Rüya türlerimden…

07.07.08 -karışık rüyalar- günlükten

Bu daha önceleri de defalarca olmuştu fakat bunları anlayamadığım ya da hatırlayamadığım rüyalar kapsamında hiç dikkate almıyordum. Herbiri kendi içinde farklı olmasına karşın bu rüyalardaki ortak özellik şu:
Rüyada, normalde hatırlamama ya da burada ifade etmem mümkün olmayan bazı düzenli işler yapmaktayım. Bu hareketler orada oldukça bilinçli ve periyodik. Örnek vermek gerekirse, burada sabah kalkıp yüzümü yıkamam, ya da yemek pişirmek için gerekli faaliyetlerin bilinçli dizilimi gibi. Ve fakat rüyadaki faaliyetin burada anlamlı ve mantıklı bi izahı yok! Üstünkörü bile anlatamıyorum! Sadece his var, o işi yaparken edindiğim hissi taşıyabiliyorum buraya, şimdi onu tarif etmeye çalışayım:
Sanki o bir deneydi, belli argümanları bir arada yerine getiriyorum ve bekliyorum, sonra yeniden yapıyorum ve bekliyorum, bu böylece defalarca tekrar ediliyor, hissim ise şöyle; ne ümitsizlik ne ümit hali olmaksızın, standart bi işlem gibi ve fakat sonuçlarla ilgiliyim, abartılı olmayan bir ilgi!
Bu tür rüyalarda gerçek bir bilim adamının davranışı var. Duygu üretmeyen bir edim ve gözlem! Buluşunu kendi üzerinde deneyen bilim adamı gibi hatta bundan bile öte; çünkü bende korku ya da heyecan bile yok. Belki aslında geri planda onun rüya olduğunu bilmekteyimdir fakat rüya bilincimle bundan habersiz olduğum kesin! Biliyorsunuz lücid rüya görmek için tüm çabalarım ve niyetime karşın henüz bu olmuyor.
Kedinin ulaşamadığı ciğere mundar demesi çerçevesi içinde mi böyle düşünüyorum bilemiyorum fakat, diyelim ki lücid rüya görebiliyor olsaydım, burada ne görsel ne de kelimeyle bile izah edemiyeceğim bir deneyi(ya da herhangi bir edimi) yapabiliyor olabilir miydim? Eğer yapabilecek olsam onu bu dünyada yapmaz mıyım?!
O halde lücid rüyada gerçekleştirebileceğim şeyler, hayal kabileyetimle sınırlıdır! Evet bu oldukça akla uygun bir önerme. Evet orada dünyanın fizik koşullarını aşabiliyorum ancak kendi hayal koşullarımı aşmam mümkün değil.
Oysa yukarde belirttiğim tarzdaki rüyalarım, hem fizik hem de hayal dünyamı aşan türde işlemler barındırıyor. Belki bunlar aslında BDD, yani beden dışı deneyimlerdir, ki şu an bana daha akla uygun geliyor bu sav.
Bu tür rüyalarımın bir de şöyle versiyonu var: rüyada tanımadığım bir kişi ya da varlık (çünkü insan silüeti hatırlayamıyorum), bana bazı konuların sistematiğini anlatıyor/gösteriyor, işleme biçiminin basitliği ve mükemmelliğine hayran kalıyorum, bu muhteşem bişey, bunu herkese anlatmalıyım duygusu ile dolup taşıyorum. Öğrendiğim o şey her neyse, bütün hayatı kolaylaştıracak sadeleştirecek sade mekanizmalar. Fakat uyandığımda o şeyi hatırlamıyorum, sadece o sevinç benimle oluyor ve az sonra hatırlayamamanın verdiği ufak bir hüzünle karşılaşıyorsam da hemen geçip gidiyor. Bu rüyaları küçükten beri periyodik olarak görürüm.

sa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir