Rüya Kampı

31 Mayıs 2012

Merhaba sevgili dostlar,

Bu yıl rüya çalışmasını yalnızca kişisel terapiler düzeyinde yapmıştık; ancak rüya görüşmeciliği sistemi de sıkça sorulur hale geldiği ve İstanbul dışından da katılım sağlayabilmek için bu kez farklı bir uygulama yapmaya karar verdim.

Rüya kampı, sadece üç kişilik mini bir guruba, iki tam gün boyunca rüya analizi uygulandığı ve ilerde Rüya Görüşmecisi olmak isteyenlerin seçimi için bir basamak teşkil edecek atölye çalışmamıza verdiğimiz isim.

Katılımcılar bu eğitim süresince bir yandan rüyalarının çözülmesi yoluyla aydınlanacak diğer yandan soru sorma yöntemini öğrenerek, kendilerine ve çevrelerine yararlı olabilecek büyük bir yetenek kazanacaklar.

Toplam 13 saatlik yoğun bir çalışma ve yanı sıra keyifli bir ortamda hafta sonu geçirmek için rüya konusuna özel ilgisi olan arkadaşlarımıza dikkat çekici bir fırsat sunduğumuzu düşünüyoruz. Özellikle sağlık ve farkındalık konusunda eğitmenlik yapan kişiler, psikologlar için danışanlarına büyük yardımı olabilecek bir sistem olduğunu da belirtelim. Daha önce bu eğitimi alan arkadaşlarımız, çalışmalarında kullandıklarını ve çok iyi sonuçlar aldıklarını belirtiyorlar.

Karamürsel’deki merkezimizde yapılması planlanan “Rüya Kampı” hakkında detaylı bilgi -Etkinlik programı ve tarihleri – için lütfen anukigreen@gmail.com adresinden bizimle iletişime geçiniz.

Tabi bu çalışmamızı, yakından tanıdığınız kişilerle paylaşmanızda bir sakınca yok, hatta beni çok sevindirir.

Ayrıca, kendi çevrenizden üç kişilik gurup oluşturabiliyorsanız, hafta içi size özel bir zamanlama yapabilmek de mümkün olabilir.

Sorularınız için buradayım 🙂

sevgi ve selamlar

sa

Rüya kadına benzer; ilk sözü söylediği gibi son sözü de söyler. (DR.Jung’un bi dostuna yazdığı mektuptan)

Farkındalık, biz insanlara dışarıdan gelen bir etki değil, içteki tıkanık ve karartıların şifası neticesinde ulaşılan parlaklık seviyesidir.
Fizik bedende bir rahatsızlık olduğunda modern tıbbın öncelikle ne yaptığını hatırlayalım; Röntgen ya da daha gelişmiş yöntemlerle bedenin sorun/karartı bulunan bölgelerini belirlemeye çalışır. İşte rüyalar da psişenin (bir bütün olarak insanın) röntgen filmleridir.

Bu filmlerin (rüyaların) dilini çözmek için hiç şüphesiz bir uzmana ihtiyaç vardır. Aslında uzman, bu sembol lisanını bilen kişi değil, sembol lisanını ortaya çıkarabilecek olan “soru tekniğinin” uzmanıdır.

Bir G.Jung izdeşi olan Gayle Delaney şöyle söylüyor:” Rüyalar, gerçekten düşündüğümüz ve hissettiğimiz şeyi bize anlatırlar, düşündüğümüzü ve hissettiğimizi ileri sürdüğümüz şeyi değil. Uyanıkken kendimizi körleştirebilir ve bir budala yapabiliriz; ama uyurken bunu asla yapamayız! Rüyalar tıpkı ruhumuzdan gelen bir mektup gibidir; güç, bilgi, yaratıcılık ve sağlık kaynağıdır. Eğer rüyalarımızı göz ardı edersek kendimizi “herkes için erişilir olan ama çoğu insanın farkında olamadığı” zekâdan yoksun bırakmış oluruz. “

5 Yorum

 • Sibel 02 Haziran 2012, 07:39

  Hanife Altuntaş

  rüya çalışmalarına bundan çok önce öğrenci olarak katılma şansım olmuştu. eskiden beri rüyalar konusunda çok ilgili olduğum için bu fırsatı kendim için önemli bulmuştum..bilinen klasik yöntemlerin çok dışında çözümleme teknikleri öğrendim.en önemlisi de hem kendimde hem de diğer katılımcı arkadaşlarda, çözümlemenin tüm süreçlerini ve son aşamada bulmacanın kayıp parçasına ulaşıp bütünü tamamlamanın şaşkınlığı ve mutluluğunu gözlemledim. sonraki süreçte de, asistan olarak bu çalışmalara destek verdim ve kişisel olarak çok boyutlu düşünme ve görme konusunda hatırı sayılır katkıları olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.yeni düzenlenecek rüya kampı bu açıdan çok faydalı olacaktır diye düşünüyorum.ayrıca rüya görüşmecisi olarak sibel atasoy’un yetkinliği bence tartışılmaz..böyle bir eğitmenle gece gündüz bi arada olmayı da önemli bi şans olarak görüyorum:)

  ben şimdiden çözülmesini arzu ettiğim rüyalarımı hazırladım, bekliyorum:)

  sevgilerle.

  **
  şşehnazz tango
  bir süredir rüyalarımın samimi çığlıklarına kulak veriyorum .. . bayağı güçlü bir rüya günlüğüm oldu diyebilirim , çok şifalandırıcı , akıllı bir ses olduğunu kişisel deneyimlerimle yaşıyor ve hissedebiliyorum…
  böylesi içten ve kararlı sese seninle kulak vermek /görüşmecilik yöntemini ,uygulamasını öğrenme fırsatı bulmak gerçekten şans olacak benim için ..

  YAŞASIN diyorum …

  teşekkürler.
  **

  Ersin Koc
  Hayatını rüyalarından aldığı destekle ve heyecanla yaşamış/yaratmış (hatta rüyalarında eğitim görmüş) biri olarak bu kampın ne kadar önemli olduğunu sezebiliyorum. Özellikle Sibel ile bunu gerçekleştirmek büyük bir keyif olacaktır.
  Şunu söyleyebilirim ki, rüyalarımız gerçeğimizin yarısı, çünkü yaşamın kendisi kusursuz, kesintisiz -sandığımız- bir rüya! Ve son yıllarda gitgide rüya ile gerçek birbirine karışıyor, bu yüzden rüya farkındalığı giderek daha da önemli hale geliyor.
  Çok heyecanlı 🙂

  **
  Elif Poshor

  Merhaba!

  Bu çok güzel rüya çalışmasını benimle de paylaştığınız için çok teşekkürler! Daha dün rüyalar üzerinden çok önemli farkındalıklar ve şifa yaşadım, ve bir buçuk sene olacak herhalde Şehnazla başlayıp rüyalarımı yazalı, durmadan devam. ve ne büyük destek oldular.

  çok önemli ve benim için de heyecan verici bir çalışma, öncelikle bunu yaptığınız için teşekkürler…çok katılmak ve birlikte çalışmak isterim ama bu haziran’ı becerebilir miyim, pek emin değilim – belki zamanı vardır. çok hızlı değişimler var gerçi, belli de olmaz.

  çok sevgiyle, elif

  **

  Ebru Dündar
  Ayık! haldeki gerçekliğimizle müdahale edilebildiğini öğrendiğim ve tecrübe edenleri de duyduğumdan beri rüyalara dikkat kesildim, izlemeye aldım ama sanırım öncelikli olarak ilgimi çeken başka şeyler olduğundan dolayı enerjimi her rüyama yöneltmedim. Çok çok enteresan ya da saplantılı şekilde aynı şeyleri gördüğüm rüyalarla ilgileniyorum.
  Rüyalara farklı açıdan bakışımda Sibel’in çok etkisi var, rüyaların sadece günlük hayatın yansımaları ya da bir hayal değil dikkat edilmesi gereken ve bize kendimizi tanımada bir çok ipucu veren gerçeklikler olduğunu anlamamı sağladı (yani ben öyle anladım).

  Diyeceğim o ki, rüya kampı için içimde heyecan duydum (öğrenme zamanım yaklaşıyor belki de). Rüya görüşmeciliği yapmayı planlamıyorum ancak analizlerle, önce kendime ve ardından bir kaç kişiye bile fayda sağlasam ne nimet diye düşünüyorum. Diğer yandan şu an konaklamalı şekilde bir yere gidemiyorum. O nedenle konaklamadan, günü birlik programlar halinde bir uygulama olursa severek, isteyerek bu çalışmaya katılmayı arzu ediyorum.

  katılacak tüm arkadaşlara keyifler olsun

  selam ve sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.