?>

MİLU’DA VİZYON KONUĞU

08 Mayıs 2019

MİLU, Alt dünya için kullanılan sözcük olup tıpkı bahçeniz (garden tiki) ve Laniakea gibi gidebileceğiniz bir yerdir. Vizyon konuğu çeşitli kültürlerde değişik şekillerde olsa da aynı amaçla yapılan bir ritüelin parçasıdır. Özellikle genç erkeklerin onlara böyle bir rol yüklendiği için mevcut statüye aykırı mesajlar almak ve hayata anlam katmak adına denedikleri bir mezarda, bir dağda aç-susuz ve yalnız bırakılarak ya da ayahuska türü maddeler kullanarak eriştikleri bir ekstazi durumunda yine kendi kültürlerince bilinen bir kişi tarafından ziyaret edilirler. Bu bir onurdur. Ve onun önerilerini bu yana-diğer insanlara getirebilmek , o şahsiyete yüklenebilmek, görevin başarıya ulaştığının göstergesidir. Bir çok kültürde bu uygulama mevcuttur. Kızılderililer bu ritueli, yaşamaya değer tek anlam olarak ifade ederlermiş. (Little three filmi buna örnek gösterilebilir.)

Milu’ya gitmek ise bir şaman ya da şaman adayı için aynen Laniake’ya gider gibi bir başlangıçla yapılır, yani kişisel bahçenizden geçerek. Bu kez topraktaki bir deliği arayacaksınız, başka bir rituel gerektirmez. Şamanlara bu seyahate giderken yanlarına güç hayvanlarını almaları tavsiye edilir. Çünkü Milu bilinmeyenlerle dolu bir yerdir, tehlikeler arzeder. Bu uygulama şamanın, tedavi sağaltım uygulamasının bir parçasıdır. (ister kendiniz isterse danışanlarınız için gerek varsa buraya gidersiniz, başka amaçla buraya gitmeye gerek yok, Laniakea’ya gitmek varken )

Not: Unutmayın ki, her şey rüyadır ve tüm teknikler-sınıflamalar keyfidir.

Urban Shaman atölye çalışmalarında Sibel Atasoy’un ses kayıtlarından yazıya dökülmüş olup kaynak belirtmeden alıntı yapmak uygun olmaz.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.