Graal Efsanesi

Kutsal Kâse ya da Graal (İng: Holy Grail, Fr: Graal), Hristiyan Mitolojisinde, İsa‘nın Son Akşam Yemeği‘nde kullandığı iddia edilen, mucizevi güçleri olduğuna inanılan kap.

Graal sembolizminin içerdiği anlamlar  

 • Graal’in kaybedilmesi, bilgilerin unutulmasını simgeler.
 • Graal’in aranması ve bu sıradaki mücadeleler, nefis mücadelesini, kişinin nefsaniyetine karşı verdiği savaşı ve çeşitli sınav ve aşamalardan oluşan inisiyatik serüveni simgeler.
 • İçinde ölümsüzlük içkisinin bulunduğu Graal’in keşfedilmesi veya elde edilmesi, arınmış olmayı, spiritüel aydınlanmayı, kişinin vicdan ve sezgi kanalının tam anlamıyla açılmasını, spiritüel tesiri kendi başına çekip aktarabilecek düzeye gelmesini simgeler.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kutsal_K%C3%A2se

Kutsal Kaseyi pek çok kez duymuştum ancak Graal Efsanesini az önce Jung’un hatıralarının son bölümünde gördüm. Hemen internette arattım, kısaca yukarıdaki gibi diyebilirim. Bana ilginç gelen Jung’un eşinin ölmeden önce Graal Efsanesini araştırdığı ve bunun yarım kalmış olmasının Jung açısından üzücü olduğunu öğrenmem oldu.

Yukarıda Graal’ın aranmasının simgesel anlamı verilmiş; nefis mücadelesi ve bu yolda inisiyatik serüven.  Jung onun ölümünden sonra bir rüya görüyor ve aslında onun hala bu araştırmayı sürdürdüğünü anlayarak, ölüm sonrasında da faaliyetin devam ettiğini çıkarımsayarak seviniyor. Aslında  bu durumda Jung’un eşi Emma’nın yarıda kalan serüveni tamamlamak için dünyaya geri dönmüş olduğunu da varsayabiliriz belki.

Jung’un kendi rüyaları Edgar Cayce’yi aratmıyor, sanıyorum ki eğer Jung kendini bıraksaydı Cayce gibi bir kahin olabilecek yetenekteydi; fakat O, bu dünyadaki mevcudiyetini, psikoloji bilimine, insanı anlamaya, bilinçsiz varlığımızın bilinçli kısmımızla ilişkilerini aydınlatmak misyonuna bağlamıştı. Uzun ömründe bu kadar çok çalışan, kuramsal ve klinik çalışmalarını bıkıp usanmadan- her türlü eleştiri ve alaya karşın- kitaplarına döken, verimli insana az rastladım.

Jung hakkında daha çok bilgi için bakınız: https://sibelatasoy.com/?p=1198

1 Yorum

 1. sultan says:

  kutsal kase resimde de tasvir edildiği gibi bir bardak…
  vikipedideki nitelemenin derinine inebilirsek:
  aslında içeceğimiz var; kaseyi arıyoruz… içeceğimiz şey ne olabilir? kişiden kişiye değişir tabi…. serüvenimizde “birşeyleri” içmeye devam ediyoruz . sorular:
  kutsal kaselik bir içecek bulabilir miyim?ya da kutsal kaseyi bulup içeceğimi içebilir miyim? (tavuk mu yumurtadan; yumurta mı tavuktan çıkar?:) )
  örneğin?birimsel serüvenimde ben neyi arıyorum?hakikati… içeceğim ne? hakikat… peki bunun için özel bir kase gerekiyor ve ancak ben o kaseyi bulursam içtiğim şey hakikat olacaksa??? o zaman bu kase neyi temsil eder?
  birçok olasılık olabilir:arınmışlık… kesinlikle; başka neler olabilir? resimde arkada bir güvercin var.belki arınmışlığı temsil edebilir. ama daha başka birşey olmalı.. tümsel ve onca olasılığı içeren varoluşumuzda hakikati içtirebilecek bir kase…
  kase belki de asıl nesne (kayıp oda filmlerinden ilave)
  sorular-2:
  kutsal kase içerisinden içeceğim içecek mi hakikat (belki de ölümsüzlük getirir) olur? yoksa hakikati içtiğimden dolayı mı o kase kutsal kasedir?
  bulana “aşk” olsun ; )
  sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir