Satranç-Kaba Hatalardan Sakınmak

 Pek çok satranççı yaptıkları kaba hatalardan şikayetçidir. Büyük çabayla yaratılmış güzel konumlar tek bir hatayla mahvolur. “Bir kötü hamle, kırk iyi hamleyi boşa çıkarır” lafı boşa değildir. Kaba hataları tamamen önlemenin bir yolu yok ama sebeplerini inceleyip bunu en aza indirmek mümkün. Burada kasdettiğimiz en fazla 2-3 hamlede ortaya çıkan hatalar. 4-5 hamle veya daha uzun bir devam yolunun eksik veya yanlış hesaplanması hesaplama tekniği alanına girmekte.

Neden Kaba Hata Yaparız?

 1)Rakibin hamlesine bakmamışsınızdır!
Evet utandırıcı bir durum ama yeni başlayanlar düzeyinde sıklıkla olabilir. Rakibin hamlesine bakmamak veya öylesine bakmak hataları getirir. Rakibin karşınızda sizi yenmek için oturduğunu unutmamalısınız ve tabii kendinize, “Rakibim niye bu hamleyi yaptı” diye sormalısınız. Rakibin ne tehdit ettiğini düşünmezseniz önlem almanız da şans faktörüne bağlıdır.

2) Sadece “Tablo tarzı” düşünüyorsunuzdur
Bu benim kullandığım bir terim. Oyun esnasında iki tür davranış vardır.

a) Tahtada Güzel Tablo Oluşturmak: Bu konumsal bilgilerinizle sizde oluşan satranç estetiğini tahtaya yansıtmanızdır. Örneğin kenardaki bir at sizin göz zevkinizi rahatsız eder. İyi bir satranççı bir ressam gibi satranç tahtasındaki en güzel görüntüyü oluşturmaya çalışır. Bu esnada minumum analiz yapılır ve genelde yaklaşım sadece kendi tarafınızın oynatılarak taşların en güzel durduğu konumun oluşturulmasıdır.

b)Hesap Makinesi Olmak: İngiliz Büyükusta Short “Satranç %99 taktiktir” demiştir. Başarılı olmak için adeta bir hesap makinesi gibi hesap yapmanız lazım. Rakibin tehditleri kontrol edilir. Yapacağınız hamlenin taktik sonuçlarına bakılır. Sürekli hamle hesaplanır. Bu aşamada güzellik anlayışı değil ama taktik sonuçlar önemlidir. Sadece zorunlu hamleler bitince tablo oluşturma yeteneğimizle değerlendirme yapabiliriz.

Bu anlamda satranç sporcusu hem bir sanatçı olmalı hem de bir matematikçi. Eğer oyun esnasında sadece tablo oluşturmaya odaklanırsanız hiç hesaplamöadığınız bir hamle tablonuzu bozabilir.

Şimdilik bu kadar. İlgi olması halinde konuları açacağım veya ekler yapacağım.

Saygılar
Selim Gürcan

http://forum.satrancokulu.com/index.php?topic=668.0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir