Su Perileri

Nymph’ler (Nymphe veya Türkçe nemf, nimf olarak da anılırlar) Yunan Mitolojisi nde yeri ve denizi dolduran sayısız çokluktaki dişi, tanrısal varlıklardır. Ölümsüz değillerdir ama tanrılar gibi ambrosia ile beslendiklerinden çok uzun yıllar yaşarlar ve hep genç ve güzel kalırlar. Doğurganlık ve zariflik simgesidirler. Mitlerde genellikle güzellikleri yüzünden başlarından geçenler anlatılır, genel olarak perilerin güzelliğine vurgu yapılır.

Çok sayıda nymph türü vardır ve bunlar yaşadıkları yerlere göre ayrı adlar alırlar. Oreadlar dağlarda, Naiadlar akarsularda, Dryadlar meşe ağaçlarında yaşarlar.

NympH’ler hakkında diğer bilinenler söylentiler;

1- Yunan mitolojisinde hep tanrı ya da yarıtanrıların tacizine uğramış su perileri…

2- Işıl ışıl saçları, muhteşem gözleri ile size bakan, teni, vucudu kusursuz, bir su yaratığı..

3- Yunan mitolojisinde ormanlarda ve sularda yaşayan dişi tanrısal varlıklardır. Homerosbize onların zeus’un çocukları olduğunu söyler. İkinci dereceden önemli tanrılardır,olympostaki toplantılara çağrıldıkları da olmuştur. Bir çok tanrı ve mitolojik kahramanla cinsel ilişkiye girmişlerdir, hatta çocuk bile yapmışlardır. Erkek düşmanı olanları da artemis’in avcı kızlarına katılmıştır. Doğa içinde beraber yaşadıkları erkek cinsleri; yarı insan yarı yaratık şeklinde cin olarak tabir edilen satyrler, satyrlerin kartlaşmış hali olan silenler,bağları bahçeleri koruyan penisi kendisi kadar uzun olan priapos ve çobanların tanrısı keçi ayaklı pandır.

4- Antik yunan mitolojisine göre; kırlarda ormanlarda ve sularda yaşayan peri kızları. Doğanın bereketini ve lutfunu temsil ederler. Genellikle mağaralarda otururlar ve hayatlarını şarkı söylemek ve yün eğirmekle geçirirler. Yaşadiklari yerlere göre çeşitlenirler (pınarlarda ve akarsularda yaşayan naiaslar, dağlarda oreaslar, korularda alseidler, hamadryadlar gibi…)

Not: Bunların erkek versiyonlarına satyr denir..

Ambrosia, Yunan mitolojisine göre kimi zaman Tanrıların yiyeceği, kimi zaman içeceği ve genel olarak “sonsuz hayat” veren balımsı bir madde olarak tasvir edilir.
Homeros‘un anlatılarında nektar olarak tasvir edilir ve hoş kokulu olduğu söylenir.
 
 

 

 

 

11 Yorumlar

 1. Turan says:

  Nymphoman kelimesi buradan mi geliyor acaba?

  1. says:

   Anlam bütünlüğü kuramadım gerçi ama dil kökleriyle ilgili olanlar belki bir yakınlık bulabilir.
   Benim aklıma gelen başka bir husus var; fakat bu sadece kadınlar için değil erkekler için de söz konusu olan bir durum; kişinin titreşimsel derecesinin altında ya da çok üstünde biriyle cinsellik yaşaması her iki tarafta doyumsuzluk, boşunalık gibi duygulanımlara sebep olabilirmiş. Örneğin bir Nymph (su perisi) bir insanla ilişkiye girerse muhtemelen bu her iki taraf içinde nemfolojik etki yaratabilir 🙂

 2. Turan says:

  Sibel,

  “”Örneğin bir Nymph (su perisi) bir insanla ilişkiye girerse muhtemelen bu her iki taraf içinde nemfolojik etki yaratabilir :)””

  Ben simdiye kadar su perisi ile karsilasmadim ama karsilasirsam iyi bi sey olacagini zannediyorum :-)))

 3. mrb benım 17 yasında bı oğlum var ve bu 2 senedır ck değişti kendını eve hapsettı hıc dısarı cıkmıyo kımseyle oturmak gorusmek ıstemıyor dun yıldıznamesıne baktırdım ve hoca superısının onaasık oldunu onu herseyden engeledını sadece kendıne ayırdını baskalarından kıskandını soyledı ve bu aksam hoca onla tek kalcak butun gece sızce oyle bısey gercekte var mı olabılırmı ıyımıdır kotumudur bnı bılgılendırırsenız sevınırım

  1. says:

   Yazıda da belirtildiğigibi su perilerinin gerçekten olup olmadığını bilmiyoruz, bunlar mitler ve öyküler yoluyla bize ulaşıyorlar, tabi muhtemelen rüyalarımıza da geliyorlar. Umarım oğlunuzda oluşan değişiklikler bluğ çağı ile ilgilidir ve verimli bir oluşa bağlanır.

 4. Fatih says:

  3. gözü aktif durugörürler onları doğal alanlarda görebilir. Durugörür bir arkadaşım aurayı chakraların rengini görüyor. Ona ormanda perileri görüyor musun, dikkatini hiç verdin mi dedim. Yüzünde tebessümle evet dedi 😉 Tabi ilk görüsü açıldığında mezarlık yanından geçiyormuş ve olanları görünce kaygıyla ordan ayrılmış ve 3. gözü uzun süre bloke olmuş. Malum görü açılınca güzel çirkin herşey görülebiliyor..

  1. says:

   Evet işte benim Sibiryalı hocam da bunları görüyor, fakat bunun ille gözle görülmesi gerekmiyor, örneğin ben farklı bir şekilde gördüğümü artık kabul ediyorum (uzun süre bunu reddetmiştim). Benimki gözlerimin arkasına düşen görüntüler gibi ve tabi hisler şeklinde. Bana kalırsa her şey hislerle ilgili (duygu değil) onları yorumlamak da hislerin alıcısına kalıyor.

 5. Fatih says:

  evet kesinlik. malum temelde 4 tür duyudışı algı var. bunlardan biri durugörü. vizyon ve göze görüntü şeklinde olur. Duruişiti, ritim ve müzik kulağı olanlarda iyidir ve geliştirilebilir genelde. Onlar iç ses ya da dış ses olarak duyarlar. Durusezerler, hisleri kuvvetlidir. hatta bedenlerinde kinestetik deneyimleyebilirler. empatik insanlardır. ve Durubiliş. bunlar da hiç bilgi yokken bilirler. malum olur. Abdal’a malum olur sözü durubilişi gelişmiş erenler için denirdi.

 6. says:

  superisi vardır ben cak gördüm su perisi cinlerin dişileriymişfotolar dakin lerle alakası bileyok kişiyi evlenmekten alı koydukları dogrudur

 7. says:

  superisi görüldüğünde iseondan birşeyler isteyecekmişsin mesela şunu yer bunu ver bana işlerimde yardımcı ol gibi şeyler ondan bir şey istemediğin takdirde okişide cokcididi bisikolejik sorunlar oluşturuyor aşırı baskıyapıyor vekişinin hayatdaki yapmak istedihi her şeyi engellir. bir doktura deyilde cacaya gidilmelidir.bu işden ii anlayan bihacaya gidilmelidir. artıca kurtuluş yolları namaz kılınıp çokça dua edilmelidir ve cin ve taifesinin şerrinden allaha sıhınılmalıdır çokça kuruyucu ayetler okunmalıdır mesela ihlas ayeterkürsi felak ve nassureleri bakara suresi ve cin sureleri. .

 8. says:

  nermin hanım balesef hocanın dedigi doğru kişinin yildızını tersine çevirirmiş yani bütün işleri ters gidermiş tabiki onunla konuşmassan.eyer böyle bir şey olmuşsa bunu hoca cözebilirmi bilmem kişinin dahacok kendi kendine dua etmesidir ii olan mesela kurtarıcı rahmet dedikleri salatı tefriciye bu beladan kurtulmak için 4444 sefer okunmalıdır bir deyil kurtulunanakadar devam edilmelidir 1.2.3.4.5.6.7. bitirilmelidir ortaklaşarakda ukuna bilinir çünkü baya zordur artıca mevcut bi belayı uzaklaştırıcı dualar edilmelidir yani dua kitaplarından.öyle du alar okunmalıdır.şimdiden geçmiş olsun derimmm. konuş mak ister seniz tel 0536 396 18 16.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir