Rüyamız Hayrolsun :)

15 Mart 2010

Ortaklaşa gördüğümüz ve adına dünya/evren dediğimiz rüya hayrolsun inşallah.

Ben size bi anımı anlatayım, öyküler, anılar, şiirler simgeleriyle bizi var eden şeyler ne de olsa.

Küçükken her gece en az üç dört tane, film uzunluğunda ve şimdi fantastik diyebileceğimiz rüyalar görürdüm. Sabah olduğunda onları büyüklerime anlatırdım tüm detaylarıyla. Öyle uzun sürerdi ki, annem “aman kızım bu rüya mı, flim mi” derdi artık usanarak (haklı).
Günler böyle geçip giderken bir gün, tam olarak kaç yaşımda maalesef hatırlayamıyorum, şu muhakemeyi yaptım: gerçek hayat hangisiydi, her gece rüyalarımda yaşadıklarım mı (çünkü onlar gündüz yaşadıklarım kadar gerçekti), yoksa gündüz yaşamakta olduğum mu? Bunu bir kaç gün ciddi ciddi düşündüm. Sonunda mantıklı bir sebep bularak gündüz yaşamımın gerçek olduğuna karar kıldım, ve ondan sonra da belki yirmi yıl bunu bir daha sorgulamadım. Bulduğum sebep basitti: gündüz rüyam gerçek olmalıydı çünkü her sabah kaldığım yerden devam ediyordu, yani bir sürekliliği vardı, demek ki gerçek olan buydu! 🙂

Peki şimdi ne oldu da (aslında son yirmi yıldır) yeniden hepsinin rüya olduğuna karar kıldım?
Sanırım, burda her sabah güneşin doğuşu ile başlayan, istikrarlı rüyanın, bütün insanlar tarafından desteklendiğini, çünkü bu rüyayı ortak olarak gördüğümüzü anladım. 🙂

  ortak rüya=Dünya=Gerçeklik

20 Yorum

 • Sibel 08 Ekim 2011, 09:53

  Görüyorsanız o vardır, ancak o idealize ettiğiniz birisidir, günlük yaşamda ona rastlar mısınız ömrünüz boyunca bunu bilemem 🙂

 • İzmir Psikolog 07 Ekim 2011, 19:18

  Ben hep şeyi merak etmişimdir, mesela rüyada birisini görüyoruz, peki o kişi gerçekte var mıdır, mesela bir kaç kez rüyamda aşık olmuştum bir kıza, bu kız gerçekte var mıdır?

 • ibrahim 08 Eylül 2010, 01:45

  Rüyamda,
  Babam ve ben bir eczaneyi gece soyuyoruz içerisinde ne kadar ilaç varsa hepsini arabaya yükleyip kaçıyoruz…ve daha sonra babam rahatsızlanıyor aynı gece içerisinde ve ben korkudan hastaneye götüremeyeceğimi düşünerek tedirginlikten babamı biryere götürmeye calısıyorum ve ben onu götürmeye calsıırken ayagı sokakta kaldırıma carpıyor ve bır ayak parmagı kırılıyor…

  Yorumlarsanız sevinirim,şimdiden Teşekkürler…

 • Sibel 01 Ağustos 2010, 16:59

  Merhaba, rüya danışmanlığı öğretiyorum aslında 🙂 Bu, Jung tarzı bir rüya analiz yöntemi. Rüyaların her kişiye özel simgelerini bulmak suretiyle kişinin her bir rüyada biraz daha aydınlanması, bilinçlilik bölgesinin artırılmasını hedefliyor ve gerçekten de işe yarıyor.

 • "Rüyakâr" 31 Temmuz 2010, 21:38

  Merhabalar,

  Sitenizi beğenerek takip etmekteyim.En üstte değindiğiniz filmvari rüyalardan ben de görüyorum. Bir süredir uyandıktan sonra -her ne hikmetse hiçbir detayı unutmadan uyanıyorum- rüya defterime yazıyorum. Arkadaşlarım bir hikaye dinler gibi dinliyorlar notlarımı. Bazı rüyalarım daha önce gördüklerimle bağlantılı üstelik. Bir de tam uyumadan önce gördüğüm şeyler var, bunların beynin dalga düzeyinin değişmesiyle ilgili olduğunu okumuştum. Bende sanki bir yerlerde bir pencere açılıyormuş da oradan birileri bana bakıyormuş hissini uyandırıyor. Sizin de bahsettiğiniz gibi bazı yerlere gittiğimi, oralarda bilmediğim konularda hem de bilmediğim dillerde konuştuğumu duyuyorum. Ne diyorum acaba diye bilinçlenip, kulak kabarttığımda herşey yokoluveriyor. Bir sır saklanır gibi…Rüya danışmanlığı yaptığınızı okudum bir yerde, tam olarak ne yapıyorsunuz? Burada biraz değinirseniz sevinirim.

 • Rüya Tabirleri 26 Temmuz 2010, 00:47

  Rüyada terlik görmek mutluluk verecek haberler alacağınıza yorumlanır. bu rüyayı gören kimse, huzurlu ve mutlu bir yaşam sürecek demektir.Rüyada terlik görmek mutluluk verecek haberler alacağınıza yorumlanır. bu rüyayı gören kimse, huzurlu ve mutlu bir yaşam sürecek demektir.Ufak, tefek sıkıntıdır. Ama çok güzel bir terlik bekar bayanlar için evlilik olarak yorumlanır.Mavisini pek bilmiyorum ama hayra vesile olduğu kesin…

 • melike 12 Haziran 2010, 22:48

  rüyamda iki çift terlik vardı.Mavi renkteydiler.Birini giydim bana uydu diğeri uymadı ablama verdim.Ablama verdiğim terlik ona da uymadı bende başka bir akrabamıza ver dedim.Bu rüyayı iki kez gördüm ilkinde kahverengi yüksek topuklu ayakkabı gördüm ikincisinde ise bu ayakkabıları mavi terlik olarak gördüm.

  bu rüyamı tabir ederseniz çok sevinirim.Özellikle mavi terliğin anlamını çok merak ediyorum.

 • Erdal 20 Nisan 2010, 23:39

  Kovboy’u görmenin zamanı geldi de geçmiş bile..:)
  Onunla görüştüğünde sana diyecek ki,
  “Sadece bir saniye için dur ve şunu düşün:Neden bazı insanlar akıllı olduğunu düşünmekle çok meşguldürler..ve bir insanın davranışı,onun yaşantısının nasıl olduğunu gösterebilir mi?..”
  🙂
  İyi geceler..

 • Ramazan Özdemir 20 Mart 2010, 19:12

  Merhaba Sibel…
  Fringe dizisinin sanırım ilk olaak 12 bölümünü izledim.. Lpst’tan sonra hafif gelse de keyile izledim… yazılarınız belli bir olgunluk seyesinde tebrik ederim. sanırım bumdan dolayı yazdım…
  Selamlar..

 • Ali 19 Mart 2010, 21:51

  Siz ruyadasiniz,olunce uyanirsiniz..H.Z Muhammet

 • Turan 19 Mart 2010, 17:23

  Sibel,

  su linkte biraz inglizce yazi var, belki yardimci olabilir:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Constructivist_epistemology

 • Sibel 18 Mart 2010, 23:37

  Hiç birini tanımıyorum. Belki konuyla ilgili bir yazı yazarsın ve biz de bilgileniriz 🙂
  Bu arada Fringe dizisini izleyen var mı bilmiyorum. Paralel evrenler ve her türlü yeni çağ denemelerinin konu alındığ farklı bir X-files denemesi. Bu günki bölümde rüyalarla ilgiliydi, ve şöyle bir önermesi vardı: rüyaları çalınan kişiler aşırı yorgunluktan ölüyorlardı!

 • Turan 18 Mart 2010, 21:15

  Bilmem….

  Bu dal aslinda beni cok ilgilendiren bir dal: konstruktivzm. Heiz von Förster, Watzlawick, Glasersfeld,…önemli isimlerdir.

 • Sibel 18 Mart 2010, 19:57

  Kaçımız bu rüyayı yaptığımızı biliyor?

 • Turan 18 Mart 2010, 18:06

  Bu anlamda biz “rüya görmüyoruz”, biz sadece “rüya yapiyoruz”. Buna bazilari ideoloji de diyor.

 • Sibel 17 Mart 2010, 22:54

  Evet öyle. birleşim noktası, algının takıldığı noktadır. Gece rüyada herkesin birleşim noktası kayar. Gündüz ise hepimizin ortak olarak çengellendiği algı noktasındaki rüyayı görürüz.
  Aslında altı milyar insanın hemen hemen birbirine yakın ortak bir rüya görüyor oluşumuz ne müthiş bir başarı!

 • Turan 17 Mart 2010, 22:02

  Ortak rüyamiz bize kücüklügümüzden beri bize anlatilan dünyadir. Biz anadilimizi ögrenirken dünyanin da nasil oldugunu bize anlatiyorlar. Sibel, sen galiba bu “ortak anlasmaya” “rüya” diyorsun.

 • Sibel 15 Mart 2010, 16:30

  Ortak rüyamızın mimarları ve baş sorumluları annelerimizdir. 🙂
  Bu sebeple pek çok yorum yazdım anneler ve kadınlar üzerine.

  Ortak rüya görmek güzel midir?
  Bence güzeldir. Belki rüyamızı daha da güzelleştirmek olasıdır hatta? 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.