Curiosa, Curiosita

04 Ağustos 2011

Curiosa! İngilizce sözlükte bir karşılığı yok ve ben de daha önce duymadım. Mercedes(Florinda Donner’in şifacı ustası), Curiosaların da bir çeşit büyücü olduklarını ancak farklı sembolik araçlar, ritüeller ve büyülü sözler kullandıklarını söylüyor.

“Curiosa’lar sonsuzluğun bilinmeyen şeylerine dalmışlardır. Onlar, bilinen ve bilinmeyen arasındaki görünmeyen iplikçikleri, bir örümceğin yaptığı gibi ağ şeklinde örerler .”
Orada bazı insanlar curiosa’yı sırtından çıkan kanatları ile saydam beyaz bedenlerinin gökyüzüne ulaştığını gördüklerini anlatırlarmış.

Mercedes’in dünyasını Florinda’nın gözünden izlerken aklıma sık sık Clarissa Estes geldi. Sanırım bazı şeyleri daha bütünlüklü anlayabilmeye başladım.

Bu arada Curiosita, DA VINCI’NIN YEDİ PRENSİBİ‘nin de ilkidir:

1 CURIOSITA: Yaşama doymak bilmeyen bir merak ve öğrenmeyle bağlı olmaktır. Hiçbir konu, hiçbir dal ayrımı yapmaksızın, çevremizdekilerin düşünecek ve söyleyeceklerinden çekinmeden, merakımızı kaybetmeden sormak, araştırmak, öğrenmek gereklidir.

2 Yorum

  • gökçen 15 Nisan 2012, 07:33

    burcum aslan, balsamiğim..ay ikizlerde.curiosayı görünce galiba bu benim dedim. anlamak için her türlü çalışmaya girerim, öğrenmeye açığım, arkadaşlarımın çoklukla şaşırdığı eğitimlere giderim, kitapları okurum..ve hayat zaten güzelken bence böyle daha güzel..güzel siteniz için teşekkürler, sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.