Ebedi TAO’yu kavramak

Hiçbir günah
kıskançlığın kışkırtılmasından daha büyük değildir;
Hiçbir felaket
Hoşnutsuzluktan daha kötü değildir.
Lao Tzu

Kendimi bildim bileli felsefem bu olmuştur. Bunun bir Tao çıkarımı olduğunu ise yeni öğrendim.

Ebedi TAO’yu kavramak, bir örgüte üye olmanızı veya bazı dini kuralların ve düzenlemelerin taraftarı olmanızı gerektirmez. Ona Tao demeniz veya kendinize taocu demeniz gerekmez. Gereken tek şey; yaşamın gizemini MERAK etmektir.

Tao1

Dikkatimiz, lineerligi aşmanın, zaman ve mekan üstü seyahatin aracıdır, bedavadır bir anlamda ancak içimizdeki enerjiyi seyahat ettiğimiz objeye akıtır.

Molla nasreddin fikralarında şimdi kuantumsal kavram olarak anlatmaya çalıştığımız bir çok şey yer bulmuştur, tabi biz onları yalnızca gülmek için şaka zannederiz.

Örneğin bu konuda bi kaçı aklıma geldi şimdi biri şudur:

Nasreddin Hocanın bir gün karısı ölmüş. Bir ay sonra dul bir kadınla evlenmiş. Evlendiği kadın Hocaya sürekli eski kocasını anlatıyormuş. Yine bir gün yatakta kocasını anlatıyordu. İşte benim eski kocam şöyle yapardı, böyle yapardı… Hoca sinirlenmiş ve kadına bir tekme atmış ve kadın yere düşmüş. Kadın sormuş aman hoca niye attın beni. Hocanın da cevabı hazır:
– “Eee yatakta bi sen yatıyorsun bi ben bide eski kocan üçümüz sığamadık sende düştün”

Yani buradaki “sinirlenmiş, tekme atmış” filan gibi beslemeler halkın anlaması için sonradan ilave edilmiş, ben öyle sanıyorum. Hocam Gurdjieff’in torununa yazdığı bin sayfalık bilim-kurgu(!) romanında çok sayıda nasreddin anekdotu yer alır.  Benzer şekilde yunanlıların da Ezop hikayeleri vardır. Ben çok küçük yaşlarda onları okumuş, içerdiği zekaya hayran kalmıştım.

Tao ve Zen zaten içerik olarak YOL anlamlarına geliyor ve değişik kültürlerde isimleri anılmadan-bilinmeksizin- bile halk arasında bin yılları aşmayı başarmış bir çok söylence, ezgi, şaka, uygulama bulunuyor. Benim düşüncem bunların hepsinin anayurt Lemurya ile bağlantısı var. Lemurya’nın simgesi TAU ile TAO nun benzerliği bile içeriği bilmeyenlere bir işaret niteliği taşıyor gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir