Bir Köprü Olarak Yaratıcı çalışmalar

Önceki paylaşım, 2.blm için tıklayınız

Şamanik sanatın müzikle birlikte iş gördüğü ve iyileşme için kullanıldığı tüm coğrafyalarda görülmüştür. Kumaşların (halı-kilim vs) dokunuşunda kullanılan renkli desenler aslında kumaşa işlenen İKAROlardır. İkaro, hemen tüm şamanik oluşumlarda “iyileştirici şarkı” olarak işlev gören bir kelime. Şamanlar, tıpkı müzisyenin notaları okuması gibi parmaklarını bu desenler üzerinde gezdirerek onları son derece güzel melodik bir sesle müzik formunda söyleyebilirler. Bu işlem yaptıkları şifa seansının önemli bir kısmıdır.
İkarolar, bir kazağa ya da atkıya, hatta bir yemeğe bile işlenebilir! Bunu biliyor muydunuz?

Bir İKARo örneği seçtim burada size: ikaro healing songs

Kuna şamanları, hastalarin ruhunun kayıp parçalarınin bedene geri dönüşünü sağlamak için UCHO dedikleti bebeklerden yaparlardı. İkarolar gibi, ucholar gibi cesitli yontemlerle şifalanmak icin bizler de şamanik sanat çalışmaları yapabiliriz. Resim, çizim, oymacılık, iğ ile iplik eğirmek, seramik ya da taşlarla sanat aracılığı ile gizemle bağlantı kurabiliriz. Tüm bu uğraşları yaparken sevgi, barış, güzellik gibi sözcükleri söylemek duşünmek guzel parmaklarimızdan bu enerjilerin yaratılmasina katkida bulundugumuz objeye enerji olarak akar ve oraya yerleşir. Bu tamamiyle meditatif bir hal yaratır.
Navajo yerlililerinin GÜZELLİKLER İÇİNDE YÜRÜ diye bir deyişi vardır. Tabi abrah kadabra sözünü de anımsatir bu yani KONUŞTUĞUM ŞEKİLDE YARATIRIM .

Dağların zirvesindeki dumanın dağıldığı gibi
Ruhumdaki her bir karanlık sis de aydınlansın tanrım.
-iskoç duası
Şamanın, kainatın gücünün kendisi aracılığıyla işlev görebilmesi için egosunu yoldan çekmeyi öğrenen kişi olduğunu biliyoruz. Bu nedenle şaman sıklıkla “içi boş bir kemik” ya da “boş bir kamış” olarak tarif edilmektedir. Geleneksel olarak, şarkı söylemek ve dans etmek yöntemi ile şaman evrensel yaşam enerjisi ile bağ kurar ve bu sayede şifanın oluşmasına aracılık eder. Tutku ile şarkı söylemek olağanüstü derecede güçlü bir araçtır ve enerjinin kafadan kalbe aktığı bir hal yaratır.
İçimizde ve bizim aracılığımızla akan bu ışık, tüm hayat ağı boyunca dalga dalga dağılan ve kendimize, yakınımızda olanlara hatta tüm gezegene şifa veren bir titreşim yaratır.
Hawaii’deki iyileştirici kutsal varlığın adı Lono’dur. Kelimenin fiil hali HO’OLONO dur, bu aynı zamanda hem “ses çıkarmak” hem de “dinlemek” anlamına gelir.
*
Ölüm, uzun bir ömrün ortasındadır.
Druid deyişi
Şamanlar ölmek üzere olan insanlarla hatta onlar öldükten sonra bile çalışabilir, onların ışıklı yollarına devam etmelerini kolaylaştıracak yöntemler öğretebilirler.
Aradaki bağı çözmek istediginiz biri varsa (hayatta ya da degil fark etmez) onunla garden tikinizde (kutsal bahcenuz) buluşmanız süreci cok kolaylaştırır. Ya da paylastığım bu egzersizi yapabilirsiniz.
Sonraki/sonuncu bölüm için tıklayınız.

 

1 Yorum

  1. […] İnsanlar ile DOĞA ne zaman ahenk içindeyse, orada sihir ve güzellik vardır. Skalatitude-Saliş Halk sözü * Seremoni ve ritüeller, ruhları onurlandırmak, doğadaki değişimleri kutlamak, hayatımızdaki geçiş dönemlerini anlamak, şükranlarımızı sunmak ve değişim yaratmak için düzenlenir. Blokaj yaratan inançları serbest bırakmaya hizmet eden kolay ve etkili bir seremoni örneği sunuyorum: Rüya alemi canlı, zeki ve enerji doludur. Kendisinden doğan her şeyi farkındalık ve yaşam enerjisi ile aktarıp aşılamaktadır. Rüya aynı zamanda bilenin, bilmenin ve bilinenin aynı olduğu bir bilinç seviyesidir. Algı ve idrakin, bilginin ve eylemin eş zamanlı olarak meydana gelebilmesi bu biçim dahilindedir. Rüya alemlerinde tüm mekan “burası” tüm zaman “şimdi”dir. Yerli halkların rüya aleminden “zamansız” olarak bahsetmeleri ve bizlere de “zamanın insanları” demelerinin sebebi budur. Rüyaların sembolik dilinin değişik yöntemlerle ve periyodik çalışmalarla aydınlatılması ile farkındalık ve şifa alanında büyük mesafe kazanılmasının mümkün olduğu bugün hem bilimsel hem de şamanik uygulamalar açısından kesinleşmiş bir olgudur. (Üzerinde çalıştığımız Hawaii şamanlığında MO’İKE yöntemini öğrenmiştik ki bu bazılarınızın öğrenmiş olduğu RÜYA Görüşmeciliğinin ta kendisidir.) Buna ilaveten aşağıda bir örneğini sunduğum gibi; gece yatağa gittiğinizde, size şifa ya da rehberlik verebilecek bir rüya görmeye niyet edebilirsiniz. Bu paylaşımın tam da Hıdırellez gününe denk gelmesi, kültürümüzdeki Hızır konseptinin -ki buna farklı isimlerde kızılderili kültüründe hep rastlıyoruz – nasıl iş gördüğüne dair yararlı bir içgörü uyandıracak bir tesadüf olduğunu da söyleyebiliriz Özetin devamı 3.bölüm için tıklayınız […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir