Özgüven ve Alçakgönüllülük

Özgüvenle ilgili bir konuşmada, DJ ile CC arasında fikir ayrılığı vardır. DJ sokaktaki adam ve savaşçı arasındaki özgüven farkını şu cümlelerle ifade eder. “Sokaktaki adam seyircinin gözündeki kesinliği arar, buna da özgüven der. Savaşçı ise kendi gözlerinde kusursuzluğu arar, buna alçak gönüllülük der.
Öğretileri açığa çıkarmasının kimi insanları rahatsız ettiğini söyleyen CC ye şu cevap gelir. “Yaptığımız ve olduğumuz her şey kişisel erkimizde kalır. Eğer yeterince erkimiz varsa, bir cümle bile hayatımızı değiştirmeye yeter. Yeterince kişisel erkimiz yoksa bilgeliğin en önemli parçası bile bi gıdım fark etmez”
Bu kısımda bir örnek verir. “Şu anda etrafının sonsuzlukla kaplı olduğunu ve istersen bunu kullanabileceğini” söyler. Bu bilginin hiçbir işe yaramadığını (zihin ile)bilmesinin bu gücü kullanmasına yetmeyeceğini kibarca anlatmış olur. Devamında şu sözler çıkar DJ dan “Bizler ışıldayan varlıklarız. Işıldayan varlıklar için önemli olan tek şey kişisel erktir. Ama kişisel erkin ne olduğunu sorarsan bunu anlatmam, açıklayamaz sana.”

Erk Öykülerinden

4 Yorumlar

 1. haydar says:

  ciftin gozu yoktur birde devamli gozunuzun onunde goz gorursunuz istencin gozde yansimasi cok farkli insanlar korkar hayvanlar kacar

 2. says:

  Bu konuda oldukça deneyimlisiniz sanırım. İstencin gözde yansıması nasıl oluyor, siz nerde şahit oldunuz?

 3. 20 SENE OLUYOR GALIBA BEDENLI OLARAK GIDIYORDUM DUNYADAN KALDIM BIR ARA GOZ GORDUM GOZUM ACIKKEN INORGANIKLER GELDI ENERJI OLARAK GORDUM GIDIN UYUYACAGIM DEDIM TRENI DURDURDUM VAPURU AKTAS ELEKTRIGIN BILGISAYARLARINI BOZDUM GECICI OLARAK COK KAZAYA SEBEB OLDUM ISIKLARDA BEKLERKEN KIRMIZI YANIYOR SOFORUN ZIHNI BENIMKINDEN ETKILENIYOR FRENE BASMAYI UNUTUYOR NEDENI BENIM ZIHIN BOS OLDUGUNDAN DOLAYI AYRICA 6000 DEN FAZLA KITAP OKUDUM ORTAOKULDAN ITIBAREN DUNYANIN SONUNUDA GORDUM RUH INSAN KALIBINIDA INSAN SEKLINI KAYBETTIGINIZDE HICBIRSEY HISSETMIYORSUNUZ ZEVKLI OLAN YURURKENO ENERJINIZI HISSETMENIZ UCUCU GIDINCE BOSLUGA DUSUYORSUNUZ BIRINE ASIK OLDUM DUNYADA KALMAK ICIN ANTROPOLOJIDEDE OKUDUM AMA BITIRMEDIM BENDEN BU KADAR

  1. says:

   Farklı deneyimler Haydar Bey, paylaştığınız için teşekkür ederim. Şu an durum nasıl?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir