Orta nokta

Bikaç ay önce okuduğum Amerikan Gods kitabından bir bölüm hatırladım dün. İstanbulun orta noktasını konuşuyorduk sanırım bu hatırlattı.

Bir zamanlar Amerikanın orta noktasını bulmak için bir çalışma yapılmış ve bir yer tespit edilmiş, tarlaların ortasında bi yermiş. Hemen oraya bir anıt dikilmiş. Bir kaç girişimci de bu noktanın çok insan tarafından merak edileceğini ve bu sebeple yerli yabancı bir çok insanın buralara akın akın geleceğini öngörerek, anıtın çervresine residenceler alışveriş noktaları parklar vs vs yapmış ve müşterileri beklemeye başlamşılar.

Gell gör ki büyük bir hayal kırıklığı olmuş çünkü kimse gelmemiş!

Yazar, orta noktanın nötr olduğunu bu sebeple insanları çekmediğini düşünüyordu. Ve fakat tanrılar için bir dokunulmazlık alanı yarattığı için her türlü anlaşma, değiş tokuş işlemini o noktada barış içinde yapabiliyorlarmış. Yani savaşmak için gereken güç yokmuş orada bu sebeple Amerikanın orta noktası tanrıların işine yaramış.  🙂

Not: Orta nokta için GO lisanında Dame desek olacakmış gibi.

Dame: Tarafsız nokta; genellikle oyunun son aşamasında konumu kesinlik kazanan, iki tarafa da ait olmayan, puan özelliği taşımayan, oynanması oyunun akışı içinde hiçbir şeyi değiştirmeyecek olan nokta.

1 Yorum

  1. […] orta nokta merkez alınınca, bencillik ve yardımlaşmacılık sorunu ortadan kaybolur. Birey kendini yasada […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir