Çocuklarla konuşurken

Çocuklarla konuşurken, teşvik etmenin 75 yolunu aşağıda renkli ve zevkli şekilde özetlemişler, bir zaman görmüş ve hoşlanarak saklamışım dosyamda. Az önce tekrar okudum ve ne kadar şanslı olduğuma bir kez daha şükrettim; çünkü ebeveynlerim tarafından nerdeyse bu yetmişbeş yolla teşvik edilmişim 🙂 Özellikle babam bu konuda bir sihirbazdı denebilir.

Çocukken belki fazla anlaşılmıyor ama büyüdükçe bu teşvikin sonuçları ayan beyan belli oluyor. Yine kendimden yola çıkarak hayatı olumlu algılayışımı, çevremdekiler çoğu kez şaşıp kalsa da kendime güvenimi – çünkü mantıkla bakıldığında pek de güvenecek bişeyim yokmuş gibi görünürdü çoğu kez, bu sebeple şaşırmalarına hak verirdim doğrusu- bu yolla sağlamış olabilirim.

Yeni Dünyada çocukların eğitiminedaha uygun bir zamanda daha detaylı yer vermek ümidi ile bu renkli tabloyu sizlerle paylaşayım şimdilik:

mch_turkish_kids_talk

(Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız)

3 Yorumlar

 1. ibrahim koyunlu says:

  Bu gün aldığım en önemli izlenim bu oldu.Şöyle bir özeleştiri yaptım.Sonuçta ifade edilen önerilrin çoğunu yaptığım sonucuna vardım.Gerçi bir psikolojik danışman olarak bunlar görevimin bir parçası ama bir öneri paketi olarak saklayacağım.
  Bu arada kendi çocukluğumda sizin kadar şanslı olmadığım duygusuna kapıldım.Köylük yerde çocukların çok fazla çocuk görülüp,şımartılmaktan korkulduğunu bilirsiniz.
  Eğitimde ve başarıda bireylerin farklı derecelerde olmasının en temel nedeni bence güven duyguları.Çünkü gereğince sorgulandıklarında görülür.Artık kendilerinin de unuttukları güvensizlik içeren tutumların kıskacına öylesine tutulmuşlar ki çıkamıyorlar.İşte bu öneri paketi çocukların hatta yetişkinlerin tutsaklıktan tahliye belgeleri.

 2. says:

  Sizin de hoşunuza gittiğine sevindim (pek çocukça bulunacak bu balonlar cici biciler demiştim yine de paylaşmadan edemedim).
  Büyük sayfa boyu yapılabiliyor aslında renkli printle alınıp orya buraya yapıştırılsa ne hoş olur, konu da renkler de mayısa ne kadar uygun 🙂

 3. Ömer says:

  Çok güzel bir çalışma. Bu çalışmanın word formatını yayınlarsanız sevinirim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir