Meetings with Remarkable Men (1979)

Bu filmi bir zamanlar alt yazısız seyretmiştim, ilk fırsatta tekrar izlemek isterim.

Gurdjieff Meetings with Remarkable Men (1979)
Yönetmen: Peter Brook

Yapım Yılı: 1979
Tür: Biyografi, Dram
Süre: 1 saat 48 dk
Dil: İngilizce
Görüntü Yönetmeni: Gilbert Taylor
Müzik: Laurence Rosenthal
Senaryo: Peter Brook, G.I. Gurdjieff, Jeanne Salzmann
Part1
Part2
Part3
Part4
Part5
Part6
Part7
Part8

Türkçe Altyazı:
Alt Yazı

——————–
Hayatını anlatan filmden (Gurdjieff, Meeting With Remarkable Men) kısa bir alıntı:

Bir çocukken babası Gurdjieff’i rahip olmaya götürür. Yolda bir yerde dururlar, büyük bir vadidir burası nefis ve kıraç bir dağ uzanır arkada. Halk oturmuş beklemektedir. Sonra yedi müzisyen gelir uzaklardan.
“Her 20 yılda bir bu eşsiz vadinin akustiğinde en iyi sesi ve sanatçıyı ararız, test ederiz. Ancak özel bir ses frekansı bu taşları titreştirebilir. Bu kim yapabilirse galipte odur” der ahalinin yöneticilerinden biri.
Sonra adamlar sırayla söyleyip çalarlar nefis ezgiler, şarkılar izlerken nefesiniz kesilir. Türk ezgilerini duymak ruhunuzu okşar. Ama hakemler beğenmez hiçbiri taşları etkileyememiştir.

Sonunda hafif tombul sarışın sakallı bir adam başlıyor neye üflemeye. Olağanüstü bir ezgi çalıyor En sonunda dudaklarıyla başlıyor bir ses çıkarmaya ney gibi ama metalik bir titreşim. Bir daha, bir daha böyle içine kadar ürperiyorsun. Adam dudaklarını kapatıyor ve ses dakikalarca ilahi bir titreşim gibi sürüyor, sürüyor, sürüyor. Dağı kaplıyor. Sonra herkes sessizce kalıyor. Adama çok güzel bir kuzu hediye ediyorlar.

8 Yorumlar

 1. Gurdjieff’i siz ve Charles T. Tart’ın Uyanış kitabıyla duymuş ve burada da duyurmuştum.Filmde dikkatimi çeken, bugünkü yapıtlardaki sinizmin aksine gerçekliği aramanın son derece güç ve cesaret gerektiren bir girişim olduğunu sergilemesiydi.Paylaşımınız için sonsuz teşekkürler.

  1. says:

   Hoşgeldiniz ve teşekkür benden safruhani arkadaşım. Gerçekliği aramanın güçlüğü, “kendimize” karşı mücadele etme zaruretinden geliyor. “Kendimiz” çok güçlü yapılanmış!

 2. Taner says:

  Bende bu filmi nasıl bulurum diye arıyordum hemde alt yazılı.Teşekkür ederim.Filmin ilk sahnelerinde ney üfleyen (segah makamında taksim) genç adam dünyaca ünlü ney sanatçımız Kudsi ERGUNER’dir.Yarışmayı kazanan tombul kızıl sakallı ise rahmetli 30 yıl önceki dönemin usta neyzeni Aka Gündüz KUTBAY’dır.

  1. says:

   Bunu bilmiyordum, paylaştığınız için teşekkürler.

 3. filmi izleyemiyorum ne yapmam gerekli:( says:

  Yorumunuz…..

 4. Alper T. Dagli says:

  Tesekkürler Sibel hanim.

  Altyazi silinmis. Lakin suradan bulunabiliyor.

  http://www.turkcealtyazi.org/sub/89254/meetings-with-remarkable-men.html

 5. salih says:

  taksim segah makamında değil, evcara makamındadır. evcara da mürekkep bir makamdır.

 6. Mesut Öztürk says:

  Ne yazık ki dosylar rapidshareden silinmiş, çalışmıyorlar. Youtube’dan altyazısız izleyeceğim ama oradaki görüntüye nazaran buradakiler daha mı iyiydi diye merak etmedim desem yalan olur. Başka yerden bulmalı artık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir