Kardiyolog Aranıyor

Bir ilan… yoruma gerek bırakmıyor:

“Kardiyoloji çalışma arkadaşı aranıyor” başlıklı gazete ilanında hem doktorların çektiği sıkıntılar anlatılıyor hem de dolaylı biçimde hastane yönetimleri eleştiriliyor

Hastalara uygulanan gereksiz tetkik ve ameliyatlar, bir eleman alımı ilanına yansıdı. Kardiyoloji uzmanları alımı için geçtiğimiz günlerde yayımlanan “Kardiyoloji çalışma arkadaşı aranıyor” başlıklı gazete ilanında hem doktorların çektiği sıkıntılar anlatılıyor hem de dolaylı biçimde hastane yönetimleri eleştiriliyor.
Bir özel hastanede çalıştığını belirten ve adının açıklanmamasını isteyen doktorun verdiği ilanda, kardiyologlarda aranan özellikler arasında, “Anjio için hastayı sıkıştırmaya tenezzül etmemek” de bulunuyor. Çalışılacak ortamda ise, “Bugün kaç tane anjio çıkardın, baypas çıkardın, ne kadar tetkik istedin?” sorusuna maruz kalınmayacağı anlatılıyor.
İlanı veren doktor, “Bu ilanla ne amaçladınız?” sorusunu şöyle yanıtladı:
“Ben bu özelliklerde bir çalışma arkadaşı arıyorum. İlanda ne yazılıyorsa o. İlanı polemik  yaratmak, kimseyle kavga çekişme için ya da bir şeyleri test için vermedim. İşimi severek, düzgün yapıyorum. Doktorluğumla ortadayım. Gazetelerde adım çıkarsa çalışamam.

‘Soruştururuz’
İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Demirdizen, “Sadece Türkiye’de değil, dünyada da tıbbi endikasyonlar dışında müdahaleler yapılabiliyor. Ancak benzer olayları tespit ettiğimizde gerekli yasal işlemi yapıyoruz. Bu ilanda kardiyologlara suçlama var. İlanı veren ‘Ben bunu arıyorum’’ dediğine göre, ‘Bazıları yapıyor’ demektedir. Gerekli soruşturmayı yaparız. Burada her durumda etik ve hukuki sonuç doğuracak bir olay var” diyor.

‘Güven sarsılıyor’

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Dr. Reşat Bahat ise “Mutlaka medyada bu konuda çıkan haberler, kullanılan negatif ifadeler sektöre güveni sarsmıştır” diyor ve ekliyor: “Sektörde ‘SSK, bakanlık bu tür suiistimalleri yapanları gün gibi ortaya çıkarır, çıkarıyor da… İlan sektörde kirlilik olduğunu düşünen birinin tepkisi olabilir.” (Milliyet)

3 Yorumlar

 1. Turan says:

  Ben böyle bir ilandan sonra gazetecilerden bu konuda bir arastirma beklerdim. Ama malesef yine herseyin üstü ürtülecek galiba. Bazi makamlar baski yapmak icin kollarini sivamislar zaten. Olayi incelemek yerine ört baz etmeye calisiyorlar…

 2. susen says:

  “Kayıp Aranıyor” ilanı çoook genişletilebilir.
  Sağlık alanında “kirlilik” beklememek fazlaca bir iyimserlik olur. Ticari kaygılar, hedefler işe karıştıkca her alanda olduğu gibi sağlık alanında da suistimallerin önüne geçebilmek iyi iç ve dış denetleme mekanizmaları gerektiriyor. Ama insanoğlu her ne yapıyorsa onu aklına bir uydurdu mu (rasyonalizasyon) denetleme mekanizmalarındaki defektleri bulmakta da çok ustalaşabilir. Üstüne üstlük yolu birde erdeme çıkar, sanırım nihayi tehlike bu aslında.

  1. says:

   “rasyonalize etmek” evet kesinliikle haklısın, bundan daha koruyucu bi zırh icad edilmedi daha 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir