Zihin Kontrolü mü?

Kötü anıları silen ilaç geliştirildi

Hollanda’nın Amsterdam Üniversitesi’nden bilim adamları, insan hafızasındaki acı ve korku veren, kötü anıları silen bir ilaç geliştirdiğini açıkladı.

AA Güncelleme: 16:56 TSİ 20 Şubat 2009 Cuma
LONDRA – İngiltere’de yayımlanan Daily Mail gazetesinin haberine göre, bilim adamları geliştirdikleri ilacın özellikle kötü olayların ardından ortaya çıkabilen “travma sonrası stres bozukluğu”nun tedavisinde olumlu etki yaratabileceğini düşünüyor.

Hollandalı bilim adamları, kötü anıların genellikle kalp hastalarında kullanılan “beta bloke edici” ilaçlarla silinebildiğini öne sürüyor.

Hayvanlar üzerinde yapılan denemelerde, ilacın beyindeki kötü anıların canlanma mekanizmasına müdahale edebildiği görüldü. İlaç daha sonra 60 kadın ve erkek denek üzerinde denenirken, bu kişilere gösterilen fotoğraflarla önce hafızalarında rahatsızlık verici anılar oluşturuldu, sonra da bu anıların aynı fotoğraflar gösterilerek canlandırılmasına çalışıldı.

Deneklerin bir bölümüne ilacın kullandırıldığını, diğer gruba ise placebo verildiğini belirten uzmanlar, ilacı kullanan grubun korku uyandıran fotoğraflar karşısında az tepki verdiğini, diğer grubun tepkilerinin ise daha güçlü olduğunu belirtti.

Bir gün sonra ilaç kullandırılan deneklerin ilacın etkisinden çıkmalarından sonra aynı teste tekrar tabi tutuldukları, yine ilacı kullanan grubun, placebo kullanana göre çok daha zayıf tepki verdiği tespit edildi.

Bilim adamları, bu testler sonucunda ilacın kötü ve ürkütücü anıları silmekte etkili olduğu sonucuna vardı. Bilim adamlarına göre ilaç kötü anının yeniden canlanmasını önlüyor ve beynin bu anıyı tekrarlamasının önüne geçiyor.

ETİK TARTIŞMALARA YOL AÇACAK
İngiliz uzmanlar ise ilacın İngiltere’de büyük bir etik tartışmasına yol açacağına işaret ediyor. Uzmanlara göre, pek çok kesim, insanı insan yapanın yaşadığı acılar olduğunu ileri sürerek, ilaca etik açıdan karşı çıkacak.

Uzmanlar, ilacın ayrıca, insanların hatalarından ders alma imkanını da ellerinden alacağına işaret ediyor ve bunun da zararlı psikolojik etkilerini hatırlatıyor.

St. George’s Üniversitesi Tıp Etiği Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Daniel Sokol, “Kötü anıları hafızadan kazımak bir siğili ya da et benini yok etmeye benzemez. Bu, insanı anılarından kopararak, kişiliğini değiştirir. Bazı durumlarda faydası dokunabilir, ama genelde anıları silmenin şahıslar, toplum ve insanlık üzerindeki yıkıcı etkilerinin iyi hesaplanması gerekir” dedi.

5 Yorumlar

 1. efra says:

  Bu ilaç,yani beta blokerler(Sağlık sektöründe çalışıyorum)kardiyolojide zaten hem kalp ritmini düzenlemede hem de psikyatride anksiyete bozukluklarında yıllardır kullanılan ilaçlardan biri(Ör.Dideral)..:)
  Belki de başka bir prototipini geliştirmişlerdir!
  Ayrıca beyin yıkama amaçlı kullanılmasının pek bir ihtimal dahilinde olabileceğini sanmıyorum..Psikotrop bir ilaç değildir anlayacağınız..
  Selamlar

 2. says:

  O ilaçtan istiyorum ben. Yaşasınn.

 3. Aki says:

  Ben de yıllarca b bloker kullanıyorum, acaba böyle bir tki yaptı bana da bilmiyorum 🙂

 4. efra says:

  Şayet doktorunuz psiyatrist(Kardiyolji uzmanı da olabilir?!..)ise size bunu,aşırı ve süreğen bir Kaygı(anksiyete)ve ya fobik bir kaçınma örneği sergilemekte olduğunuzdan;Şiddetli kaygılarda,kalp atım hızınız yükseldiğinden(Somatik Belirtiler denir daha çok)bunu dengede tutma amaçlı vermiştir..demek istediğim bu türden hangi Beta Blokör olrusa olsun,Psikotrop bir drug değildir! emare(Semptom) değilde,birden fazla bu tür belirti olduğundan sendroma dönüşmüş durumlarda(ama bu dediğim anksiyetenin somatik yan etkilerinde-ki bu tür anksiyetelerde insan,mesela ülser olabiliyor;hiç içki içmeyen biri Siroz olabiliyor,yahut hiç sigara içmeyen biri Akciğer Kanseri olabiliyor..)yan etkileri yatıştırmak için verilen bir ilaç:Bir pskotrop değil!..
  Geçmiş olsun..
  Selamlar..

 5. says:

  gercektende cok tehlikeli bir donemdeyiz

  okumunazı tavsiye ederim

  http://www.ozgurcimen.eu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir