Kendini bilmek biraz çaba ister

14 Kasım 2012

Hem kişisel mevcut durumunuzu hem de toplumsal bohçanızı görebilmek için dışarı çıkmanız gerekir. Dünyanın her yerinden filmler, diziler izleyip, kitaplar okuyunuz. Yabancı ülkelerin haber bültenlerini dinleyin, disiplinle bir süre buna devam edin. Eğer imkanınız varsa Dünyanın değişik ülkelerine seyahat edin ancak turistik gezi olmasınlar, yerel insanlarla kalabileceğiniz bir süre onları gözlemleyebileceğiniz şekilde olsun gezileriniz.
Fast food yalnızca yiyeceklerle ilgili bir kavram değil. Size neler fast food olarak sunulmuş, sunuluyor biraz üzerinde düşünmeye değmez mi?
Dünyanın değişik bölgelerinde yapılan yerel müzikleri dinleyin, sözlerini anlamasanız da dinleyin daha iyi, o ezgiler bırakın frekansınızla uyumlansın.
Başkalarının rüyalarını dinleyin. Kendi rüyalarınızı hatırlayın, analiz ettirebilmek için imkanlarınızı seferber ettirin. Çünkü onlar da sizin (bilincinizin) dışınızdan geliyorlar, onlara karşı misafirper olun, tanımaya çalışın. Onları tanımak kendinizi tanımayı getirecektir.
Zamanında konuştuğumuz dilin çeşitlendirilmesi, ulusların birbirini anlamaz hale getirilmesinin sebebi, kendimizi görebilmek için dışarı çıkma zorunluluğu idi. Her türlü dışarı bu sebeple yapay olarak oluşturuldu. Onlarla ayrılasınız diye değil, onlara varıp kendi bölgenize dışardan bakabilesiniz diye. Kendini bilmek biraz çaba ister.

*

Kendinizle iletişime geçebilmeyi öğrenmelisiniz. Merak ettiğiniz bir soruyu, çatışmalarınızı, kararsız kaldığınız konuları, açık ve net biçimde yüksek sesle (bağırarak) havaya doğru sorun. Dinlemeyi öğrenin, şaşıracaksınız.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir