Gezi Parkı- İstanbulda neler oluyor?

01 Haziran 2013

 

Sabah oldu televizyonlar halen yemek tarifine devam ediyor. Facebook da iyice yavaşlamış. Merak içindeyiz. Dün gece internete girmeyen milyonların durumdan hiç haberi olmadı, bizden daha rahatlar hiç olmazsa.

Bazen acaba rüya mı gördüm diye gerçeklikten şüphe ediyorum, neyse ki hala açılabilen siteler var internette, işte birisi bu:

1 Haziran 2013, İstanbul, Boğaziçi Köprüsü, 7:30

İstanbul’da Kadıköy’den yola çıkan onbinlerce kişi bu sabaha karşı Boğaziçi Köprüsü’nü geçerek Taksim’e doğru yürüyor.

İstanbul halkı bütün gece sokaktaydı, polisin sokaklarda sıktığı ve havadan helikopterle attığı gaz kapsüllerine ve her türlü sert müdahalaesine rağmen de sokağı terketmedi. Sadece Taksim değil İstanbul’un her yerinde, bütün Tükiye’de Ankara’da, İzmir’de, Eskişehir’de sayıları gittikçe artan kalabalıklar da sokaktaydı. Ankara’da ODTÜ’lü öğrenciler sabaha karşı saat 3:00’te Meclis’e doğru yürüyüşe geçti.

İstanbul’da ölçüsüz polis şiddetine rağmen onbinler sadece birlikte yürüdüler, durdular, direndiler. Hala direniyorlar. Gece boyunca, okullar, esnaf, sıradan vatandaş kapılarını polis şiddetinden kaçıp sığınmak, dinlenmek, soluklanmak isteyen halka açtı.

Anakım medya hiçbirşey yokmuşcasına yayınlarını sürdürürken onbinlerce insan sosyal medya üzerinden haberleşti, dayanıştı. Yol durumu, kablosuz internet şifreleri paylaşıldı, sayıları hiç de az olmayan gönüllü doktorların, gönüllü avukatların telefon numaraları paylaşıldı.

Açık Radyo dün gece sabaha karşı 5:00’a kadar canlı yayın yaptı. Kaydı burada:

İndirmek için: mp3, 153.6 Mb.

Bugün de olan biteni en yakından takip edeceğiz.

Dün  gece İstanbul’da yaşananları anlatan ve sosyal medyada paylaşılan yüzlerce görüntüden sadece bir tanesi: http://vimeo.com/67441445

İstanbul’a, Türkiye’ye dünyanın pekçok şehrinden de destek var. Londra’da NewYork’ta bugün İstanbul’la dayanışma eylemleri olacak. Uluslararası imza kampanyaları sürüyor.

http://www.acikradyo.com.tr/default.aspx?_mv=a&aid=31401&cat=100#

Gerçi şu an radyo yayını da bulamıyorum.

6 Yorum

 • Dario Moreno 09 Haziran 2013, 10:14

  Simdi yeni ortaya cikan “sivil cesaretin” Türkiye`yi nerelere götürebilecegi merak ediliyor…

  Acaba bu “sivil cesareti” besleyen kan damrlari belli enterese tarafindan kesilip bu hareketin kendi kendine cürümesi ne derecede gerceklesebilir?

  Eger “Gezi” de ortaya cikan isteklerin bir kismi dahi yerine geirilirse bu olabilirmi ? “Gezi”deki heyecan söndürülebilirmi?

 • Dario Moreno 09 Haziran 2013, 10:02

  Tesekkür ederim. Tamam, anladim.

  hakaret etmemistim. Kimseyide bizzat hedef göstermemistim. Düsüncelerimi yazmistim.

 • Sibel 04 Haziran 2013, 07:54

  Olabilir, eğer hakaret içeriyorsaa dmin onları engellemiş olabiliyor. Kimseyi kişisel olarak suçlamadan fikirlerimizi beyan etmye çalışıyoruz ama tabi ki Türkiyede bu konuda büyük sıkıntı var, bu sadece benim siteye ait bi durum değil 🙂

 • Dario Moreno 03 Haziran 2013, 23:46

  Arkadaslar ,
  sitenize burada yayinladiginzdan bir önce fikirllerimle detayli katkida bulundum.
  ama yayinlamadiniz.

  Merak ettigim, söylediklerime katilip katilmadigizla ilgili.

  Bu “imam hatipliler Türkiyenin kanseri” ve yanlis insanlar basta dgru is yaparak halkin güvenini kazandilar” gibi laflar etmistim. malesef yayinlamadiniz. Sansürlediniz.

  Korkuyormusunuz?

  Türkiye oray geldimi?

  Acik elestirinize simdiden tesekkürler.

 • Dario Moreno 02 Haziran 2013, 14:08

  Arkadaslar,
  Bu harektli günlerde baska sahsi konulara girmemi olumsuz karsilamazsiniz , umarim.

  Misir`a ve Kahire`ye gitmek istiyorum. Ilgi odagim bilhassa Misir Müzesi. Antik misir hakkinda bilhassa orta ve yeni misir imparatorlugu biraz bilgisi olan seyahat arkadasi ariyorum. Yas , cinsiyet, sosyal statü falan hic önemli degil. Eger arapca bilen ve Misir kültürü ile ilgilenen bir vatandas veya kücük bir gurup olursa cok sahane olur.
  Cevaplarinizi mforasb@gmail.com adrersine de gönderebilirsiniz.
  Simdiden ilginize cok tesekkürler

 • Dario Moreno 02 Haziran 2013, 13:58

  Arkadaslar,
  Bana bu durum üc bes agac meselesi olmadigini sufle ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.