Groklama Nedir?

Groklamak, kısaca o olmak (olmak istediğiniz obje, şey) demektir. Aslında bu kelime ilk kez Heinlein’in Yaban diyarlardaki yabancı BK kitabında kullanılmış ancak çok tutularak ingilizce sözlüğe girmiştir.

Groklama tamamiyle şamanik bir yöntem olup, Hawaii şamanlığında Kulike yani şekil değiştirme uygulamalarının dördüncü fazı olarak yer alır ve kısaca “haline gelmek” diye tanımlanabilir.
Groklamak, gözlemcinin gözlem süreciyle bütünleşip onun bir parçası olması durumunu anlatıyor; iç içe geçme, toplu bir deneyimin içinde bireysel kimliğini kaybetme.

 1. HALİNE GELMEK: Olduğunuz şeyi değiştirmek için çevrenizdeki veya zihninizdeki

şablonlara bilinçli uyumlanmak.

GROKLAMAK, hem kendi orijinal şablonunuz hem de grokladığınız şablonu birlikte hatırlamayı gerektirir.( BAK gibi.) Serge hoca, bunun için %1 lik şaman payı diyor. Sibelin tanımı ise %1 lik tohumu saklamak, bunun sebebi ise çıkışı bulmak için, programa çıkış butonu koymak gibi.. Aksi takdirde yazdığın bilgisayar programında çıkış butonu olmaz ise döngüye girer, sonsuza kadar döner. Fişi elektrikten çekersen yani ölürsen döngüden çıkabilirsin.

Groklama Uygulaması:

 1. Gözlerinizi kapatın
 2. Enerjinizi takının (havaya girin, sevgi ışığını açabilirsin, nefes çalışırsın belki biraz)
 3. Bir objeye girmeye niyetlenin (canlı cansız)
 4. Groklanacak obje ile birleşin
 5. Beklentisizce, yeterince boş bekleyin (BAK taki gibi, farkı ise groklayacağın şeyin ne olduğunu biliyorsun)
 6. İçinize dolmaya başlayan hisler ve belki de zihninizde beliren imajlar doğrultusunda bırakın bedeniniz istediğini yapsın. Hiçbir anlama, yargılamaya girmeden içinize giren rolü, şablonu oynayın. Ya da beliren vizyonu yorumsuzca izleyin. Soyut olarak da yani uzaktaki bir şey de groklanabilir. İnsan da groklanabilir. İzin istemeye gerek yok çünkü o role müdahalede bulunulmuyor.

https://sibelatasoy.com/opali-ziyaretim/

 1. Kendi doğal şablona dönme isteği geldiğinde buna karar vermeniz yeterli
 2. Grokladığınız objeyi, şablonu onurlandırın yani teşekkür edin

Ve hemen tüm süreçten aklınızda, hislerinizde kalanları yazın, yoksa hemen unutuluyor.

Bütün bunların temel amacı farkındalık geliştirmek, iz sürücü olmak konusunda kıvraklık kazandırmak. 

-Urban shaman 2. seviye seminer anlatısından alıntı-

*

Şamanlar boşlukta gösteri yapan usta trapezcilerdir.
Bir bakarsın boşlukta bir yandan diğer yana tek başına hızla salınır, kaybolmuş sanabilirsiniz ama sonra bir bakarsınız bir diğer trapezciyle elleri birleşivermiş! Bu nasıl olurun matematiğini henüz bilmesek de olduğuna şahit oluyoruz.

Odaklanma; bilincimizin (kane+Lono+Ku) bütünsel dikkatidir.
Biz insanlar en hayati işlevimiz bize öğretilmemiş olsa da, odaklanma ve dalgalanma arasında salınırız. Kent şifacısının mahareti bu salınmayı sanata çevirmesindedir. asa

3 Yorumlar

 1. […] GROKLAMAK, nedir ve nasıl uygulanır hatırlamak için tıklayınız. […]

 2. […] Groklama, tüm şamanların bildiği ya da uyguladığı bir yöntem değildir. Diyelim ki bir sorun var, halledilmesi gerekiyor, bu sorunu iyileştirmek için bir şaman onunla telepatik bir iletişim kurar, diğeri onunla rüyada bir işlem yapar, fark etmez, herkesin kendine , yapısına, yaradılışına uygun ve kolay gelen yöntemler vardır. Uzmanlık alanları farklıdır, herkes her konuda uzman olmak zorunda değil, dolayısıyla bu durum bizi, diğeriyle karşılaştırma yaparak daha iyi ,daha uzman gibi bir sonuca götürmez, acemilik gibi bir durum söz konusu değil. 7. prensip (PONO: doğruluğun ölçüsü etkinliğidir) gereği onlar sadece uygulamadaki etkinliğe odaklanmışlardır, yapabildiklerini en etkin şekilde yapmaya çalışırlar. Doğal olayların oluşumu, bilmediğimiz bir çok etkileşime ve ihtiyaca dayanmaktadır. […]

 3. […] GroklamakÖğrencilerin bazıları bunu zor bulmuştur çünkü taş onlara katı gelmiştir. Oysa biz zaten […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir