Tanımlılık

11 Nisan 2012

Burada dinler konusuna özellikle islam dinine özel ilgi göstermiş arkadaşlarımız var. Ve benim de bu konuda gerçek sorularım var. Neden gerçekdiyorum çünkü cevapları gerçekten nötr olarak dinleyeceğim çünkü bilmiyorum. Sorulaarım epeyce ama ilki ile başlıyorum:
1. İslamda Allah tanımlı mıdır?

 • YENİ’den DOĞAnlar Kulubü dinlere özel bir ilgisi olmayan, dışardan birisi olarak ben de takip edicem bu diyalogları.

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Evet ,İslamda Allah tanımlıdır..

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü nedir tanımı?

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Rahman suresinin tamamı Allahın tanımıdır.

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Kuran arapça okutulup hislenip ağlamak duvarlara asılmak için indirilmedi.O bir kılavuzdur.

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Eğer kendini tanımlamışsa o halde bizden farkı boyut farkı olmalı. çünkü “indirme” ifadesi kullandınız. Onun da bir kendiliği var diye anlıyorum, doğru mudur?

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Evet Zatı var..

  Turan Erdal Ben senin aradigin kisilerden degilim ama islamdan Allah’in tanimlandigini zannetmiyorum, cünkü Allah’in resmini yapmayiniz diyor. Bunun yaninda insan resmi yapilmasi bile günayhti, tabii ki yaniliyor da olabilirim. Ama islamda uzun zaman insan resmi yapmanin yasak oldugunu biliyoruz.

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Siz islamı başkasının yorumundan okumuşsunuz Turan Erdal..

  Sibel Atasoy zatı ile kendiliği arasında bir fark var mı?

  Turan Erdal Neden öyle diyorsunuz? Incilde de ayni sey gecerli degil mi?

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü siz kimin yorumundan okudunuz?

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Zatı =kendiliği=aslı

  Turan Erdal Resim yapilmasinin günah oldugunu tarihten okudum :-)))

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Bütün tahrip edilmemiş kitaplarda Allah kendini tanıtmıştır.

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Yani ben, “kendim” diye bahsederken aynı zattan mı bahsediyorum?

  Turan Erdal Nasil yani? Kendisi nasil biriymis?

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü tahrip edilenle edilmeyeni neye göre ayırıyorsunuz ve anlıyorsunuz?

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Tahrip edilmemiş kitaplarda kendisini tanıttıysa; o kitapları okudunuz mu? Nasıl anlatıyor kendisini Tanrı?

  Turan Erdal Tahrip edilmemis kitaplardan siz ne anliyorsunuz?

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Sorunun aslına dönüyorum; İslamda Allah kendini tanıtmışmıdır? yanıt evet.. Nerede ?, Rahman suresinde ve Kuranın tamamında ,başka kutsal kitaplarda da kendini tanıtmıştır olarak düzeltiyorum. O kitaplar için hemen acil size ayet bab vs referansı veremeyeceğim…

  Turan Erdal Ben ayet istemiyorum ama tanitma seklini ögrenmek isterdim. Nasil tanitmis kendini? Ben kendimi tanitirken Türküm, suyum-buyum diye tanitiyorum. O kitaplarda Allah kendini nasil tanitmis? Her tanimlama bir sinir getirme degil mi? Pekala Allah tanimlandigi zaman Allah’in sinirli oldugunu kabul etmis olmayacak miyiz? Oysa Allah sinirsiz diye tanimlanir.

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Allahın koca bir kitapla anlatıp bir ayetle özetlediği kendilik tanımını burada bir cümleye sığdırmaya çalışmak büyük bir cüret olur.Sorulan sorunun cevabına hürmeten, kendinizin açıp okuması varsa görüşünüzü belirtmeniz mantıklı olurdu..

  Turan Erdal Yine de bir örnek verebilir misiniz?

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Demogoji yapmaya çalıştığınız için veremem. 🙂 referansı okuyup siz varsa sorunuz sorunuz..

  Turan Erdal Ben gercekten merak ettigim icin sordum. Monoteist dinlerde resimin yasak oldugunu biliyorum. Ve bu dinlerde resim ile yasanan sorunlari da biliyorum. Bu bahsettigim hic bir dinde Tanri betimlenmemistir. Ama siz Allah kendi kendini tanimlamis diyorsaniz nasil tanimladigi ilgimi cekti. Cevaplayip cevaplamamak sizin elinizde…

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Resmi yasak eden bir Kuran ayeti bilmiyorum…Diğer dinlerde de varsa bilmiyorum..Siz biliyorsanız paylaşın lütfen..

  Turan Erdal Ve Tanri su sözleri söyledi: Ben efendinizim, senin Tanrin, ben seni Misirdan kölelikten kurtaranim. Benim yanimda baska Tanrilara tapmiyacaksin. Benim ne resmimi ne de tanimimi yapacaksin, ne yukarda gökteki olandan, ne de yerdeki veya sudaki olandan. Onlara biat etme ve onlara tapma.

  Turan Erdal suraya bi bakin: http://tr.wikipedia.org/wiki/On_Emir

  Turan Erdal Ikinci “sure” tercüme edilirken noksan tercüme edilmis. Orada Tanrinin resmini yapmanin yasak oldugu yaziyor, en azindan almancasinda öyle geciyor.

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Burada bahsedilen anlamı insan eliyle yapılan resim , heykel ,obje gibi birşeyi tanrı zannetmek (Buda heykeli gibi) , veya gök tanrısı ,çamur tanrısı vs gibi doğal olayların kendisini tanrı gibi algılayıp ona ibadet etmemek.. (Şintoizm) gibi.. olsa gerek diye düşünüyorum..Akıllı olmaktan bahsediyor…

  Turan Erdal Söylediginiz seyler de dogru ama biraz noksan. Su sözler “Du sollst dir kein Gottesbild machen” Tanriyi tanimlamama yasagi da getiriyor.

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Kutsal kitaplar bunun için değilmi zaten? O kendini tanımlamış

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Ben Kur’an, İncil ve Tevrat’ı okudum fakat Tanrı’nın kendisini ben şöyleyim, böyleyim diye anlattığı bir ayet hatırlamıyorum. Aklımda yaptıkları ve varoluşla ilgili tasvirler var. Rahman suresinde ne diyordu? Unutmuşum demek ki?

  Turan Erdal Biz tanimlama fiilinden degisik seyler anliyoruz galiba. Birine mesela “Sen kimsin?” diye sordugumuzdaki aldigimiz cevap yasaklanmis. Ben öyle algiliyorum..

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü İnternet ne güzel bir imkan..,

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Birimin BİR olanı tanımlanması yasaklanmış,İbni Arabi bunu karanlıkta bir File dokunarak tanımlamaya benzetir.Bir Filin kulağını tutan Fili kulaktan ibaret sanır, kuyruğunu tutan kuyruktan ibaret ….

  Turan Erdal Evet, aynen öyle

  Sibel Atasoy ‎”Benim ne resmimi ne de tanimimi yapacaksin, ne yukarda gökteki olandan, ne de yerdeki veya sudaki olandan. Onlara biat etme ve onlara tapma.” böyle demiş mi gerçekten? Kuran’da var mı?

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü tanımlı değil. daha doğrusu o olan herşey. dolayısıyla da tanımsız

  Turan Erdal Sibel, o incilden bir alintiydi. Tevratta da aynisi gecerli. Kuranda neden degisik olsun ki?

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Ama arkadaşlarımız emin biçimde tanımlı dediler, ayrıca bildiğim kadarı ile yüz tane de ismi var. Yanlışsa düzeltsin bilenler lütfen.
 • YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Bir şeyi tanımlayabilmek için izleyen konumunda olmak zorunluluğu var.Dolayısıyla zatını sadece kendisi kutsal kitaplarla tanımlamış,ama 99 sıfatı ile tanınabileceğini beliirtmiştir.Kendini anlatmak ona aittir.Anlamak bizim kabımıza düştüğü kadardır.O yüzden “Ben kulumun zannı üzereyim” demiş.Onu en geniş isimleri ile tanıyanlardan bir alıntı..

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü ‎” Arzu hal edecek yari tenhada bulamam; yari tehnada bulsam kendimi orada bulamam ” :)))

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Bütün frekanslarımız açılan konuyu görmemiş olabilir henüz, biraz ağırdan alalım, bilenleranlatsın 🙂

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü Ben kulumun zanni uzerineyim. Diye bir hadisi serif var ama ayni zamanda Allah bilinemezdir..

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü bu dj de bahsi geçen bilinemeyen durumu sanırsam:)

  YENİ’den DOĞAnlar Kulubü O halde ben Allahı en geniş ismiyle tanıyorum (şimdilik); bilinmeyen 🙂

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir