Gazozdan medet uman ne olsun?!

Seninle soğuk bir gazoz içelim mi yavrum, piyasa canlansın
Dünyanın üçte biri çok tüketmekten obez, üçte biri de aç. Dünyanın dörtte biri teknolojinin bütün nimetlerinden faydalanırken, dörtte biri de sadece su ve ekmek gibi temel ihtiyaçlarla yetiniyor.
Dünyanın beşte biri tek başlarına bütün dünyayı besleyecek kadar gelire sahipken, diğer beşte biri günlük ekmek ve su bile bulamıyor.
25 milyonu geçen işsiz sayısı devletleri ciddi biçimde tehdit ediyor.
IMF ile Dünya Bankası yetkilileri, küresel krizin ekonomik olmaktan çıkıp sosyal bir krize döndüğü konusunda devletleri uyarıyorlar.
Katolik dünyasının ruhani lideri olan Papa bile, küresel krizi bir “ilahi uyarı” olarak görürken ekonomi dünyasındaki papazlar, hâlâ krizin çözümünü tüketimde arıyorlar, yani çöplükte.
Bugün ihtiyaçlar beş iken, arzu ve isteklerle elliye çıkarıldı.
Nimet, tüketilip atılması gereken bir meta gibi değersizleşti.
Oysa arzular sınırsız, ihtiyaçlar ise sınırlıdır, sayıca bir elin parmaklarını geçmez.
İhtiyaçlar az bir çalışma ile giderilirken arzuları tatmin etmek imkansız. Kapitalizm bu yüzden yani insanın sınırsız istek ve arzularını doyurmaya kalktığı için 10 yılda bir krize girer.
Kurumlar ve sistemler, “insan” ve “insan davranışı” üzerine inşa edilirse uzun ömürlü olur.
Bu ne demek?
Çözüm, “Mevcut tüketicinin çok tüketmesinde değildir” demek.
Çözüm, “Dünyada hakim olan sistemin insana bakışını değiştirmekte”
İnsanı yeniden tanımlamakta.
Onu, mutfakla tuvalet arasında yaşayan bir canlı olmaktan kurtarmakta.
Bugün dünyada ekonomik ve siyasal gücü elinde tutanlar, insanoğlunu, bacak arası ve mideden ibaret görerek sömürmeye devam etmek istiyor.
İnsanı ekonomik varlık, “Homo ekonomikus” olarak gören bir sistemde insanoğlunun yönetim merkezi olan beyin, sadece mideye ve şehvete hizmet ettiriliyor.
Yalan mı?
Bayramda midenizi değil ruhunuzu doyurun, ekonomi papazlarını da dinlemeyin.
Ruhu doyurmak, mideyi doyurmaktan hem ucuz, hem de sağlıklıdır.
Hepinize iyi bayramlar.

-alıntı-

Bu yazıyı okuduysanız linkini verdiğim kampanyamıza bir göz atın ve içinizden geliyorsa bir dilek de siz yapın. Hatta daha da ileri gidin ve bu kampanyamızı ilişkide olduğunuz insanlarla paylaşın lütfen (daha da ileri gidebilecek biri kampanyayı bildiği bir başka liisana çevirsin buraya ve istediği her yere göndersin.) Kampanya hepimizin, dünyamızın, ki o bindiğimiz daldır: https://sibelatasoy.com/?p=328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir