Tensegrity uygulama çalışması

Sık sık bana bu konuda bilgi soran mesajlar geliyor. Aşağıdaki çalışmayı bu sebeple duyurmak istiyorum. Sıfırdan başlamak için harika bir fırsat.

Tensegrity Nedir ve Grup Çalışması Hakkında Bilgilendirme]

Tensegrity, eski çağ Meksika şamanları tarafından ortaya çıkarılan bir takım sihirli beden hareketleridir. Bu alıştırmalara sihirli denmelerinin nedeni, onların benlik üzerinde arzulanan sonuçlara yol açmalarındaki etkililikleridir.

Canlı varlıkların yaptıkları her şey ve başlarına gelen her şey, onların enerji ya da kişisel erk düzeyine bağlıdır.

Gündelik yaşamdaki bütün girişimlerimiz için enerjiye gereksiniriz. Kendimizde gerçekleştirmek istediğimiz bir değişim-dönüşüm çabası başarısızlıkla sonuçlanıyorsa bunun tek nedeni, bunun için gereken enerjiye sahip olmamamızdır. İşin daha da tuhaf yanı şudur ki, aslında gerek duyduğumuz bu enerjiye sahibizdir, ancak bu enerji bizim için ulaşılamazdır. Bu enerjiler , doğduğumuz andan itibaren almış olduğumuz yoğun toplumsal eğitim nedeniyle edinmiş olduğumuz alışkanlıklar ve rutinlerin sürdürülebilmesi için kullanılmaktadırlar. Şamanların bakış açısından bakıldığında bizim istediğimiz zaman ve şekilde kullanamadığımız enerjiye sahip olmamız, o enerjiye sahip olmamamızla aynı şeydir. Bu tıpkı kapağını açacak gerekli donanıma sahip olmadığımız için kullanamadığımız bir tanker suyla çölde kalmaya benzer. Orada bir tanker dolusu su vardır ama susuzluktan ölüyoruzdur. Tensegrity’nin onu uygulayanlar üzerindeki direkt etkisi, enerjiyi yeniden yönlendirerek uygulayıcılar için onu erişilebilir hale getirmesidir. Böylelikle uygulayıcılar, süreç içerisinde enerjisel olarak kapasitelerinin tamamını kullanabilme şansına sahip olurlar.

Aşagıda, Castaneda’nın sihirli geçişler hakkında Don Juan’a yönelttiği sorulara aldığı bazı yanıtları okuyabilirsiniz: …

“Neden eski şamanların geçişlerine sihirli geçişler deniyor?” diye sordum ona bir keresinde. “Sadece denmekle kalmıyor,” dedi Don Juan, “onlar gerçekten sihirli! Sıradan açıklamalarla anlatılamayacak bir etki yaratıyorlar. Bu hareketler fiziksel alıştırmalar ya da salt belirli bedensel duruşlar değil; onlar arzulanan benlik durumuna erişmek için gerçek girişimler.” … “Ama fiziksel hareketler olarak kabul edilebilirler mi, hiçbir zaman öyle kullanılmamış olsalar da? diye sordum. “Onları dilediğin biçimde uygulayabilirsin,” diye yanıtladı don Juan. “Sihirli geçişler farkındalığı arttırır, onları nasıl kabul edersen et. Akıllıca olan, onları oldukları gibi ele almaktır: uygulandıklarında, uygulayıcılarını toplumsallık maskesini düşürmeye yönelten sihirli geçişler olarak.” “Toplumsallık maskesi nedir?” diye sordum. “Hepimizin savunup uğrunda öldüğü cila,” dedi. “Dünyada edindiğimiz cila. Tüm potansiyelimize erişmekten bizi alıkoyan şey. Bizi ölümsüz olduğumuza inandıran şey. Binlerce büyücünün niyeti, bu hareketlerin içine nüfuz ediyor. Onları uygulamak, gelişigüzel bi biçimde de olsa, zihni durdurur.”

———————————————————————————————

Carlos Castaneda, Tensegrity hareketlerini doğrudan iligili oldukları konu başlıkları altında toplamıştır. Biz de bu çalışmada ilk ay boyunca niyeti hazırlama dizisini, ikinci ay ise Westwood dizisini, yani kararlar merkezi, rüya görme, içsel sessizlik ve özetleme ile ilgili hareket serilerini birlikte yapacağız. Daha sonra diğer serilere geçebiliriz. Ayrıca çalışmalarımız sırasında her hafta Toltek bilgeliği ve savaşçının yolu ile ilgili ilginç konulara deyineceğimiz yarım saatlik bölümlerimiz olacak.

————————————————————————————————-

İlk grup için pazar gününü düşünüyoruz.

İlgilenen arkadaşlar bana telefon ya da maille dönüş yaparlarsa sevinirim.

Berrin 0532 485 98 62

[email protected]

1 Yorum

  1. […] Tensegrity uygulama çalışması […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir