir.

Astral Beden, korkudan nefrete ve sevgiye, huzura, mutluluğa ve coşkuya kadar tüm duyguları deneyimlememize izin verir.

Arzuların aralığı; Özgür irade ve seçimlerimizin neticesinde şu üç düzeyin birinde yoğunlaşabilir, fakat bu boyutta genelde hepimizde bunların değişik oranlarını görmek mümkün.

  1. Bencil ve yıkıcı arzular
  2. Ortak kişisel arzular
  3. Başkalarına hizmet etme arzusu (özverili hizmet)

Beş astral duyu şunlardır: Clairaudiance (astral işitme), Psikometri (astral dokunma / hissetme), Basiret (astral görme), Hayal Gücü (tat almanın astral eşdeğeri), ve Duygusal İdealizm (kokunun astral eşdeğeri).

Astral Beden, fiziksel bedene benzer şekildedir ve genellikle yumurta şeklinde görüldüğü şaman ve mistiklerce söylenir (carlos Castaneda serisinde bu yumurtaya hayli yer verilmiş).

Astral Beden, fiziksel bedenden yaklaşık 120 ila 250 cm uzanan bir yapıdır. Eterik beden gibi 7 büyük enerji merkezi, 21 küçük enerji merkezi ve birçok küçük merkeze sahiptir.

Astral Bedenin Farkındalığı meditasyon, psişik gelişim teknikleri, beden dışı seyahat teknikleri, şamanik uygulamalar, berrak rüyalar, tıbbi ilaçlar, psychedelic ilaçlar ve bazı pranayama uygulamaları ile uyanır.

Astral Beden, birçok hayat boyunca biriktirdiğimiz tüm duygusal deneyimleri saklar, duyular hafızası da denebilir.

Astral Bedenimizi dengelemek için yoğun öfke, utanç duygularını dönüştürmemiz gerekir, onları şefkat, şifa ve bağışlama ile değiştirebiliriz. Özellikle rüyalarımızı kayıt etmek ve bilinçaltımızın bilincimize gönderdiği mesajları anlamaya çabalamak çok önemli. Şamanik yöntemleri uygulamak bu konuda brbirimize destek olmak gerekli. Psikiyatrik terapi de bu anlamda çaba gösteriyor. Ben çoğu kez Ho’oponopono uygulamasından yararlanıyorum, dostlarıma da öneriyorum.

Sık sık uygulamanızı hatırlatmak için uygulamayı tekrar anlatıyorum:
başlangıç:
Ho’opono pono
Sorumluluğu %100 alıyorum
sıfır noktası lütfen beni arındır

devamı(mümkün olduğunca çok, içinden ya da sesli tekrar ediliyor):
seni seviyorum
özür dilerim
lütfen beni bağışla
teşekkür ederim.

Bir de Astral evren kavramı var:

Sri Yukteswar şöyle diyor: “Astral varlıklarla dolu birçok astral gezegen var. Bu sakinler, bir gezegenden diğerine seyahat etmek için astral planları veya elektrikten ve radyoaktif enerjilerden daha hızlı  ışık kütlelerini kullanırlar”

Konuyu dağıtmamak için detayına girmiyorum (zaten sadece okuduğum kadarını biliyorum. Bilincinde olduğum deneyimlerim yok)

– Nedensel Beden(Karana Sarira)

Anandamaya, ananda veya mutluluktan oluşan anlamına gelir. Upanişadlarda bu kılıf, nedensel Beden olarak da bilinir. Derin uykuda, zihin ve duyular durduğunda işleyen, sonlu dünya ile Benlik arasında durur.

Anandamaya Kosha, mutlak bir mutluluk halinde var olan Atman’ın (Ruhun) bir yansımasıdır.

Derin uyku dışında benim Laniakea kitabında da bahsettiğim, sizlerin de muhtemelen Fringe dizisinden hatırladığınız Duyusuzlaştırma Tankı, muhtemelen bu bedenin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Not: geliştirmeye açık bir yazı, daha çok kendime hatırlatma amaçlı bir yazı oldu. Deneyim ve fikirlerinizle desteklerseniz sevinirim. Simon Heather’ ın sitesinden hayli yararlandım.

Yayınlamadan önce şu kişisel görüşümü de paylaşayım: Tüm bedenlerimiz için doktorlara ihtiyacımız var. Minnettarız.

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.