Wonder ve Yükseltin tavan kirişini Ustalar

11 Dakika

Yönetmen Jerzy Skolimowski nin bu filmi, 11 minutes filmini izledik dün gece, 2015 yapımı polonya irlanda filmi. Şöyle dikkatinizi deli gibi bi şeye odaklama pratiğine ihtiyacınız varsa izlemenizi öneririm; çünkü film Linch’in filmlerini gölgelemeyi hedeflemişçesine dikkat istiyor 🙂

*

Wonder-Mucize

Auggie Pullman (Jacob Tremblay) 5. sınıfa geçmek üzere olan bir çocuktur. Ancak doğuştan gelen yüzündeki kalıcı deformasyon geçirdiği onlarca ameliyata rağmen düzelmemiştir. O yaşına dek hiç okula gitmemiş, evde ailesi tarafından eğitim almış ve dışarıyla ilişkisi, hep bir kask aracılığıyla olmuştur. Sıradan bir okul olan Beecher’a başladığı günden itibaren bazılarının alay konusu olsa da aslında çoğu kişiden bir farkı olmadığını gösterecek, dış görünüşün ne kadar önemsiz olabileceğini kanıtlayacaktır.
Mucize filmi, 2012’de R. J. Palacio’nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlandı.
Julia Roberts, başroldeki çocuğundan Jacob Tremblay’dan hiç rol çalmamış. Müthiş bir ailedraması. FARKLI çocukların dünyaya tutunmasıyla ilgili bir bakış, hem de yeni 2017 yapımı bir film, seyretmekten memnun kaldım.

*

Here and Now

Digitürkde yeni bir dizi başladı az önce izledim, ilgi çekici konusu, ünlü oyuncuları ve senaristi ile gerçekten göz dolduruyor.
“Here and Now” Oscar ve Emmy ödüllü senarist, yapımcı ve yönetmen Alan Ball tarafından hazırlanan bir film.
Dizi, ” Liberya, Vietnam ve Kolombiya’dan üç evlat edinen ve bir biyolojik çocuğa sahip, filozof bir baba/kontrolcu kültürlü bir anne, çağdaş bir aileye odaklanıyor. Çocuklardan biri, diğerlerinin göremediği bazı şeyleri görmeye başlar ve aile bağlarını test eder. sürekli 11.11 görmektedir ama sanırım daha ilerde başka şeyler de ortaya çıkacak….Tanıtım için tıklayınız

*

Yükseltin tavan kirişini Ustalar * Seymour -bir giriş
Diğer tüm Glass ailesi öyküleri gibi Tavan Kirişi de en büyük ikinci ağabey olan Buddy Glass hikâyenin “yazar”ıdır. Öyküde Buddy, II. Dünya Savaşı sırasında 1942’de ordudan izin alıp ağabeyi Seymour’un nikahına gelmesini ve nikahın yapılmamasından sonra olan bitenleri anlatır. Bu öyküde meydana gelenler Seymour’un 1948’deki intiharına zemin hazırlayacaktır.
Not: Salinger kitaplarını toplu olarak sunacağım bir yazı yayınlayacağım (tıklayınız) için sadece kısaca bahsediyorum, geçen haftanın kurguları arasında yerini alsın diye.
*
Kaili Blues
Çin’in Guizhou Bölgesi’nde mistik ve tropikal bir kasaba olan Kaili’de puslu bir klinikte çalışan, sessiz ve yalnız yaşayan iki doktor vardır. Doktorlardan biri olan Chen Sheng, annesinin vasiyeti üzerine kardeşinin terk ettiği çocuğunu bulmak üzere bir tren yolculuğuna çıkmaya karar verir. Klinikteki hasta, yalnız ve yaşlı ortağı olan kadın, Sheng’den hasta düşmüş eski sevgilisine ait bir fotoğraf, bir tişört ve bir kaset getirmesini ister. Zhenyuan’a doğru giderken Sheng, Dangmai adında zamanın hem ileriye hem de geriye aktığı ve yerel insanların hayatlarının tam bir gizem olduğu kasabaya rastlar. Sheng burada durur ve geçmişi, bugünü, geleceği yaşar.
Film bana küçük kasaba ve köylerdeki çinlilerin yaşam şekilleri, kültürel naiflikleri hakkında çokça fikir verdi, izlediğime memnunum
*

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir