İnsan kimliği

İnsanın kimliği hem genetik hem de dünyasal çevresi tarafından oluşur.

İnsan hayatının bir noktasında dışardan tamamen farklıymış gibi görünen bir hayat çizgisine geçebilir. Bu asla rastlantısal değildir. Bir kader de değil (yani bilinen anlamıyla). İnsanı o farklı çizgiye yönlendiren gerçekleştirmek zorunda olduğu doğasının gerekliliğidir. Yani olgunlaşmış meyve yere düşer. Düşmemek elinde değildir ama bu kadere delalet ettiği için değil, kendisinin tüm hayatının etkileşimleri o noktaya doğru olgunlaştırmış olduğu için. 

Bu değişimde insanın özgür iradesi ile aldığı binlerce kararın ve yakın çevresinin kendileri için almış oldukları kararların yarattığı dalgalanmanın bu insana çarpmasının ve son olarak soy ağacını gütmekte olduğu o biricik gen bütünlüğünün “ortak sorumluluğu” bulunmaktadır. 

Bu ani geçişte kullanılan ARAÇlar tesadüfi imiş gibi dururlar ve bazen değişime sanki o rastlantılar sebep olmuş gibi görünebilirler. Oysa onlar yalnızca bir ARAÇtır. O olmasa başkası olurdu.

İnsan hayatının değişik evrelerinde değişik yoğunluklarda bulunur. Bir çok yeni şey geliyor, eskileri gidiyor zanneder, oysa gelip giden hiç bir şey yoktur. Bizim böyle zannetmemizin sebebi kendi algımızın üzerinde durduğu yoğunluk bareminin değişmesidir. 

 …

Kahve makinesi milyonda bir de olsa hata yapabiliyor ve sizin kahvenizi verirken bardak vermeyi unutuyor. Kahve makinesi de aynı DOĞA gibi davranıyor: çünkü onun uzantısı maddeden, onun uzantısı insanın yaratıcılığı ile yapılmıştır.

Doğa da “evrim” i bu tür kazalar neticesinde gerçekleştiriyor. Buradaki KAZA tabiri size irkiltici gelebilir; fakat döngüden çıkıp bir başka döngüye dahil olmanın doğal yolu yalnızca budur. Kaza olasılığı kumarbaz yanılması denilen hesaplama tekniği ile incelenebilir hatta tahmin bile edilebilir. Olasılık matematiği son derece ilgi çekici bir konu. Döngüden yani OYUNdan tamamiyle çıkmak apayrı bir konudur.

Her şey neden böyledir-Oyun Kuramı-2004 – çalışmanın bütünü için bakınız: https://sibelatasoy.com/?p=187

3 Yorumlar

 1. says:

  İnsanın Kimliği genetik ve dünyasal çevresiyle oluşur cümlenizde özettiğiniz ‘kimlik’ anababamızdan getirdiğimiz genlerde yazılı olan DNA şifremiz, büyüme ve olgunlaşma sürecinde yakın ve uzak çevreyle etkilişimden ortaya çıkan şey kişilik olmalı sanırım. Kimlik, biraz daha farklı birşey. Ego, yani benlik duygusunu da barındıran ve diğer kişilerden ayırdedilmemizi sağlayan özellikler bütünü. Araga bir rayiha farkı var gibme geliyor.

 2. says:

  Benlik duygusunu ortaya çıkaran şey, bebeğin 0-6 yaş arası aldığı eğitim ve tabi genetik etkilerden oluşuyor bana kalırsa. Sizin aradaki rayiha farkını duymak isterim doğrusu, biraz açabilir misiniz, yoksa sadece bir his mi? (benim açımdan hangisi olsa da eşdeğer kıymetlidir)

 3. efra says:

  Tabiî tarihi terk ederek değişik bir insicam olma yolunda geliştirmeniz lazım kendinizi bence..ayrıca yeniden,bence bu bir yanıt değil Sibel Hanım..
  “Benlik duygusunu ortaya çıkaran şey, bebeğin 0-6 yaş arası aldığı eğitim ve tabi genetik etkilerden oluşuyor bana kalırsa..”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir