İnvolve-Tütün/cep telefonu

 

Herneyse, son bi kaç gündür içimde gezinip duran bi kelime var.

involve… Manasını biliyordum ama manası ile gelmiyordu aklıma kelime, sadece olduğu gibi vardı. Hadi üşenmeyeyim sözlükten bir bakayım dedim az önce:

 

involve: (in/with ile) karıştırmak, bulaştırmak, içermek, kapsamak, gerektirmek

 

Bense bu kelimeyi, içine dahil olmak diye biliyordum. Meğerse benim sihirli kelimemi de içermekteymiş involve, yani kapsamak. 🙂

Ne anlama mı geliyor, ne bileyim? Bişeyi yaparken anlama filan bakmıyorum artık, öylesine içimden geldi sözlüğe baktım, içimden geldi buraya yazdım!

 18/1/2007 ·

**

 

 İki yıl önce bloğumdan sesleniyor bana; kapsamak… Ya da içermek… Son Yıllarda cep telefonları sayesinde gündelik kullanılan bir kelime halini aldı; Kapsama Alanı… Teknolojik iletişimin insanı hayrete düşüren gelişimi bana telepatik iletişimin de aynı oranda artmış olabileceğini düşündürüyor, zaten son yıllarda gündelik yaşantımızda bunun göstergelerini hepimiz sıklıkla yaşıyoruz. Oysa bazıları da teknolojik iletişimin kirlilik yarattığını ve doğamızı kirlettiğini söylüyorlar, bu da kulağa mantıklı geliyor.

Aklıma ilk bakışta oldukça saçma görünebilecek bir şey geldi şu an; acaba cep telefonu kullanımı ile sigarayı bırakma kampanyasının aynı döneme denk gelmesinin gizemli bir bağlantısı var mı?!

İlginç! Düşündükçe niye olmasın diyorummm

Cep telefonu, ellerle baş bölgesinden bir uzvu birleştiriyor! Böylece “boşta kalma” paniğine girilmesini engellemiş oluyor. Sigara içerken dudaklarla temas sağlanırken, telefon kulakla temas kuruyor, bu ikisinin farkı üzerine epeyce şey uydurulabilir!!! :)))

Bu biir…

Dünyada çok sayıda insan sigarayı kolayca bırakabilmeye başladı! Cep telefonu olmasaydı bu o kadar kolay olmayabilirdi belki. (fındık fıstık, ayçekirdeği yeyip şişmanlama riskini de ortadan kaldırmış oldu) Birinden diğerine kayan bağımlılık!

 

Galiba sahne gerisinde tütün ile cep telefonu arasında yaşanan bir savaş var ve görünen o ki bu savaşın galibi nerdeyse belli!

Tütün, bildiğim kadarı ile zihinsel bir uyarıcıdır, aynı zamanda kişide kendine dönme, odaklanma gibi becerileri arttırır. Şamanlar neredeyse istisnasız olarak tütün içerlerdi. Sanırım bir başka etkisi de çevreden gelen empatik sinyalleri gölgeliyordu, böylece kendi seçtiğiniz bir şeye odaklanabiliyordunuz. Ayrıca dumanın böcek ve sinekleri yaklaştırmadığı, -aslında hiç bir hayvana sempatik gelmediği-  bilinir.

Toparlayacak olursam, dünyanın gidişatında, kendine dönme-odaklanma periyodunun yerini, dışa açılma, karışıp çalkalanma gibi bir dönem alıyor (kapsama/içerme). Şimdi laz arkadaşlarımdan biri olsaydı şöyle derdi: Peki bu iyi bi şey mi?

İyi değil desem topu tüfeği alır saldırır vallahi, iyi mi desem acaba?

 

Not: Şimdilik sigaraya devam. Az sigara, az telefon 🙂

Not:2. Sanki söylenmemiş bişeyler kaldı.

 

Bizim de kendimize göre kampanyalarımız var: https://sibelatasoy.com/?p=138

 

2 Yorumlar

  1. says:

    ınsanların farkında olmadan yuklendıklerı bilgilerın zamanı geldığınde kullanılmak üzere açılan bir papatya olduğu anlamaları çok uzun sürsede yaşam kışave bilgiler toparlanmalıdır: yanı kavramamız gerekenlerı bır an önce bulup yerınde uygulamamız lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir