İskandinav Mitolojisi ve Kelt ritüelleri

İskandinav Mitolojisi, Neil Gaiman‘ın son kitabı. Bu hafta onu okudum. Gaiman’ın tipik tarzı olarak sade bir dille yazılmış, hiç sıkmadan okunacak bir dizi masallardan oluşuyor. Odin’e, Thor’un baltasına iyice aşina olduk. Bana Dede Korkut öykülerini anımsattı. İskandinav tanrılar dünyası da Yunan mitolojisindeki gibi insanlaştırılmış figürlerle dolu! Heyecanları, açgözlülükleri, nefret ve intikamları, aşk/meşkleri hep insansı. Buradan nne  çıkarsıyoruz? Cevabı her bir okuyup düşünene bırakıyorum.Manevi alanlara Yöneliş başlıklı yazıma da göz atmanızı önerebilirim.

*

Black Spot, Netflix dizisi

Dizinin ikinci sezonunu da bitirdim. Yoklukta iyi diziler arasında yer alır. Fransız yapımı, Kelt mitolojisine atıflar bulunan dizide iki konuda büyük şikayetim var:

  1. Bu kadar küçük bir  orman kasabasında her gün mü olay olur?, cinayet, doğa terörü gibi önemli olaylar, sarhoş kavgası değil!
  2. Dizi baştan sona karanlık çekilmiş. Biri artık bu yönetmenlere karanlık çekimle gizem oluşturma modasının geçtiğini söylesin lütfen!

Güzel yanı, muhteşem orman manzaraları ki karanlıktan pek seçilmiyor, orman yolları ve oldukça iyi kurgulanmış karakterler. Oyunculuklar iyi. Bence seyredilir. Üçüncü sezonu olacak mı onu anlayamadım, sonu mışırıklı bırakılmış.

*

Otherhood – film

Bu karanlık dizinden sonra şöyle hafif bir komedi izleyeyim derken karşıma çıktı. Baktım eski Medium dizisinden hayranlığım baki kalmış patricia arquette oynuyor, seyredeyim dedim. Gerçekten de sıkmadı, eğlenceli, hafif ve kısmen de eğitici bir film olmuş. Neresi eğitici derseniz, evlenme yaşına yaklaşmış oğulları olan orta yaş grubuna adım atmış kadınların arkadaşlıkları ve oğulları ile kuracakları ilişkideki belirsizlik ve kararsızlıklar ön planda, işte bu hususlarda iyi tavsiyeler bulabilirsiniz.

*

I Origin

2014 ABD yapımı bir bilimkurgu film. Başrollerde OA dizisinin yıldızı ve unutamadığımız Brit Marling’i görünce hemen iştaha geldiğimi tahmin edersiniz. Öykü bilim ve din arasında yıllardır süre gelen yersiz bir çatışmayı temel almış! Yersiz diyorum çünkü bunları karşılaştırmak, elma ve armut karşılaştırmasına benzer. Bence komik. Fakat Dünyada bu gruplaşmayı yapan ve kendine göre yan seçtiğini zanneden o kadar çok insan var ki hala,  onlara bu konu saçma gelmeyecektir eminim.
Bunları göz ardı edersek iyi kurgulanmış, iyi oyunculuklar, romantizm, acı, merak gibi unsurların hepsini barındırıyor. Öyle ki olay bu kez reenkarnasyon var mıdır sorusuna kadar kapalı biçimde gidiyor! Filmde gözdeki iris taramasını esas alan çalışma bu kez reenkarnasyonun varlığı ile ilgili kanıt oluşturur mu arayışına varıyor. Ki arayışlara karşı değilim zaten bilim yöntemi bu temel güdü ve eyleme dayanır. Sonuç olarak keyifle izlenen bir film, hatta pek çok insanın bu filme muhteşem diyeceğinden eminim.
Filmden küçük bir alıntı: Dalay Lama’ya bilimsel konuda bulgular doğruluğuna karar verirse o konuda inancınızdan vaz geçer misiniz diye sormuşlar. Dalay Lama bir süre susmuş ve “tüm bilimsel verileri dikkatle incelerim, ikna olursam evet değiştiririm” demiş.
Filmden bağımsız olarak şunu ilave edeyim, zaten ben dediğimiz şey inançlardan oluşan bir pakettir. İnanç eşittir din sanmayınız. Bu paketteki yüzbinlerce inançtan yalnızca birini bile değiştirmek için mantığımızın ve kalbimizin onayı gerekir, diğer türlüsü zihinsel  onay olacağından bütünlüğümüz tarafından dikkate alınmaz.

*

Galiba bir kez daha doğdum 🙂

YENİ’den Doğanlara kitabının kapak tasarımı esnasında editör arka kapak için söyleyecek bişeyiniz var mı diye sordu, ben de hemen onun yanında dikilip dizaynın nasıl olduğuna bakıyordum, düşünmeden şöyle demişim: “Bazılarımız tersinden,bazılarımız yüzünden yürüyor bu yolu. Fark etmez.” Sözüm bittiğinde ekranda yazdığını da gördüm çünkü ben söylerken yazmış arkadaş. İçimden şöyle geçti, biraz düşünüp doğru dürüst bi şey mi söyleseydim acaba diye sonra da boşveeer dedim yine içimden nasılsa her söylediğim saçmalık olacaktı😀 eve döndüğümde gördüm ki,I Ching’in(Değişimin Kitabı)önsözünde şöyle yazıyormuş: ““Bazen gölgeli taraftan, bazen de aydınlık taraftan; işte gerçek yol bu.”
Hayat çok şakacı. Gölgesiyle savaşan Neo, ve ona tapan Trinity. #gölge#illüzyon #yenidendoğanlara #öyküler #fantastik #sibelatasoy #hayattüneli#matrix #mystery ayrıca kapak fotosu resim oyunlarımdan biri: #yaşamböylebaşladı. Kitap hakkında kısa not yorumda🦋🎶 #aloha

İkinci doğuşum 2011 yılında olmuştu, güzeldi fakat eski ben ile fiziksel uyuşmazlıklar oldu 🙁 Bu kez daha başarılı olacağımızı umuyorum, sevgi ve desteğinizi beklerim.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir