Uyanış çok bunaltıcı olabilir

15 Mayıs 2013

“Uyanış, farkında olmak çok bunaltıcı olabilir. Bir gözünüzü açarsınız ve gerçekten orada ne oluyor görürsünüz. Ve gerçekte kim olduğunuzu görürsünüz. Ve sadece diğer gözünüzü de açmak zorunda olduğunuz düşüncesi – yoğunluk, bu farkındalığın gerçek yoğunluğu- çok bunaltıcı olabilir.

Sizin gibi bir gözü açık birisinin, körler dünyasına dönüp, görmeyi açıklaması çok zor, çok çok zor olur. İki gözü açık biri için,  bir gözü kapalı birine bu realiteyi açıklamak da çok, çok zor görüyorsunuz. Yapabileceğiniz tek şey, iki gözünüzün de açık olduğu bir varlık olduğunuz noktada, o noktada yapacağınız tek şey, diğerinin gözlerine bakmak ve onların her iki gözü de görmesine izin vermek.

Sözlerle konuşmaya gerek yok. Yapılması gereken eylemler yok. Uyanmış, aydınlanmış bir varlığın gözlerini görmeleri için –her iki gözü görmeleri için-basitçe izin vermek. Bu kadar basit. Söylenmesi gereken ne varsa, o anda söylenir. Görüyorsunuz, bu kadar basit. Bu kadar basit.

Sevgili arkadaşlarım, uyanışın bu orta bölgesinde, ah-ona lanet ettim. Ondan kaçmaya çalıştım. O, orada değilmiş gibi yaptım. Şimdi, ona geri dönüp baktığımda, ne kadar önemli, ne kadar güzel ve dokunaklıymış. Lütfen tadını çıkarın. Lütfen, gerçekten tadını çıkarın. Çünkü bir noktada iki gözünüzle geriye dönüp bakacak ve yaptığınızın önemini idrak edeceksiniz. Gerçekten önemli.

Uyanış, arkadaşlarıma tavsiye edebileceğim bir şey değil. Son sohbetimizde söylediğim gibi, uyanış çetindir. Çeşitli biçimlerde çetindir. Hayır, onu arkadaşlarıma tavsiye etmem. Çünkü sonra, onun derinliklerine bir kez girdiler mi, beni suçlayacaklar. Bu nedenle ben, lütfen sevgili arkadaş, gözlerini kapatabildiğin kadar uzun süre kapalı tut derim.

Ama biliyorsunuz, her iki gözü de kapalı olanlara bu tavsiyeme rağmen, tavsiyeme rağmen, gözün biri bir biçimde er ya da geç uyanacak. Gözün biri, aralıktan dikize başlayacak. Çünkü körün gözünde, diğerlerinin gözünü açmaya başladığını hisseden bir şey vardır. Ve insanları biliyorsunuz- onlar sadece aralıktan dikiz etmek isterler. Ama uyanışta aralıktan dikizlemek yoktur. Hayır, hayır, hayır. Uyanışta dikiz şov yoktur.(Bazıları kıkırdar.). insanlar güler, tabii- çünkü bir kez, bir göz açılmaya başladı mı, bir kez farkındalık girmeye başladı mı, onu durduramazsınız. Bir kez, bir parçacık farkındalığınız oldu mu, o, tam farkındalık için yakarır. Tam farkındalık.

(Adamus)

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.