?>

Bir Köprü Olarak Yaratıcı çalışmalar

13 Mayıs 2017

Önceki paylaşım, 2.blm için tıklayınız

Şamanik sanatın müzikle birlikte iş gördüğü ve iyileşme için kullanıldığı tüm coğrafyalarda görülmüştür. Kumaşların (halı-kilim vs) dokunuşunda kullanılan renkli desenler aslında kumaşa işlenen İKAROlardır. İkaro, hemen tüm şamanik oluşumlarda “iyileştirici şarkı” olarak işlev gören bir kelime. Şamanlar, tıpkı müzisyenin notaları okuması gibi parmaklarını bu desenler üzerinde gezdirerek onları son derece güzel melodik bir sesle müzik formunda söyleyebilirler. Bu işlem yaptıkları şifa seansının önemli bir kısmıdır.
İkarolar, bir kazağa ya da atkıya, hatta bir yemeğe bile işlenebilir! Bunu biliyor muydunuz?

Bir İKARo örneği seçtim burada size: ikaro healing songs

Kuna şamanları, hastalarin ruhunun kayıp parçalarınin bedene geri dönüşünü sağlamak için UCHO dedikleti bebeklerden yaparlardı. İkarolar gibi, ucholar gibi cesitli yontemlerle şifalanmak icin bizler de şamanik sanat çalışmaları yapabiliriz. Resim, çizim, oymacılık, iğ ile iplik eğirmek, seramik ya da taşlarla sanat aracılığı ile gizemle bağlantı kurabiliriz. Tüm bu uğraşları yaparken sevgi, barış, güzellik gibi sözcükleri söylemek duşünmek guzel parmaklarimızdan bu enerjilerin yaratılmasina katkida bulundugumuz objeye enerji olarak akar ve oraya yerleşir. Bu tamamiyle meditatif bir hal yaratır.
Navajo yerlililerinin GÜZELLİKLER İÇİNDE YÜRÜ diye bir deyişi vardır. Tabi abrah kadabra sözünü de anımsatir bu yani KONUŞTUĞUM ŞEKİLDE YARATIRIM .

Dağların zirvesindeki dumanın dağıldığı gibi
Ruhumdaki her bir karanlık sis de aydınlansın tanrım.
-iskoç duası
Şamanın, kainatın gücünün kendisi aracılığıyla işlev görebilmesi için egosunu yoldan çekmeyi öğrenen kişi olduğunu biliyoruz. Bu nedenle şaman sıklıkla “içi boş bir kemik” ya da “boş bir kamış” olarak tarif edilmektedir. Geleneksel olarak, şarkı söylemek ve dans etmek yöntemi ile şaman evrensel yaşam enerjisi ile bağ kurar ve bu sayede şifanın oluşmasına aracılık eder. Tutku ile şarkı söylemek olağanüstü derecede güçlü bir araçtır ve enerjinin kafadan kalbe aktığı bir hal yaratır.
İçimizde ve bizim aracılığımızla akan bu ışık, tüm hayat ağı boyunca dalga dalga dağılan ve kendimize, yakınımızda olanlara hatta tüm gezegene şifa veren bir titreşim yaratır.
Hawaii’deki iyileştirici kutsal varlığın adı Lono’dur. Kelimenin fiil hali HO’OLONO dur, bu aynı zamanda hem “ses çıkarmak” hem de “dinlemek” anlamına gelir.
*
Ölüm, uzun bir ömrün ortasındadır.
Druid deyişi
Şamanlar ölmek üzere olan insanlarla hatta onlar öldükten sonra bile çalışabilir, onların ışıklı yollarına devam etmelerini kolaylaştıracak yöntemler öğretebilirler.
Aradaki bağı çözmek istediginiz biri varsa (hayatta ya da degil fark etmez) onunla garden tikinizde (kutsal bahcenuz) buluşmanız süreci cok kolaylaştırır. Ya da paylastığım bu egzersizi yapabilirsiniz.
Sonraki/sonuncu bölüm için tıklayınız.

 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.