Lame Deer’den alıntılar

06 Ekim 2012

Siyu’lara göre kelimelerin hepsi semboldür ve büyük güçleri vardır özellikle de isimlerin. Lame Deer diyorki: “Her Kızılderili’nin isminin gerisinde bir öykü,  bir vizyon, bir rüya vardır. Biz onlardan büyük armağanlar alırız, bizi doğal olana, hayvanlar alemine bağlar, güç verir, çok özeldir her birimizin ismi, beyaz adamın gelişi güzel verilmiş isimlerine kısaltmalarına benzemez. Ayrıca bizim her zaman saklı bir ikinci ismimiz vardır, asla yüksek sesle söylenmez. Bu iyi şans, uzun hayat içindir. Onları çocuğa bazen büyük anne-büyük baba bazen de büyücü hekim tarafından verilir ama en iyisi bir winkte tarafından verilmesidir.”

Winkteler kadın elbisesi giyen ve kadınlar gibi hareket eden erkeklerdir. Bunu  ya kendi seçimleriyle ya da bir rüyanın önerisiyle yaparlar. Diğer erkekler gibi değillerdir ama Onları Büyük Ruh winkte yapmıştır ve toplum da öylece kabul sunar. Onların kehanet marifetine sahip olduğu düşünüldüğü için gizli ismin onlar tarafından verilişi ardında büyük bir yaptırım gücü getirir.  Hayat Siyular için yaşanan sembollerdir.

“Biz alemle biriz, bütün yaşayan şeylerle birlikte, sonu olmayan bir döngünün bağlantısıyız. İlk beyaz adam gelmeden çok önceden beri buradaydık, şimdi de buradayız, zamanın sonunda yine burada olacağız. Kızılderili zamanı. Yaşayacağız. Hadi şimdi pipomuzu tüttürelim. He-hetcetu.” Der cümlesinin sonlarında Lame deer.

özetleyen sa

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.