Elektrik sinyalleri (ne romantik!)

Önemli olan o elektrik sinyallerinin yorum kasedi! Ki nerdeyse onbeşyıldır bu kasedin nasıl ne zaman kimler tarafından doldurulduğunu yazıp çiziyorum. Sonunda böyle videolar yapıldığını görmek sevindirici. Ancak videonun sonunda söylendiği gibi gerçek hayat sandığımız bu şeyden bigün öylesine uyanıvermek çok olası değil. Beyindeki yorum kasedi değiştirilmeden bu uyanış gerçekleşemez. Değiştiğinde ise yine bir başka rüyaya uyanmak söz konusu olacak. Bunların hepsi rüya biri diğerinden daha hakiki değil, diğer bir deyişle oyun oyun içinde.

Video adresini vereceğim ama facebook adresleri bazen başka sayfalara çıkıyor:)

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000352852204#!/video/video.php?v=1458932356227&ref=mf

Hatta beni izeyenler hatırlayacaktır çarpıcı bi etki yaratmak için “gözlerimiz içerden dışarı yansıtan bir projeksiyon aletidir” demiştim çok eski bi yazıda 🙂

2 Yorumlar

  1. Turan says:

    Beyni isole edip de ona bilgisayardan sinyal yüklemekle beynin “dis dünya” ile bilgisayar arasinda hic bir ayrim yapamiyacagina katilmiyorum. Beyin “disardaki” oyjeleri görebilmek icin yillarca ögreniyor, caba sarf ediyor. Onu isole edip de bir günden digerine bilgisayardan gelen sinyalleri yorumlayabilecegine inanmiyorum. Nedeni cok basit. Su anda sunni gözler de yapilmaktadir, bunlar chipler sayesinde beyne sinyal göndermektedirler ve beyin de bu sinyalleri degerlendirmek zorunda. O chiplerin ilk takildigi zaman söylentilere göre o hastalar hic birsey görmediklerini ve zamanla o chipten gelen sinyallerin beyin tarafindan degerlendirildigi gözlenmistir. Beynin yaptigi sey disardan gelen sinyalleri tutarli bir sekilde yorumlamaktir. Bizim bu yasta disardaki objelerin var olup olmadigi ile sorun yasamayisimizin sebebi simdiye kadar yaptigimiz deneyimlerimizin pozitif gecmesinden kaynaklaniyor. Biz devamli kendi deneyimlerimizi bize disardan gelen sinyaller ile kiyaslayip tutarli olup olmadigina bakiyoruz. Tutarsiz olduklarinda da kriz yasiyoruz.

    Bu görüs konstruktivismz olarak da bilime gecmistir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir