Rüzgarı dizginleyen çocuk

08 Mart 2019

MAHERSHALA ALI sahnede ikinci Oscarını alırken, nerdeyse aynı sıralarda baş rolünü üstlendiği kalite çizgisi herkesçe bilinen True Dedective üçüncü sezonu da final yaptı. Hem sevindim başarısının karşılık bulmasına hem üzüldüm dizi sonlandığı için. Aynı anda çarpışan bu iki duygu gece uykuma maloldu. Neyse canımız sağolsun bu gece telafi ederiz uykuyu inşallah.

*

Ozark

OZARK dizisini izleyen var mı bilmiyorum, beni biraz gerse de verilen her kararın çevredekilerin kararlarıyla birleşerek kar topu gibi büyüdüğünü ve çoğu kez temelini araştıramayacağımız denli bir kaosu oluşturduğunu resmediyor. İlk sezonu bitirdim, bir insanın bu kadar bunaltılıp öldürülmediğini bunca bölümde izlemek gerçekten şaşırtıcıydı. Meksika karteline yan gözle bakanların durumları, küçük bir kasabanın gizli kalmış açgözlülükleri, yerel uyuşturucu üreticileri ve şaşırtıcı dağıtım yöntemleri vs. vs. Her musibet bir ailenin başına binmiş görünüyor.

*

The Boy Who Harnessed the Wind

Malawi’de yaşayan William Kamkwamba, okuduğu bir kitaptan sonra köyünü kıtlıktan kurtarmak için bir rüzgar türbini yapılmasına yardım eder.Rüzgarı dizginleyen çocuk, Afrikadan gerçek bir olayın kitabından uyarlanmış, ben çok beğendim. Neden Farklı coğrafyalardan örnekler izlemeyi seviyorum.
“Tanrı rüzgar gibidir her yere yetişir.”

*

Russian Doll

Her biri 30 dakikalık sekiz bölümden oluşan bir Netflix dizisi. Ben çok beğendim. Oyunculuklar, müzikler, atmosfer, felsefi derinlik(okkalı küfürler arasına sıkışmış olsa da) oldukça başarılı ve sürükleyici.
Aslında ölüp ya da sabah uyanıp hep aynı güne dönmek konusu gerek film gerekse dizi olarak işlenmiş bir konudur buna rağmen cesaretle bilinen bir konuya girmeleri dahi dizinin iddiasının bir kanıtı. İlk üç-dört bölümde eyvah hep böyle mi tekrar edecek diye akla gelmiyor değil fakat sonra öyle bir açılıyor ki, bölümleri ardı ardına hüplüyorsunuz 🙂
Bu arada dizinin ismi doğal olarak güzel Rus kadınlarını akla getiren bir seksapele sahip fakat içerik bundan alakasız; iç içe geçmiş geleneksel rus kadını görünümündeki ahşap oyuncakların içsel anlamı üzerine bu ismin uygun görüldüğünü anlıyorsunuz. Psikoloji bölümünde okuyanlar, çalışanlar, hayat öğrencileri için birebir!

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.