Kadın Sünneti

TBMM, Avrupa Parlamentosu’nda ‘Türkiyede kadın sünneti olduğu’ yolunda soru önergesi veren İngiliz Parlamenter Silk’e ‘kınama’, Türkiye’yi ‘savunmasız bıraktığı’ için AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Rehn’e de ‘sitem’ mektubu gönderdi

‘Savunmasız bıraktınız’
“Sorunuz, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve bir kadın parlamenter olarak beni son derece şaşırtmış ve üzmüş bulunmaktadır. Sizi, bu bilgisizliğinizden ve eksik bilgiyle ithamınızdan dolayı kınıyorum. Türkiye’deki kadınlarla ilgili bu iddianın gerçekle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Ancak bazı ülke ve kabilelerde var olduğu söylenilen böyle vahşi ve ilkel bir uygulamanın ne ülkemiz tarihinde ne de İslam tarihinde yeri ve dayanağı vardır. Kaldı ki yeryüzündeki hiçbir semavi dinin (İslamiyet, Hıristiyanlık, Musevilik) böyle bir uygulamayı tasvip etmediği bilinmektedir. Bu dinlerde kadın sünnetinin uygun görüldüğüne dair hiçbir kayıt ya da belge mevcut değildir.”
Akşit, Silk’e, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye’yi haksız ve gerçek dışı bir ithamla karşı karşıya bıraktığını belirterek, “Sizi bir kez daha kınıyor ve Türkiye Cumhuriyeti hakkındaki bilgisizliğini gidermek suretiyle özür dileyeceğinizi umuyorum” dedi.
Akşit, Rehn’e de Silk’in Türkiye’de kadın sünneti sorusuna gerekli yanıtı vermediği için sitem etti. Akşit, Rehn’e gönderdiği mektupta ise şöyle dedi:
“Bu yazılı soru önergesini, ‘Türkiye’nin Avrupa Birliği yolunda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin içtihatları ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nce garanti altına alınan hak ve özgürlüklere tam saygı sağlamaya yönelik olarak, gerekli bütün önlemleri alması gerektiği’ şeklinde cevaplamak suretiyle, bu ithamı cevapsız ve Türkiye Cumhuriyeti’ni savunmasız bırakmış olmanız beni şaşırtmış ve üzmüş bulunmaktadır.
TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve bir kadın parlamenter olarak Türkiye’yi diğer Avrupa Birliği yetkililerine kıyasla daha yakından tanıdığınızı düşünerek hukuken ve dinen böyle bir uygulamanın olmadığı hususunu daha net bir şekilde ifade etmenizi beklerdim. Ne ülkemiz tarihinde ne de İslam dininde böyle bir uygulama yoktur. Ancak bazı ülkelerde özellikle Orta Afrika ülkelerindeki kabilelerde görüldüğü söylenilen bu ilkel ve vahşi uygulamayla Türkiye Cumhuriyeti’nin itham edilmesi son derece haksızdır. Konuya gereken duyarlılığı göstereceğinize ve gereken cevabı vereceğinize inanıyorum.”

Not: Kadın Sünneti Konusuna “Sır Mısır” kitabında genişçe yer vermiştim.

1 Yorum

  1. Ismail says:

    Bizde erkek süneti var. Oda barbaric bir olay aslında. Ingiltere’de de body piercing var. Kadınlar ve erkekler penis derilerine ve Klitorislerine halka falan takıyorlar. Ben sünnet derimi geri istiyorum desem aileme tazminat davası falan açsam olurmu acaba.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir