Son saatte ne yapardınız?

Sadece birkaç dakika,belki saat daha yaşayacağınız zamanınızın kaldığını hayal edin ve herhangi bir şekilde kesin olarak ne zaman ölmeniz gerektiğinizi bir şekilde öğrendiniz.

Dünyadaki yaşamınızın son en değerli saatinde ne yapardınız? Bu son saatte işlerinizi bitirebilseydiniz, bilinciniz bunu nasıl yapacağınızı biliyor mu?Ve son nefesinizi verirken ,yaşamınızda, Doğa ve kendi "Ben"iniz karşısında kendi görevlerinizi yerine getirmek için her şeyi yaptığınızın tatminini yaşayacakmısınız?Önemli olan sadece son saat değil, son izlenimleriniz de
önemlidir. "Son izlenimler" , eğer olacaksa, gelecek tezahür için geçiş oluşturmaktadır. Düşük harmonilerden kurtulmak hiçbir şey kazandırmaz , çünkü sonunda her şey unutulmakta ve seni yine bu dünyaya geri göndermektedirler. Senin,Buda olmak için özgürlük istediğin bile unutulmaktadır. Gerçek Dünyada tüm kozmoslar (uzaylar) ayni anda bulunmaktadır,daima titreşerek ,daima bekleyerek, ayni oğlun –denizci babayı beklediği gibi. Tezahür etmiş Dünyada her şeyin bir başı ve sonu vardır.
Gerçek Dünyada herkes her zaman bulunmaktadır ve güzel bir günde size her şeyi unutmanıza ve onu "sonsuza kadar" terk etmenize izin verilebilir. Özgürlük, özgür kalmaktan milyon kere daha değerlidir. Özgür insan köleyken bile kendi kendinin sahibidir. Örneğin, ben size yakıtı olmayan ve bu yüzden yolda gidemeyen bir otomobil vereyim. Sizin otomobilinize özel bir yakıt gerekmekte ve sadece siz bu yakıtın ne olduğunu ve onu nereden alabileceğinizi belirleyebilirsiniz.Benim fikirlerimi, sadece size ait olan- kendi fikirleriniz yapmak için hangi işlemden geçireceğinizi sadece siz belirleyebilirsiniz.
Sizin otomobiliniz, benim otomobilimin çalıştığı özel yakıtla çalışmayacaktır. Ben size sadece temel hammaddeyi sunmaktayım. Bu yakıttan siz, kendi kullanabileceklerinizi çekip almakla yükümlüsünüz. Direksiyon arkasına cesurca oturun.Organik yaşam çok kırılgandır. Herhangi bir zamanda gezegensel bedeniniz ölebilir. O her zaman ölümden kıl payı ötede yaşamaktadır. Ve eğer siz bir gün daha yaşama fırsatı yakalayabilseydiniz , bu sadece size kazaen verilen bir doğal şanstır. Eğer bir saat bile daha yaşayabilme imkanı yakalayabildiyseniz, kendinizi şanslı sayabilirsiniz. Daha ilk ana rahmine düştüğümüzden itibaren biz, borç alınan zamanın sayesinde yaşamaktayız. Bu Dünyada yaşayarak ölümü her saniye hissetmelisiniz,onun için işlerinizi hep düzende tutmalısınız, yaşamınızın en son saatinde bile…Fakat son saatiniz olduğu olasılığını nasıl anlayabilirsiniz?

En doğrusu doğa ile ve kendiniz ile ilgili işleri yaşamın size verdiği her saatte düzene sokun ki hiçbir zaman ansızın yakalanmayın. Okullarda asıl bunu, doğru solumayı, yemeyi, hareket etmeyi ve ölmeyi … insanlara öğretmeleri gerekmektedir.
Bu, eğitim programının bir parçası olmalıdır. Programın içerisine dahil edilmesi gereken bireysel "Ben" in nasıl tezahür edeceği ve ayrıca bilinç formasyonunun nasıl gerçekleşeceğidir.

Soru : Eğer gerçekleştiremediğiniz bir şeylerin kaldığını hissedersek ne yapmalıyız?

Gurdjieff – Aziz olan için Sohbetler

-devam edecek-

3 Yorumlar

 1. Hightech says:

  Bir saat fazla yaşamak şansmı yoksa şansızlıkmı?
  Eğer gerçekleştiremediğimiz bir şeylerin kaldığını hissedersek
  demekki bunları gerçekleştirmemizi karma mız istemedi diye
  düşünerek rahat bir şekilde zil çalmasını beklemeliyiz.

  1. says:

   Merhaba, hoşgeldiniz yeniden 🙂
   Eğer birşeylerin eksik kaldığını hissediyorsanız, “o düşünce” bu hissi bastırmaya yetmeyecektir, işte bu sebeple geride bişey bırakmamak için ölümü danışman kullanmalıyız.

 2. Hightech says:

  Selamlar yeniden.Epeydir yazmıyordum sebebini size cevaben
  Budur da yazdım. Herhalde okumadınız.
  Yukardaki leri şaka yollu yazdım.Bu ara sizin önerinizle
  Muhittin Arabiyi okumaya daldım. Çok beğendim isterseniz ebook olarak gönderebilirim.
  Sevgi ve saygılarımla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir