Hergeleci İbrahim’in sırrı

29 Aralık 2010

Yüzelli okka çeken ve ölümden başkasına yenilmemiş cihan pehlivanı Koca Yusuf ile iki kez karşılaşan ikisinde de yenişemeyen Hergeleci İbrahim’in kim olduğunu merak ederseniz diye :)))

Hergeleci, ecdadından pehlivan olup, hem hafif hem de oyuncuydu. Tüm zamanların en mahir -güreş-oyunlarını biliyordu. Kimse onu ele geçiremezdi, kıvraktı, çok zekiydi, kondüsyonu müthişti, sabırlıydı ve yerine bir cihan pehlivanı (Kara Ahmet) yetiştirebilmişti.

Yerine bir pehlivan yetiştirebilmek bildiğim en büyük meziyettir; çünkü tüm varlığını son zerresine kadar öğreteceğin biri TALİP olmuştur sana. Ve sen de gerekeni yapabilecek denli yüce gönüllüsündür. Çırağın seni yendiğinde tahta geçer. Bu senin en büyük başarındır.

Hergeleci İbrahim

Hergeleci İbrahim, İkinci Sultan Hamit devrinin en namdar pehlivanlarından biridir. Hergeleci lâkabı, babasının ve kendisinin katır sürücülüğü yaptığından dolayı izafe edilmiştir.

Evvelden tüccar malları katırlarla ve hayvanlarla bir yerden bir yere naklolunurdu. Kervanlar vasıtasile konaktan konağa götürülürdü. İbrahimin babası ve kendisi de mekkâricilik ederlerdi. Bu sebeple İbrahimin lâkabı Hergeleci diye yâdolunmıya, başlamıştır. Hergeleci lâkabının, pehlivanlığile alâkası yoktur. Birçok pehlivanlarımızın lâkapları pehlivanlıklarından mütevellittir.

Hergeleci, hafif okkada bir pehlivandı. Ancak ve azamî tam okka yetmiş okka idi. Halbuki, devrinin başpehlivanları yüz on beş kiloluk, yüz -otuz kiloluk adamlardı, yani hemen hepsi yüzer okkadan aşağı pehlivanlar değildi.

Hergeleci, Sultan Mecit devri pehlivanlarından meşhur Arnavut oğlu gibi usta ve zeki bir pehlivan idi. Ve onun gibi de okkası hafifti. Arnavut oğlu, daha hafif bir pehlivandı. Ancak altmış altı okka geliyordu.

Hergeleci, Sultan Aziz devri başpehlivanlarından meşhur Yörük Aliye benzer. Boyu, çehresi, ve hatları tam Yörük Alinin aynıdır. Yalnız, Yörük Ali, aaaaen okkadır. Yani Hergeleciden beş okka fazla bir pehlivan…

Yörük Ali, Hergeleciye benzemekle beraber, biraz daha kemikli, biraz daha adaleli idi. Yüzü de müdevverdi.

Hergeleci, ecdaden pehlivandır. Ve güreş tarihimizde büyük nam bırakmış bir babayiğittir. Hergeleci, küçük yapıda bir adam olmakla beraber, Koca Yusuflarla, Adalı Halil pehlivanlarla, Koca Rüstemlerle karşı karşıya çarpışarak meydan almıştır.

Hergelecinin güreş hayatı ve tarihi zengindir. Yaptığı güreşler üstadanedir. Hergelecinin çırağı, meşhur cihan pehlivanı Kara Ahmettir. Görülüyor ki, Hergeleci, çırağile iftihar duymuş bir pehlivandır. Çırağı, bütün cihanı Paris güreşlerinde yenerek nam almış bir Türk babayiğitidir.

Hergeleci İbrahim, anasıl Deliormanlıdır. Ve Ezerçe’lidir. Ustası da Ezerce köyüne yakın Torlaklı köyünden Deli Hafızdır. Deli Hafız, zamanının başpehlivanlarından idi. Ve güreş üstadlarından bulunuyordu.

13 Yorum

 • Sibel 02 Haziran 2016, 13:52

  Güreş sporuna olan ilgim ve Hergeleci İbrahim’e çocuk yaşlarda duyduğum hayranlık, şimdi bu büyük pehlivanın aile üyelerini buluşturan bir adrese dönüştü. Ne güzel, vasıta olabildiğim için mutluyum.

 • Nurcan 02 Haziran 2016, 07:39

  Merhabalar.Hergeleci ibrahim bizim büyük büyük dedemizmiş.Süleyman Bozkurt dedemiz,Hatice Bozkurt ananem.Süleyman dedemizin çocukları olan Badegül,sevim,tülay ve hüseyindir.Ben sevim’in kızıyım akrabalarımızla tanışmak isteriz.

 • Emine turan 26 Temmuz 2015, 16:02

  Arkadaslar dedemin dedesi dedeme anlatmis bunlari.
  Hergeleci ve ailesi bulgaristandan turkiyeye gelirken 4 gemiye binmisler. Hergeleci ve abi veya kardesleri. Bunlar 4 kardesmisler fakat her biri bulgaristandan gelirken farkli gemiye denk gelmisler. Bi gemi kirkkale tarafina digeri bursa digeri mugla digeride nereye geldigini hatirlamiyorum. Anne babalarida bulgarista da kalmis. Hatta dedemin kucuk kardesi ibrahim dede ismini buyuk buyuk dedesi olan hergeleciden alir. Simdi; babam ve babamin babasi ve onun dedesi seklinde devam edicem
  Kerim
  ismet
  kerim
  huseyin cavus un dedesi ise
  ibrahim pehlivandir
  …. pehlivan in babasi ise ilk gures ustasidir
  …..

 • lukaan beno 13 Temmuz 2015, 23:20

  MERHABA,

  PEHLİVAN , HERGELECİ İBRAHİM İÇİN YORUMLARINIZI OKUMA FIRSATIM OLDU,KENDİMCE DEĞERLENDİRDİM, AMA YALNIZCA DOĞRULAR BİRDİR,HERGELECİ,NİN PEHLİVAN YÖNÜNÜN GERÇEKLERİ, BİLDİĞİM KADARIYLA İZMİT SARIMEŞE BELDESİNDE YAŞAYAN ÇOK SAYIDA AKRABASI VARDIR,BİLGİ ALACAĞINIZ KİŞİ 90 LI YAŞLARDA BULUNAN İLYAS KOÇ TUR,SARIMEŞE MUHTARINLA İRTİBATA GEÇİP KENDİSİYLE BİLİNMEYEN YÖNLERİNİ AKRABA SOY AĞACI KONULARINDA YARDIMCI OLACAĞINI DÜŞÜNMEKTEYİM,OSMANLI YILLARINDA DAHA DERİN BİLGİLER İÇİN BAŞBAKANLIK ARŞİVİNDE BULABİLECEĞİNE İNANIYORUM.SORMAK VE ÖĞRENMEK İSTEDİĞİNİZ DİĞER BİLGİLER İÇİN SAYFAYA YAZIN.

 • Emin Güler 09 Şubat 2015, 13:33

  Ben Emin Güler.
  Dedem Emin Güler’in annesi Emine’nin dedesi Hergeleci İbrahim’dir.
  Dedem Sakarya’nın Pamukova ilçesinin Akçakaya Köyü’nden İsebalı Köyü’ne göçmüşlerdir.
  Adapazarı bölgesinde yaşayan torunları hala var

 • özkan başarır 25 Ağustos 2014, 18:33

  Fransız kitaplarında koca Yusuf la yanyana basılmış fotofsu var bende amtörce araştırıyorum merakım olması nedeni ile adı İbrahim mahmut diye yazıyor Fransız kitaplarında face acın herkes elindeki evrakları bilgileri paylaşsın

 • murat HERGELECİ 22 Kasım 2013, 00:42

  değerli kardeşlerim,gerçekten nesil kitabınız elinizde yoksa lütfen onun kızı bunun torunu gibi kelimelerden kaçının şimdi. rahmetlinin mezarının yanında dirikin soy adında oğlu diye mezar var. kurulu soy adında torunu var. ancak araştırmalara göre kartepe belediyesi ve soy ağacı araştırmaları, sultan abdulhamit dönemi bitip soyadı kanunu geldiğinde, lakap olarak kullanılan isimlerin kişilere çoğunlukla soyadı olarak verildiğini gösteriyor soy kütüğünde araştırıcılar bilir.RAHMETLİNİN büyük oğlu ŞERİF Mahmutoğlu (babasının künyesini almış) son zamanlarında ŞERİF MAHMUTOĞLU nun büyük oğlu olan HASAN KANUN LA BİRLİKTE soyadı HERGELECİ olmuş şu an ESKİŞEHİR SATILMIŞOĞLU KÖYÜ MEZARLIĞINDA OĞLU ŞÜKRÜ HERGELECİ İLE YANYANA MEZARLARI BULUNMAKTADIR. şu an resmi ve soykütük kitapları ile sabitlenmiş olarak elimde bulunan belgeler mevcuttur. ulaşmak isteyenler bana ulaşabilirler. saygılarımla . MURAT HERGELECİ.

 • Sibel 25 Haziran 2013, 08:30

  Günaydın ve merhaba Berna hanım
  Size Burhan Karaca’nın mail adresini verebilirim bunun dışında kendisini tanımıyorum maalesef. Face mesajınıza bildirdim.
  Umarım ulaşırsınız beni de haberdar ederseniz sevinirim

 • BERNA 24 Haziran 2013, 16:03

  BURHAN KARACA ADLI KİŞİ HERGELECİ İBRAHİMİN TORUNUYUM DEMİŞ BİZDE TORUNUYUZ O KİŞİYLE İRTİBATA GEÇMEK İSTERİZ .BİZE YARDIMCI OLURMUSUNUZ.HERGELECİ İBRAHİMİN VE EŞİ ŞERİFE BOZKURTUN KIZININ KIZIYIM .BURHAN KARACA KİMDİR TANIMAK İSTERİM .GERÇEK TORUNLARI BEN VE 10 KARDEŞİMDİR. AMA BİR DAYIMIZIN OĞLU VARDI BU KİŞİ DAYIMIN TORUNU OLABİLİR.HERGELECİ İBRAHİMİN 3 ÇOCUĞU VAR.2 ERKEK 1 KIZ.ÇOCUKLARI SÜLEYMAN BOZKURT KAZIM BOZKURT VE BEDRİYE KAÇER DİR.KAZIM BOZKURTUN ÇOCUĞU YOK.BEDRİYE KAÇERİN 10 ÇOCUĞU VAR.SÜLEYMAN BOZKURTUN 3 KIZ 1 OĞLU VAR AMA BİZ BU 4 KUZENİMİZİ TANIMIYORUZ.SİZİN SAYENİZDE DEDMİZEDE ULAŞTIK BİZE YARDIMCI OLUN LÜTFEN .BURHAN KARACA YA ULAŞMAK İSTİYORUZ.

 • Sibel 01 Eylül 2012, 09:57

  Yazdığınız için sevindim, ben de şu an Karamürseldeyim, hayat ilginç tesadüflerle dolu. Koca Yusuf kadar hatta daha fazla severim Hergeleciyi,ruhu şad olsun.

 • Burhan Karaca 01 Eylül 2012, 02:34

  Ben kendisinin torunlarının torunlarından biriyim.Hergeleci İbrahimin soyunun büyük kısmı Kocaeli ve Adapazarı bölgesinde yaşıyor.Kendisi çok büyük bir pehlivan olduğu kadar,son derece cömert,merhametli ve çok iyi kalpli bir insanmış.Sait Halim pasayla iyi dostluğu varmış.Kara Ahmet’i dünya şampiyonasına hazirlamasi icin O rica etmiş.

 • Sibel 01 Ocak 2011, 12:34

  Varsa bile kendi/kendileri biliyordur 🙂

 • Turan 01 Ocak 2011, 09:21

  “Yerine bir pehlivan yetiştirebilmek bildiğim en büyük meziyettir; çünkü tüm varlığını son zerresine kadar öğreteceğin biri TALİP olmuştur sana. Ve sen de gerekeni yapabilecek denli yüce gönüllüsündür. Çırağın seni yendiğinde tahta geçer. Bu senin en büyük başarındır.”

  Senin de bir çırağın var mıç Sibel?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.