Altı derece ayrılık-Küçük Dünya Sorunu

Altı derece ayrılık, gezegendeki herhangi bir kişinin, beşten fazla aracısı olmayan bir tanıdıklar zinciri aracılığıyla gezegendeki herhangi bir kişiye bağlanabileceği teorisidir.

Kullanıcılar, birinci, ikinci ve üçüncü derecelerinde kişilere mesaj gönderebilir ve ilan panosu öğeleri gönderebilir ve sitedeki diğer kullanıcılarla bağlantılarını görebilir. SixDegrees, günümüzde yaygın olarak kullanılan genel formdaki ilk sosyal ağ sitelerinden biriydi.

Arka plân

Neredeyse hepimiz evden uzakta, bizimle bir tanıdık paylaşan yeni biriyle karşılaşma deneyimini yaşadık. Bu fenomene, ilk olarak Amerikalı psikolog Stanley Milgram (1933-1984) tarafından incelenen küçük dünya sorunu denir. Buradaki orijinal makaleye atlamaktan çekinmeyin.

Makale, tarih, sosyoloji ve diğer disiplinlerle ilgili birçok tartışmada rol oynayan toplumdaki matematiksel yapıyı keşfetmeye yönelik deney ortamı için ilgimi çekti. Günümüzde herkes birbirinden birkaç tıklama veya beğeni alıyor (sosyal platformlar sayesinde), ancak farklı görüşlere sahip topluluklar her zamankinden daha fazla bölünmüş durumda. Yeni zorlukları çözmek için biraz eski moda ihtiyacımız olabilir.

Deneme ayarı

İşte ayrıntılara giriyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların sosyal ağlarını köşeler (insanlar) ve kenarlar (arkadaşlık) olarak soyutluyoruz. Küçük dünya problemini yeniden ifade etmenin bir yolu şudur: 200 milyondan rastgele seçilen herhangi iki köşe A ve B verildiğinde, A ile B arasındaki en kısa yolda kaç ara köşe bulunur?

Uygulama şu şekilde gerçekleştirilir: hayatın her kesiminden bir insan örneğine, kişi A olarak bir izleyici kartı klasörü verildi. Her kişi, hedef kişi B’yi tanıma olasılığı daha yüksek olan bir arkadaşını düşünmelidir (konumu, işi vb. Göz önüne alındığında).). İzleyici kartlarından birine yazmalı ve yazara geri postalamalı ve kalan izleyici kartlarını klasörle birlikte bir sonraki bağlantıya postalamalıdır. Deneyi daha da zorlaştırmak için yazar başlangıç grubunu iki küçük kasabadan seçti: Kansas’taki Wichita ve Nebraska’daki Omaha ve Cambridge’de yaşayan bir öğrencinin karısı olarak hedef kişi.

Sonuçlar

Oldukça uzak ve alakasız görünüyor, değil mi? En kısa yolu yapmak için sadece iki ara kişinin sürdüğü ortaya çıktı. Sonunda, ara köşelerin sayısı aşağıda gösterildiği gibi 2 ile 10 arasında değişmiştir.

 

http://snap.stanford.edu/class/cs224w-readings/milgram67smallworld.pdf

Zincirle ilgili bazı ilginç bulgular: 1. bazı iletişim türleri cinsiyet rolleri tarafından güçlü bir şekilde şartlandırılmıştır; 2. Çoğu insan akrabalar yerine bir sonraki bağlantı olarak tanıdık ve arkadaşları seçme eğilimindeydi (123’ü birincisini, 22’si ikincisini seçti); 3. 170 kişiden 44’ü tamamlandı, bu da insanların en kısa yol hakkında aşırı iyimser düşünmelerine izin verebilir (çünkü geri kalanı kimseyi tanımadıkları için pes edebilir). 4. Bazı durumlarda, zincirler hedef kişinin evinden sadece birkaç yüz metre uzakta öldü. (sosyal mesafe fiziksel mesafeden daha önemlidir!)

 

http://snap.stanford.edu/class/cs224w-readings/milgram67smallworld.pdf

Makale ayrıca ilginç bir teoremi de belirtti: eğer iki popülasyondan iki kişi temas edemezse, o zaman her birinin gömülü olduğu tüm popülasyondaki hiç kimse diğer popülasyondaki herhangi bir kişiyle temas kuramaz. Bu, modern toplumda neredeyse imkansız olan izole alt popülasyonlar olgusunu tanımlar.

Şu anda karşı karşıya olduğumuz bölünmüş toplum göz önüne alındığında, günümüz dünyasındaki alt popülasyonlar arasındaki çitleri şekillendiren daha güçlü kanıtlar olmalı. Keşfedilecek hızlı bir fikir: güçlü bir şekilde dışlanmış topluluklara mensup kişiler, Twitter’daki belirli hashtag’ler altındaki konular modellenerek analiz edilebilecek alt popülasyon içinde aynı anlatıyı desteklemiş olmalıdır.

RL perspektifinden diğer düşünceler:

Her ara düğüm, bu amacı göz önünde bulundurarak bir aracı görevi görür: yolun geri kalanını kısaltır

Ara düğümlerin karar verme süreci, son zamanlarda okudukları gönderiler veya haberler analiz edilerek incelenebilir.

Artık aracılar ağları hakkında yalnızca sınırlı bilgi bildiklerinden bağlantılar çok daha kısa olabilir.

Temsilciler, bir sonraki bağlantılarında daha iyi bir seçim yapmak için birinci derece ağlarında yayın yapabilirler.

 

Yayın yöntemini tanıtırsanız normal bir zincirin kalıpları farklı olacaktır.

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Referans:

Milgram, S. (1967) Küçük Dünya Sorunu. Psikoloji Bugün, 2, 60-67. ÖZET: Küçük dünya fenomeni birçok kendi kendini organize eden sistemde bulunur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir