Legion ve diğerleri

Legion, bu yılın en ilginçlerinden biri fakat izlemek için sağlam olmak lazım, psikolojik anlamda sarsıcı ve yorucu. Pek çok bilgiyi bir araya getirmişler, gerçi yapım olarak bana biraz ucuz geldi ama kurgu az rastlanır ilginçlikte. Bu arada Laniakea’nın bir sahnesini hatta bikaç sahnesini ödünç almışlar gibi. İkinci bölümde CC’nin özetleme disiplinini işliyor.

Dördüncü ve özellikle beşinci bölümde bütünüyle, bizim urban shaman konseptinde işlediğimiz Garden Tiki kavramını görselleştiriyor.

*

Aramızda Casus Var –Burn After Reading

Bu filmi herhalde 2008 de izlemiş ve beğenmiştim fakat bikaç gün önce kuzenin ısrarı ile yeniden seyredince harika bir yapım olduğuna karar verdim hatta keşke bu senaryoyu ben yazabilseydim diye imrendim.

Film, Alkolik olduğu gerekçesiyle CIA’deki işinden kovulan analist ajan Ozzie Cox’un büyük hayal kırıklığı ile giriştiği anılarını yazmasıyla tam bir kara komediye dönüşmesini anlatıyor. Yönetmen bize, kişiler olarak, saygın olması gereken kurumlar olarak çok yüzlü yaşamlarımızı, kendini yüceltme eylemlerini ve tüm bunların çerçevesinde kapitalist rüyanın sistem eleştirisini hem çok sert hem de çok yumuşak diyebileceğim -isim koymakta zorlanıyorum- bir biçimde anlatıyor.

Oyuncu kadrosu da bir alem! Çok zengin çok: Brad Pitt ,  George Clooney ,  John Malkovich ,  Tilda Swinton ,  J.K. Simmons

Israrla öneririm.

*

Clooney’e yardımcı erkek oyucu ödülünü getiren Syriana filmini dün gece seyrettim. İlginç ve tatmin edici buldum. Sıkılmaya pek fırsat verilmeyen politik bir aksiyon filmi.

.Kelime olarak Syriana, Ortadoğu’yu yeniden şekillendirmek için yapılan kuramsal çalışmalara Washington’da verilen ad imiş bilmiyordum. Film de aslında tam bunları anlatıyor: ABD’nin, petrol kaynakları sebebiyle çıkarı bulunan bölgedeki ilişkileri, konumu ve müdahaleleri.
Küresel çetenin kimsenin gözünün yaşına bakmayan acımasızca vahşi yaptırımları film boyunca birbirinden dört farklı yolda ilerleyen bölümlerin hepsinde izlenebiliyor. Ve tüm bunların yanı sıra intihar bombacılığı nasıl olgunlaştırılıyor gibi merak edilen detayları da öğreniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir