Zıplamak

Öyle yattığım yerde dalgınca bakınırken, neden bu kadar uçmaya taktığım/taktığımız geldi aklıma. Sadece ben değil tabi bütün mistik, bilimkurgu, fantezi ve bizatihi bilim uçmaya takmıştır aklını. Bunun kökünde ne var bilemiyorum. Çocukluğumda neden uçamadığımız hakkında samimi bir hayret duyardım; ya uçabilen bişeyden geliyor genlerimiz, yani bu bilgi otomatikman var, ya da yerçekiminin yoka yakın olduğu bir gezegenden geliyor tozumuz!

Matrix’de bile Neo’ya yapılan ilk deneyim yüksek bir binadan atlamaktı! Bi çok insan farklı yer ve zamanlarda yükseklerden atlamıştır. Bunlara intihar deyip geçtik; fakat hepsi bu muydu acaba?

Biz atlayışın başarısız olanlarını biliyoruz hep, çünkü ölü bir beden oluyor orta yerde. Ya başarılı atlayışlar??

Başarılı bir atlayış yapan biri ne yapar acaba? Örneğin bu benim başıma gelse ne yaparım diye düşünüyorum. Gizleneceğimi sanmam, başkaları da yapabilsin diye, atlayışımı formülüze edip, diğerlerinin kullanımına sunmak isterim. Eğer formulü yoksa, örnek olmak için ha bire atlar dururum! :))))


Herneyse, aslında benim aklıma gelen atlamaktan çok zıplamaktı!

Uçmayı denemek için atlamak pek riskli ve anlamsız göründü gözüme. Fizik kuralı gereği, zıplayabildiğin yerden tehlikesizce yere düşebilirsin. Bu durumda bina yüksekliğinde zıplayabiliyor muyum ki, ordan düşebileyim dedim kendime!

Kesin olan şu ki yerçekiminden hep rahatsız oldum. Küçüklüğümden beri, şu güzel dünyada rahatsız olduğum tek şeydi. Evet arza saçılmamızı önlüyor bu yerçekimi ama bu kadar yoğun olması gerekli mi yani? Örneğin aydaki gibi daha az olabilirdi, değil mi?

Acaba büyük değişimlerin olacağı şu bikaç yıl içinde yerçekiminin azalması gündemde olabilir mi? Biz de pireler gibi boyumuzun 100 katı olmasa da acaba en azından 10 katı zıplayabilir miyiz? Eğer bunu yapabilirsek trafik sorununu da aşarız büyük ölçüde :)))

Gerçi kediler yüksekten atlayabiliyorlar, o kadar zıplayamadıkları halde! Bence onların yaptığı uçmaktan çok usturuplu düşmeyi bilmek.

Pirelerin zıplamasını sağlayan şu rezilin maddesi insan bünyesinde neye karşılık geliyordur?!

Kimyacı/simyacı bi arkadaşımız bize bu konuda fikir verebilir mi?

Günlük-20/3/2007 ·

2 Yorumlar

  1. says:

    Hala zıplayamayan kızıma bakıyorum, zıplamanın ne kadar güzel olduğunu düşünüyorum, ayakların yerden kesilebilmesi…
    Ve bu zevki bir an önce öğrenebilsin diye, yüreklendiriyorum: )

    1. says:

      Ayakların yerden kesilmesi” teriminin çoklukla aşk durumlarında söylenilmesi ne ilginç değil mi? 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir