Son saatinizse eğer?

Konu Başı için Bakınız: https://sibelatasoy.com/?p=1985

Soru : Eğer gerçekleştiremediğiniz bir şeylerin kaldığını hissedersek ne yapmalıyız?

G. hemen cevap vermedi. Nefes aldı ve şöyle cevapladı:Eğer köpek gibi ölürsen kimin üzüleceğini kendine sor. Ölüm anında kendi bilinçliliğini oluşturup, sana verilen yaşamı tümüyle ve dolu dolu yaşamak için mümkün olan her şeyi yaptığını hissetmelisin. Şu an kendinizle ilgili pek az şey bilmektesiniz. Fakat her geçen gün siz bu kemik torbasını daha da derin kazmaktasınız ve daha  çok öğrenmektesiniz. Her günün ardından , kendinizin – neyi yapmayı başaramadığınızı ve yaptıklarınızdan, bunu aşmak için neleri tekrar yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz.Yaşamdan değerli olanların tümünü yaşayan ve : "Şimdi artık ölebilirim" diyen insan gerçek insandır.Herhangi bir günde kendinize :"Bugün hiçbir dileğim olmadan ölebilirim" diyebilmelisiniz ve tüm yaşamınızı böyle yaşamalısınız.Hiçbir zaman yaşamınızın son saatini boşuna yaşamayın, çünkü o sizin en önemli saatiniz olabilir. Eğer onu verimsiz kullanırsanız sonra üzülebilirsiniz.Şu anda hissettiğiniz o ruhsal heyecan size, sizi kesin ölüme götürebilecek büyük güç kaynağı olabilir.  

Bir sonraki saatinizin son olabileceğini bilerek , gerçek ağzının tadını bilen gibi size getireceği algıları için.
Ölüm sizi çağırdığında buna her zaman hazırlıklı olun Usta, her doyumsuz parçadan son en değerli damlayı nasıl alabileceğini bilir. Yaşamın ustaları olmayı öğrenin.Gençliğimde, ruhların hazırlanması sanatını öğrenmiştim. Yaşamdan onun esansını, onun ince özelliklerini almayı öğrendim. Her şeyde en değerli olanı arayın, inceleri kabalardan ayırabilmeyi başarın. Yaşamın her anından en değerliyi, esansı elde etmesini öğrenen, her değerin bilincine sahip olmaktadır. Herhangi bir yabaninin dünya ile yapacağını, o yapamaz. Belki yaşamın son anında nerede ve kiminle olacağına dair seçme şansınız olmayacaktır, fakat onu ne kadar değerli geçireceğiniz seçimi size kalacaktır.Yaşamdan değerli olanı çekip almak, yüksek bedenleri oluşturmak için gerekli olanlar yemekten, havadan ve intibalardan, cevheri almakla eşittir. Eğer yaşamdan kendiniz için en değerli olanı çekip almak istiyorsanız o bir şekilde sizin iyiliğinize yaramalıdır, kendinize çok azını bırakmak yeterlidir. Kendi üzerinizde başkalarının iyiliği için çalışmanız,yaşamdan kendiniz için en iyisini alma yolunda kurnazca bir yöntemdir. Eğer son saatinizden kendiniz tatmin olmayacaksanız , yaşamınızın bütününden memnun olmayacaksınız
demektir; tekrar ölmek demek, bir daha tekrarı olmayan bir şeyi deneyimlemektir. Çok değerli zamanımızı boşa harcamak demek, kendinizi yaşamdan, en değerliyi çekip almaktan mahrum etmek demektir. Bu dünyada baştan sona yaşamak, Mutlak olanın bir tezahürü daha demektir. Tüm yüce filozoflar kendi yaşamlarının son saatine kendilerini çok titiz hazırlıyorlarmış. Şimdi ben size yaşamınızın son saatinin gelişine hazırlanmanız için egzersiz vereceğim.  

 Gurdjieff- Aziz olan için Sohbetler

-devam edecek-

1 Yorum

  1. Driver8 says:

    It’s the end of the world as we know it and I feel fine..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir