Bilimkurgu benzeri gelişmeler

Dragonfly Projesi

Nasa’nın 2026 yılında başlayacağı Titan’la ilgili görev. Güneş sisteminin ikinci büyük ayı olan Titan, Satürn’ün uydusu ve şartları itibariyle dünyanın ilk zamanlarını andırıyor. Kalın bir buz tabakası ile kaplı olsa da metan ve etandan oluşan çok sayıda nehir,göl ve denizlere sahip.Buralarda henüz bilmediğimiz bir tür yaratık türemiş olabilir. Ya da belki ünlü Solaris, Titandır!

Bu arada seyahati dev bir dron yapacakmış.

*

Işığın yeni bir özelliği keşfedildi: ÖZ-tork

Işığın yeni keşfedilen, bir burguyla dönen tirbuşonu andıran andıran özelliği. self-torque. Bu yöntem kullanılarak tıpkı  iletişim cihazlarında frekansların modüle edildiği gibi, son derece ince malzemelerde yapısal değişim gerçekleştirilebileceği söyleniyor.

 

*

AY Yolculuklarında bilmediklerimiz

 

 

Çoğumuz ay yüzeyinde yalnızca Armstrong’un yürüdüğünü sanıyoruz, oysa ekli alıntılarda bu sayının 1968 dan 1972 ye kadar devam ettiğini, en son #apollo 17 misyonuyla toplamda #ay yüzeyinde 12 kişi yürüdü. Rusyada efsanevi #korolev in, devlet başkanı khruschevin ölmesi ekonomik dar boğaz ve amerikalıların vietnam belası bir araya geldiğinde iki ülke uzay yarışına para ayıramaz hale gelmiş. Tüm teknoloji değişmiş bakalım bu dan sonraki gelişmeler hangi hızda olacak #popularscience #uzayyarışı

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir