Korku Etkisi ve simit meselesi

01 Mayıs 2019
Korkan her canlı saldırganlaşmaya meyleder, bunun en tehlikelisi de genlere ve beden hafızasına(KU) kaydedilmiş korkular oluyor. Hayatımıza bu temel bilgi ışığında bakarsak, deneyimlerden çıkarsamalarımızda daha isabetli olabiliriz.
Korkunun, bir çok faciaya sebep olduğu bilinse de bir başka açıdan bakıldığında evrimleşme üzerinde yapıcı katkısı olduğu iddia ediliyor. Böyle bir etkisi olduğu da reddedilemez ancak aynı yapıcı etki sevginin ve şefkatin huzuruyla da gelmez mi? Belki biraz daha yavaş ilerler işler fakat nereye yetişiyoruz ki!
*
Hani şu günde üç öğün ailecek simit çay yiyin paranız artsın diye demeç veren kişi (tanımam) acaba söylevinin sonunda şaka şaka dedi mi merak ettim. Zaten uzun uzadıya videosu olmasa böyle bir şeyin yapılmış olabileceğine ihtimal dahi vermezdim. Eğer “şaka şaka” diye noktalamadıysa bu durumda belki Marie Antoinette gibi “simit bulamıyorsun mecliste 4 liraya et yemeği ye!” demiş midir?
Bu sorular dün uykumu kaçırdı fakat sonrasında insanlık hali deyip uyudum, rüyamda eski ve köhnemiş fakat hala güzel bir otele gidip geldim 3 kez. Ben bu işleri bilirim, otelim vardı, aslında yenilense pek güzel olur burası diye fikir de verdim. 🙂
Bu arada, Türk-iş asgari ücret alan her kişinin aç olduğunu raporladı
Buna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 106,89 TL oldu.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6 bin 862,82 TL olarak belirlendi.
Demek ki iş sadece simitle yürümüyor! 
Aslında simidi çoğumuz gibi ben de severim ama o hakiki bir besin kaynağı değildir; Acil durumlarda imdada yetişir ve taze çıkmış kokusuyla ruhu besler.
*
Türkiye’nin üç katı kadar tarım arazisi küresel güçlerin eline geçti. Son 25 yılda nüfusu yüzde 40 artan Türkiye’nin tarım arazileri ise aynı zaman diliminde yüzde 14 azaldı..
Küresel oyuncuların başını çektiği dünyadaki tarım savaşında yaşanan toprak gaspı akıl almaz boyutlara ulaştı. Politik tartışmaların gölgesinde gündemde yeterince yer bulamayan küresel tarım savaşı sessiz sedasız sürüyor.
Tek kurşun atmadan kaybedilen fiziksel ve kültürel varlığımızın ardından bakakalıyoruz!
*
Ayların en güzeli, en bayramlısı, hoş kokulusu, rengarenk mayısa bir kez daha geldik. (Üstelik oğlum ve ben de bu ayda doğduk)
Emek ve dayanışma günü ile başlıyoruz: Bu uğurda kan-ter dökmüş olanlara teşekkürlerimizle…
Kölelerin okuma öğrenmesi yasaktı ama onlara incil verdiler!

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.