Bilinçli Haipule yapalım

27 Şubat 2017

Dünyamıza Olgunluk, bilgelik ve merhamet içeren bir yapının hakim olması için Haipule yapalım.

Haipule; yeni bir rüyayı oluşa getirmek anlamını taşır. Dış dünyanın rüyasını değiştirmenin bir yolu Kahiki’de (PO’nun Orta dünyası) yeni bir rüya yaratmak ve onun yerine geçmesini sağlamaktır. Haipule çok eski zamana ait bir uygulamadır:
HAİ: Arzu veya ihtiyaç/Şimdi için bir teklif/Bildirim
PULE: Dua/Olumlama/Sihirli büyü
HA, yani derin nefes ve hatırlamayla güç verme anlamlarındadır. Yeni bir rüya yeterli enerjiyle gerçekliğe dönüşür.

Haipule’nin 2 şekli var.

  1. Kısa Haipule: Her gün içsel rüyamızla gerçeğe dönüştürdüğümüzü öğrendik. Kısa Haipule, yani şu anda yaşadığımız hayat dediğimiz şey, iç rüyayla ortaya çıkmış olan dışsal gerçeklik. İç rüyanın bileşenleri, kişinin ve atalarının aldığı kararların, inançların, seçimlerin, duyguların, düşüncelerinin sonucu görülen bir rüyadır. Yani dışsal gerçekliğimizde istemediğimiz şeyler olmuş olabilir ve bunun sebebi daha evvelki kabullerdir. Hangi unsurun neyi tetiklediğini bilemiyoruz. Bunu öğrenebilmek için çeşitli yöntemler var. İç rüyanın dışa yansımasından memnun değilsek, öncelikle neyi değiştirmemiz gerektiğini bulmamız lazım. Dış rüyada memnun olmadığımız unsurların iç rüyada değiştirilmesi için bugüne kadar okuyup uyguladığım tüm yöntemler arasında, rüya görüşmeciliğinden daha gerçek bir yöntem bulamadım. Bu değişim süreci , o konunun önem derecesi, kişinin enerjisinin yüksekliği, kişinin o konuya ne derece odaklandığına göre değişir.

Gördüğümüz rüyaları , rüya görüşmeciliği ile ya da buradaki ismi Moike ile aydınlığa çıkartmazsak, yani rüyanın söylemek istediği anlamı ortaya çıkartmazsak o rüyanın versiyonlarını değişik zamanlarda tekrar görürüz. Hatta bir süre sonra o tekrarlayan rüyalar aydınlatılmadığı için biter ve KU kişiye durumu anlatmak için artık rüya yerine hastalıklara, kazalara, ölüme kadar döker, o vasıtayla anlatmaya çalışır.

  1. Uzun haipule ise daha ziyade nesnel gerçekliği değiştirmek gibidir. Bunun rüyadan gerçeğe dönüşmesi, onun için tahsis edilen enerjinin miktarına bağlıdır. Yani nesnel gerçekliği değiştirmek için de Haipule yapılabilir ama buna vereceğin dikkat, zaman ve ona yönelecek olan enerjinin miktarı son derecede önemlidir. Bu tek kişinin enerjisiyle olabilecek bir durum değil gibi görünüyor genelde. Bunun bir örneğini yeni dünyada olmasını istediğiniz şeyler başlığı altında uygulamıştım.

Bu -Kısa haipule- uygulama nasıl yapılır? 

Ha: Yeni rüyanızın net biçimde hatırınızdan geçirirken onu derin nefesiniz ve olumlu duygularla doldurun.

İ: pozitif kelimelerle ifade edin. Buna karşı olabileceğini düşündüğünüz kişilerin yanında sesli yapmayın, inancınız kırmalarına izin vermeyin. Sözcüklerinizi şimdiki zaman fiili ile tekrarlayın.

Pu: Yeni rüyanız şu an oluyormuşçasına , onun size katmasını umduğunuz duyguları ve etkileri hissetmeye odaklanın. Keyif ve mutluluğu şu an hissedin. Mümkünse her gün bir kez 20 dakika yapmak yerine günde 100 kere 10 saniyelik tekrarlar şeklinde yapın.

Le: Rüyayı güçlendirecek fiziksel şeyler yapın. Seçtiğiniz bazı objelere dokunarak Haipulenizi yapın. Yeni rüyayı sizinle paylaşan başka insanlarla işbirliği yapın. (soyut veya somut fark etmez.) .

Haipule yaparken ya da günün herhangi bir anında aklınıza gelen veya dudaklarınızdan bilinçsizce fırlayan olumsuz düşünceleri, sözcükleri hemen sağ elinizle yakalayın (zihinsel olarak da olabilir ), ve hemen onu tersine çevirerek tekrar edin. Bu çevirme işlemi şamanın en doğal hareketidir ve çok önemlidir. Temelde kısa Haipule budur.

Bu, kişiye kendinin farkında olma durumunu getirir. Olumsuz bi çok şey söylenebiliyor gün içinde, bunları farkında olsak zaten yapmayız. Ben hoşuma gitmeyen bi şeyi yaptığımı (düşündüğüm veya söylediğimi) yakaladığımda hemen onu ho’oponopono ile düzeltiyorum, söyleyebildiğim kadar sürdürüyorum.

Ağzından çıkanı kulağın duysun, şamanik bir öneridir. Bunu duyabilirseniz, onu anında değiştirmeye de muktedir olursunuz.

Sibel Atasoy’un Urban shaman seminerinden alıntı

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.